eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Elektromobilność z impetem do przodu

Elektromobilność z impetem do przodu

2018-05-24 13:37

Elektromobilność z impetem do przodu

© asferico - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie polscy kierowcy deklarują coraz większe zainteresowanie niskoemisyjnymi pojazdami, to jednak na razie nie zapowiada się, aby po samochody elektryczne zaczęły ustawiać się kolejki - w minionym roku rejestracji doczekało się zaledwie 907 takich aut. Znacznie bardziej imponująco prezentuje się globalny wymiar elektromobilności. Firma doradcza Frost & Sullivan szacuje, że łączna sprzedaż EV na świecie przekroczy w tym roku 1,6 mln sztuk. Kluczowe wnioski z jej raportu znajdziecie w opracowanej przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych infografice.

Przeczytaj także: Samochody elektryczne potrzebują wsparcia rządu

O ile w Polsce trudno jeszcze mówić o sukcesie, o tyle już w ujęciu globalnym elektromobilność rozwija się bardzo intensywnie. Rosnącej sprzedaży aut elektrycznych towarzyszy spadająca popularność diesla oraz formułowane przez koncerny motoryzacyjne zapowiedzi miliardowych nakładów na inwestycje w EV. Dane Frost & Sullivan dowodzą, że w 2017 roku po raz pierwszy w historii światowa sprzedaż samochodów elektrycznych przekroczyła poziom 1 mln sztuk.


Ubiegłoroczny wzrost sięgnął więc 60 proc. r/r i był efektem m.in. niższych cen baterii litowo-jonowych, zaostrzonych regulacji w zakresie dopuszczalnych norm emisji spalin oraz polityki pekińskiego rządu, dla którego elektromobilność jest absolutnym priorytetem.
- Od czterech lat pozostają Chiny pozostają największym rynkiem EV z udziałem w globalnej sprzedaży dochodzącym do 50 proc. – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - Państwo Środka w ciągu kolejnej dekady utrzyma pozycję lidera. Na drugim miejscu znajduje się Europa, której udział wynosi ponad 25 proc. Kolejne miejsca zajmują Ameryka Północna (17,7 proc.), Japonia (4,5 proc.) oraz Korea Południowa (1,1 proc.).

Wzrost sprzedaży EV idzie w parze z intensywnym rozwojem infrastruktury ładowania. Co ciekawe, w 2017 r. najwięcej szybkich ładowarek DC znajdowało się w Japonii (ponad 7 tys.). Dla porównania w całej Europie liczba urządzeń tego typu wynosiła ok. 6,8 tys. szt.

Prognoza rozwoju rynku do 2025 roku

Udział samochodów zelektryfikowanych ma przewyższyć 22%


- Wraz z pojawieniem się w sprzedaży coraz większej liczby nowych modeli EV i na tle rozbudowy infrastruktury ładowania oraz spadających cen baterii litowo-jonowych, w ciągu kolejnej dekady możemy spodziewać się globalnego przełomu w zakresie elektromobilności – uważa konsultant działu Mobility F&S Ivan Kondratenko.

Jakie są perspektywy rozwoju elektromobilności? Według oceny Frost & Sullivan, pomiędzy 2022 a 2023 r. skumulowana sprzedaż samochodów zelektryfikowanych przekroczy granicę 10 mln sztuk, do 2025 r. 23 mln szt., zaś ich łączny udział w rynku pojazdów pasażerskich sięgnie 22 proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: