eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Awaria na drodze - o czym warto pamiętać?

Awaria na drodze - o czym warto pamiętać?

2017-09-04 13:44

Awaria na drodze - o czym warto pamiętać?

Awaria samochodu © Georgy Dzyura - Fotolia.com

Awaria na drodze to scenariusz, który może spotkać każdego z nas. Wprawdzie aktualne przepisy ruchu drogowego zawierają dość dokładne wytyczne odnośnie postępowania w takich przypadkach, to jednak zdarza się, że nerwy biorą górę, a uczestnicy zdarzenia przestają myśleć racjonalnie. Nieodpowiednie zachowanie może generować dodatkowe zagrożenie. Jak zatem nie tracić zimnej krwi i postępować rozsądnie? Oto kilka zasad, którymi warto się kierować.

Awaria na drodze a przepisy


Obowiązujące regulacje stanowią, że samochód uszkodzony w nawet drobnej stłuczce nie może dalej uczestniczyć w ruchu drogowym. Kierowca powinien zatem odholować go do specjalisty, który zajmie się jego naprawą. Przede wszystkim jednak należy zadbać o usunięcie pojazdu z drogi tak, aby nie komplikował poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego. W tym celu należy go ustawić jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, na poboczu, pasie zieleni lub - o ile istnieje taka możliwość - na parkingu lub stacji benzynowej.

Awaria na drodze wymaga ostrzeżenia innych uczestników ruchu drogowego. Zatrzymanie auta należy sygnalizować włączeniem świateł awaryjnych. Za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. W przypadku autostrady umieszczamy go 100 metrów od pojazdu, w terenie niezabudowanym odległość ta powinna wynosić 30-50 metrów, a w terenie zabudowanym - nie więcej niż 1 metr. Jeśli wychodzimy z samochodu, należy robić to od strony pasażera, niezbędna będzie również kamizelka odblaskowo-fluorescencyjna, która zapewni nam większe bezpieczeństwo.

Pomoc i usunięcie szkód


Kiedy jesteśmy daleko od domu, nasi bliscy lub znajomi nie mogą nam pomóc w awaryjnej sytuacji. Nawet tak proste sprawy, jak przebicie opony czy awaria akumulatora mogą sprawić ogromny problem, gdy nie mamy przy sobie odpowiednich narzędzi i zapasowych części. Bez względu na to, czy przydarzyła się stłuczka, czy inna sytuacja losowa, musimy zadbać o odpowiednią pomoc.

Usunięcie szkody składa się z wielu etapów, takich jak odholowanie samochodu, ocena szkód, naprawa samochodu i wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych. Na autostradzie istnieje zakaz holowania, więc jedyną możliwością jest pomoc drogowa. Zawiadamiamy ją, podając numer kolumny alarmowej, oznaczonej co 2 km na autostradzie. Z pozycji GPS lub z oznaczenia na słupku pikietażowym odczytujemy lokalizację, co ułatwi dojazd na miejsce odpowiednim jednostkom.

fot. Georgy Dzyura - Fotolia.com

Awaria samochodu

Nawet tak proste sprawy, jak przebicie opony czy awaria akumulatora mogą sprawić ogromny problem, gdy nie mamy przy sobie odpowiednich narzędzi i zapasowych części.


Musimy pamiętać, by uważać na nieuczciwą pomoc drogową, która liczy właśnie na takie okazje i przedstawi nam później spory rachunek do zapłacenia, nawet za krótki odcinek holowania. Dodatkowo możemy zostać odstawieni do warsztatu, z którym pomoc drogowa współpracuje na zasadach „klient nie ma wyboru”. Kontakt z ubezpieczycielem również może okazać się utrudniony. Aby nie dać się naciągnąć, należy szukać kompleksowej usługi, która obejmie całą procedurę, od pierwszych czynności na miejscu zdarzenia, aż po kwestie formalne – tłumaczy Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

Czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy?


Praktyka likwidacji szkód zakłada odszkodowanie w gotówce lub naprawę bezgotówkową. Zdarza się, że wycena gotówkowa bywa przez ubezpieczyciela zaniżana, co jest oczywiście niezgodne z przepisami i zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego.
Do obowiązków kompleksowej usługi likwidacji szkód będzie należał kontakt z ubezpieczycielem i nadzór nad jego działaniami. Profesjonalista będzie działał w naszym interesie, by szkody zostały w pełni pokryte z OC. Obecnie organizacja naprawy i nadzór nad wszystkimi jej etapami formalnymi może odbywać się za pośrednictwem jednego, takiego jak Unigue Service Partner, podmiotu, o czym nie każdy wie – mówi Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

Czy możemy liczyć na samochód zastępczy?


Co w przypadku, gdy nasz samochód musi zostać w warsztacie na dłużej? Nawet jeśli awaria zdarzyła się niedaleko domu, trudno na co dzień funkcjonować bez auta. W takim przypadku warto poszukać usługi, która przewiduje samochód zastępczy na cały okres naprawy. W ten sposób zaoszczędzimy sobie kolejnych nerwów.

Podczas awarii na drodze nie wolno panikować, ponieważ nasze zachowanie wpływa również na innych uczestników ruchu drogowego i może stwarzać zagrożenie. Niezależnie od sytuacji, musimy znaleźć odpowiednie wsparcie w likwidacji szkód. Nikt na co dzień nie myśli o niespodziankach na drodze, jednak praktyka wskazuje na to, że warto już wcześniej wiedzieć, gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach, aby uniknąć przypadkowego wyboru, który może wygenerować o wiele większe problemy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: