eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Dlaczego opony zimowe są lepsze niż całoroczne?

Dlaczego opony zimowe są lepsze niż całoroczne?

2016-11-18 12:06

Dlaczego opony zimowe są lepsze niż całoroczne?

Bieżnik opony zimowej z gęstą siecią rowków © YOKOHAMA

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak co roku polscy kierowcy stanęli właśnie przed koniecznością wymiany ogumienia w samochodzie. Wprawdzie koncerny produkujące opony prześcigają się w opracowywaniu rozwiązań, dzięki którym sezonowa zmiana opon ma odejść do lamusa, to najwyraźniej ich starania nie przekonują klientów. Ciągle aż 90% z nich deklaruje korzystanie z "zimówek". Czy mają rację? Jakie ogumienie najlepiej sprawdza się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni?

Przeczytaj także: Letnie opony są już za twarde na tę pogodę. Czas na opony zimowe lub całoroczne

O wymianie opon należy koniecznie pomyśleć, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Tylko właściwie wybrane ogumienie jest w stanie zapewnić kierowcy bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie do nagłych zmian warunków atmosferycznych.

Opony zimowe czy wygoda na cały rok?


Wprawdzie na rynku są dostępne opony całoroczne, ale nad ich zakupem warto się poważnie zastanowić. Sprawdzają się one bowiem wyłącznie w przypadku kompaktowych samochodów, które poruszają się w warunkach miejskich. Wybierając opony, warto postawić przede wszystkim na ogólne potrzeby i uwzględnić styl jazdy.

Nad czym warto się zastanowić? W pierwszej kolejności istotna jest częstotliwość użytkowania auta oraz trasy, po których się poruszamy
– Gdy przewidujemy długie kursy poza miastem, gdzie na drogach może zalegać śnieg – lepiej postawić na opony zimowe. Szczególnie, gdy wybieramy się do jednego z krajów, które wprowadziły ustawowy obowiązek wymiany ogumienia – doradza Artur Posłuszny z ITR CEE, dystrybutor opon YOKOHAMA.

Do produkcji zimówek wykorzystywane są mieszanki gumowe, dzięki którym opony pozostają elastyczne nawet w niskich temperaturach, a to przekłada się na ich lepszą przyczepność. Inna jest również konstrukcja samego bieżnika, która pozwala na efektywne odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Dzięki dużej liczbie poprzecznych rowków, tzw. lameli – opona „wgryza się” w śnieg", zwiększając precyzję i bezpieczeństwo prowadzenia na ośnieżonej i śliskiej nawierzchni. Wysokiej jakości opony zimowe pozwalają skrócić drogę hamowania nawet o 20%. Nic więc dziwnego, że ze względu na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg w takich krajach jak: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia wprowadzono przepisy zobowiązujące kierowców do wymiany opon.

W Polsce, podobnie tak jak w Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Irlandii zmiana ogumienia nie jest obowiązkowa. Mimo to większość polskich kierowców corocznie ustawia się w kolejce po opony zimowe.

Kiedy po nowe „zimówki”?


– Dobra opona zimowa zapewnia nie tylko lepszy kontakt pojazdu z nawierzchnią, prawidłowe działanie systemów ABS czy kontroli trakcji, ale także konkretne oszczędności w długofalowym procesie użytkowania” – mówi Artur Posłuszny.
Najważniejszą kwestią podczas decyzji o dalszym użytkowaniu opony zimowej jest głębokość bieżnika. Zdaniem fachowców minimalna wysokość podczas użytkowania nie powinna być niższa niż 4 mm. Płytszy bieżnik w zimowych warunkach, nie odprowadzi skutecznie wody, błota i śniegu. Przyjmuje się, że dobre opony mogą służyć przez 3 – 4 sezony w zależności od przebiegu. Szybsze zużycie ogumienia związane jest najczęściej z nadmiernym obciążaniem pojazdu, nieodpowiednim ciśnieniem w oponach lub niewłaściwym montażem czy doborem felgi i opon. Żywotność opon skraca agresywna jazda i awaryjne hamowanie z dużych prędkości.

fot. YOKOHAMA

Opona zimowa

Konstrukcja opony zimowej umożliwia skuteczne odprowadzenie błota pośniegowego


Sprawdzamy stan techniczny


Decydując o dalszym wykorzystywaniu opon z poprzedniego sezonu należy sprawdzić ich stan, pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i eksploatacyjnych – pęknięć, przecięć i ubytków gumy. Opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji jeśli odkleja się bieżnik, drutówka jest odkryta, na bocznych ścianach widoczne są wybrzuszenia, przetarcia i przecięcia. Jeśli po zdjęciu opony z felgi na warstwie butylowej widać plamy i odparzenia, również jest to sygnał, że czas zakupić nowe ogumienie.

Parametry pomogą w wyborze


Przy zakupie zimówek warto także spojrzeć na informacje znajdujące się na etykietach.
– Zimą bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę. Należy szukać modeli z wysokimi ocenami w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni: A, B lub C, licząc się z niską efektywnością paliwową – dodaje Posłuszny.
W przeciwieństwie do opon letnich, gorsze oceny oporów toczenia i hałasu nie mają tak dużego znaczenia i wynikają przed wszystkim z charakterystycznej konstrukcji opony zimowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Re: Dlaczego opony zimowe są lepsze niż całoroczne?

    kaskada / 2016-11-28 08:52:22

    Opony Yokohama - w Citroenie kupiłem rok temu model V903. Moim zdaniem w Polsce jeszcze nie docenione i omijane w testach. Te opony są warte tych pieniędzy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • rusak84 / 2016-12-11 18:23:39

    Zdecydowanie wybieram zimowe, zwłaszcza że mieszkam w okolicy Nowego Targu, a tu zima zawsze jest. W tym roku kupiłem nowy zestaw Firestone Winterhawk 3 na aaaopony.pl Cena korzystna i dostarczyli w 3 dni od zamówienia. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • wolę zimówki

    janusz.z / 2017-02-16 12:22:19

    Na jakimś forum przeczytałem, że zagranicą można dostać opony taniej, poszperałem trochę i znalazłem takie, jak mi odpowiadały w przyzwoitych pieniądzach na aaaopony.pl. Wysyłają z Czech, ale po 4 dniach miałem opony już u siebie i nie mogę narzekać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: