2017-09-08 09:55
Samochód na wakacjach © Denis Rozhnovsky - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie na wakacje samochodem?
– Jeżeli udajemy się do krajów należących do Unii Europejskiej oraz kilku innych państw (np. w Szwajcarii, Norwegii), to kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu nie należą do skomplikowanych. Na terenie tych państw bez problemu możemy poruszać się z polisą wykupioną w Polsce lub innym kraju UE. Żadne dodatkowe dokumenty nie są nam potrzebne. Inaczej jest np. w przypadku Ukrainy, gdzie polski kierowca musi posiadać tzw. Zieloną Kartę, o której wydanie może poprosić swojego ubezpieczyciela. Wyjeżdżając w podróż warto także wykupić odpowiedni pakiet assistance, który zapewni nam pomoc w razie kłopotów technicznych lub wypadku za granicą. Nie zaszkodzi zapisać sobie w telefonie lub notesie numer alarmowy do naszego ubezpieczyciela – radzi Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, Aviva.
fot. Denis Rozhnovsky - Fotolia.com
Samochód na wakacjach
Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią, warto dokładnie zapoznać się warunkami oferty i regulaminem firmy wynajmującej pojazdy.
– Wynajmując auto, możemy się spodziewać, że dostaniemy do podpisu umowę w języku obcym, najczęściej angielskim. Upewnijmy się, że rozumiemy jej treść, i że wszystkie warunki usługi są dla nas jasne. Zwróćmy szczególną uwagę na wysokość kaucji za wynajem pojazdu (często w formie zablokowanych na karcie środków) oraz wysokość udziału własnego w szkodzie, jeśli by do takiej doszło. Dowiedzmy się, jaka odpowiedzialność leży po stronie najmującego w razie wypadku, a co w takich okolicznościach należy do obowiązków firmy wypożyczającej auta. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna, nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także ze względów finansowych. Za brak znajomości zasad panujących w danej wypożyczalni, możemy bowiem słono zapłacić – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
– By uniknąć takiej opłaty, w chwili rezerwacji można wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które częściowo lub całkowicie znosi koszt udziału własnego. Mamy też możliwość wyboru pakietu, dzięki któremu otrzymamy zwrot tych kosztów nawet w razie wypadku lub kradzieży samochodu, jeżeli tylko po zdarzeniu dostarczymy dokumenty wymagane przez wypożyczalnię – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.
– Zanim odjedziemy wypożyczonym samochodem, należy dokładnie sprawdzić stan opon oraz tego, czy na karoserii nie są widoczne uszkodzenia, wgniecenia oraz zarysowania. Stan odbieranego przez nas pojazdu powinien być odnotowany w stosownym protokole, którego dostaniemy kopię. Przed oddaniem samochodu warto powtórzyć te czynności i także zabezpieczyć się zdjęciami, co powinno uchronić przed naliczeniem opłat za uszkodzenia, których nie spowodowaliśmy – radzi Sadowski, Expander.Aby mieć pewność, że nie będziemy zmuszeni ponosić dodatkowych kosztów, odstawmy pojazd z taką samą ilością paliwa, z jaką go odbieraliśmy.
oprac. : expander
Ubezpieczenie za granicą: wystarczy OC czy Zielona Karta?
Brak Zielonej Karty to nie koniec świata
Nie masz Zielonej Karty? Zapłacisz za ubezpieczenie graniczne
Jedziesz za granicę? Sprawdź, gdzie potrzebna jest Zielona Karta
Czy na wakacje za granicą warto wziąć assistance?
Wyjeżdżasz za granicę? Zadbaj o ubezpieczenie samochodu
Duża flota w czasie pandemii: jak zredukować koszty i gdzie szukać oszczędności?
Ubezpieczenie AC. Jak ubezpieczyć pojazdy o „niezwykłym” przeznaczeniu?
Auto na abonament a wyjazd za granicę. Jakie formalności?
Witam, mieszkam na stałe w Azji. Ubiegam się o pracę w polskiej firmie online. Poproszono mnie o przesłanie potwierdzenia rezydencji podatkowej, ...
Szanowni Państwo, Od 32 lat mieszkam i pracuję w UK. UK jest też krajem mojej rezydencji podatkowej. US wie o mojej rezydencji podatkowej w UK. ...
Szef w oczach Polaków. Jak go oceniają? Jak się dogadują?
7 najdroższych działek na sprzedaż
Nieleczony ząb przyczyną zawału?
Marki ukraińskie w polskich sklepach?
10 sposobów na rekrutację pracowników lokalnych
Wynagrodzenia w logistyce w 2021 roku
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi