eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › OC zależne od punktów karnych dopiero za 4 miesiące?

OC zależne od punktów karnych dopiero za 4 miesiące?

2022-02-21 12:13

OC zależne od punktów karnych dopiero za 4 miesiące?

OC powiązane z mandatami dopiero za 4 miesiące? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Nowe przepisy drogowe umożliwiają ubezpieczycielom uzależnienie wysokości składki OC od posiadanych przez kierowcę punktów karnych. Jednak dostęp do danych o mandatach i punktach będzie możliwy dopiero od czerwca. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają uwagę, że od historii naruszeń przepisów ruchu drogowego będą mogły zależeć także składki AC.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia OC i AC. Jaki był 2022 i co przyniesie 2023 rok?

Odpowiednie przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2022 r.


Na samym wstępie warto przypomnieć, że możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli została wprowadzona ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328). Ten akt prawny cechuje się zróżnicowanym terminem wejścia w życie niektórych przepisów. Pewna część regulacji zacznie obowiązywać znacznie później niż 1 stycznia 2022 r. „To ważna uwaga, bo w kontekście dotyczących kierowców zmian, które Sejm uchwalił na początku grudnia 2021 roku, krajowe media mówiły głownie o początku następnego roku jako terminie wprowadzenia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ciekawy przykład stanowi artykuł 15 analizowanej ustawy, dla którego termin wejścia w życie został określony jako 17 czerwca 2022 r. Wspomniany przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców. Nie wiadomo jednak, kiedy ostateczny system przepływu danych będzie gotowy. „Z punktu widzenia kierowców, takie techniczne i prawne szczegóły nie są jednak istotne. Dla właścicieli pojazdów liczy się sama możliwość wglądu zakładów ubezpieczeń w liczbę i historię punktów karnych (począwszy od 17 czerwca 2022 r.)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

OC powiązane z mandatami dopiero za 4 miesiące?

Ubezpieczyciele nie mają jeszcze możliwości sprawdzania punktów karnych przy sprzedaży OC. Sytuacja zmieni się za 4 miesiące.


Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty


Ustawa z 2 grudnia 2021 r. mówi, że informacje o mandatach będą mogły być używane przez ubezpieczycieli tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC. Zatem kierowcy posiadający na swoim koncie punkty karne, na pewno nie muszą obawiać się podwyższenia składki ubezpieczenia, które nadal będzie trwało po 17 czerwca 2022 r. Taka sytuacja oczywiście nie oznacza, że skutki nowych przepisów można lekceważyć.
Warto pamiętać, że przy okazji sprzedaży kolejnego OC lub AC, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz


Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają też uwagę na inną zmianę prawną, która zwiększy możliwości oceny ryzyka przez ubezpieczycieli. Warto wiedzieć, że przepisy uchwalone w grudniu 2021 r. zmieniają termin usunięcia z centralnej ewidencji kierowców (CEK) ważnych informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych. Niedawne zmiany w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) wydłużyły wspomniany termin usunięcia danych z roku do dwóch lat. Co więcej, dwuletni termin jest teraz naliczany dopiero po uregulowaniu grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego. „Dzięki nowym zasadom prezentacji w CEK danych o mandatach, zakłady ubezpieczeń będą mogły podczas kalkulacji składek OC i AC uwzględniać wykroczenia oraz przestępstwa kierowców nawet sprzed dwóch lat” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

porównywarka ubezpieczeń

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: