eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

2014-01-08 00:20

Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

Leasing samochodu a kradzież czy wypadek © benjaminnolte - Fotolia.com

Zawierając umowę na zakup samochodu z firma leasingową warto oa razu zapoznać się z zasadami postępowania w przypadku kradzieży auta czy kolizji lub wypadku.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie samochodu u dealera - kiedy warto?

Leasing auta to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorstw. I to nie tylko ze względu na możliwość odliczania podatku VAT i kosztów amortyzacji pojazdu, ale także obecność komplementarnych usług, wpływających na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego i komfort użytkowania pojazdu. Towarzyszące umowom leasingu Ubezpieczenia, mają szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, jak kolizja, wypadek drogowy lub kradzież. Warto zatem zapoznać się ze sposobem postępowania w przypadku stłuczki, czy utraty samochodu, jeszcze na etapie przystępowania do zawarcia umowy z firmą leasingową.

Pakiet assistance

Podstawowe zabezpieczenie stanowi oczywiście ubezpieczenie komunikacyjne OC – obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, ale także nieobowiązkowe AC – Autocasco i NNW – ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Przedmiotem ubezpieczenia komunikacyjnego mogą być zarówno nowe jak i używane pojazdy. Leasingodawcy – podobnie jak leasingobiorcy – zależy na tym, by użytkowany samochód był jak najbardziej sprawny, a po ewentualnym zdarzeniu drogowym szybko wrócił do działalności operacyjnej. Dobry partner dla przedsiębiorstwa użytkującego flotę, to taki, który współpracuje z profesjonalnymi ubezpieczycielami zabezpieczającymi obydwie strony umowy. Stąd też OC i AC są zasadniczo obowiązkowymi ubezpieczeniami przy leasingu.

W ubezpieczeniu komunikacyjnym ochrona obejmuje szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie pojazdu w trakcie okresu obowiązywania umowy, w zależności od wariantu ubezpieczenia. Z reguły są to koszty np. holowania, naprawy czy kradzieży pojazdu. Przy wykupieniu pakietu assistance, firma ma gwarancję zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom często również na terenie całej Europy, przez 24 godziny na dobę. Umożliwia on nie tylko usunięcie usterek, transport medyczny, holowanie pojazdu do miejsca naprawy czy otrzymanie pojazdu zastępczego, ale również całodobowe wsparcie telefoniczne, dotyczące np. tras objazdów, sugerowanych połączeń czy najbliższych dostępnych stacji benzynowych.

fot. benjaminnolte - Fotolia.com

Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

Szkoda całkowita albo kradzież pojazdu są podstawą do wcześniejszego rozwiązania umowy leasing.


Kontakt z miejsca zdarzenia

Ważna sprawa, o której użytkownicy pojazdów czasami zapominają, a od nich zależy możliwość skorzystania ze świadczeń w ramach assistance: z operatorem assistance należy skontaktować się z miejsca zdarzenia, wnioskując o organizację wszelkich świadczeń. Późniejszy kontakt będzie dla firmy assistance powodem do odmowy udzielenia świadczeń, a to jak wiadomo rodzi koszty oraz dużo innych problemów.

Coraz częściej wybieranym przez klientów firm leasingowych rodzajem ubezpieczenia pojazdu (ale także maszyn czy innych urządzeń) jest kompleksowe ubezpieczenie GAP. Przykładowo umożliwia ono otrzymanie przez klienta zwrotu pełnej wartości samochodu w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, licząc razem z odszkodowanie podstawowym (a w przypadku maszyn lub urządzeń wypłatę dodatkowego świadczenia w wysokości 20 procent ich wartości początkowej). Co warto podkreślić, stawki ubezpieczeniowe w firmach leasingowych, ze względu na ich skalę działania i stałą współpracę z ubezpieczycielami są często niższe od rynkowych. Popularne rozwiązanie stanowią także ubezpieczenia wieloletnie, dzięki którym nie ma potrzeby odnawiania polisy co roku, a mechanizmy płatności składek są elastycznie dopasowywane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Definicja szkody częściowej

Podstawowe czynności związane z umową leasingu regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, co bardzo ważne, za uszkodzenia leasingowanego pojazdu odpowiedzialny jest leasingobiorca, na którym ciąży obowiązek utrzymywania sprzętu w należytym stanie. Jeżeli pojazd został należycie ubezpieczony, w przypadku uszkodzenia wszelkie koszty, związane z likwidacją szkody znajdą się po stronie ochronodawcy. Warto więc zadbać o to, żeby samochód posiadał zawsze aktualne i możliwie pełne ubezpieczenie. Firmy leasingowe wymagają zresztą często okazania przedłużenia umowy ubezpieczenia w terminie, lub – żeby odciążyć przedsiębiorcę – zajmują się tym w ramach obsługi klienta.

W przypadku uszkodzenia samochodu ubezpieczyciel (podczas oględzin lub na podstawie dokumentów) kwalifikuje uszkodzenie do określonej kategorii: szkody częściowej lub całkowitej. Szkoda częściowa, to taka, przy której koszty naprawy samochodu nie przekraczają 70 procent jego wartości. Wtedy niezależnie od charakteru kolizji, której uległ leasingowany samochód, w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu zdarzenia, a w razie konieczności wezwać pomoc lub policję. W ciągu trzech dni od zdarzenia (chyba, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia stanowią inaczej) przedstawiciel firmy użytkującej środek lokomocji powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe.

Standard reguluje umowa

Zazwyczaj wystarczy telefon na infolinię, do firmy, z którą jest zawarte ubezpieczenie za pośrednictwem spółki leasingowej. Jeżeli za kolizję odpowiada inny uczestnik ruchu, wówczas informujemy towarzystwo ubezpieczeniowe (chroniące sprawcę w zakresie OC). Po poinformowaniu ubezpieczyciela pojazd powinien zostać udostępniony ubezpieczycielowi do oględzin, w celu ustalenia najbardziej odpowiedniej i najwygodniejszej metody naprawy auta. Ważne, żeby przy likwidacji szkody pamiętać o ścisłej współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której koszty naprawy będzie trzeba pokryć z własnych środków. Jeżeli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, pokrywa podatek związany z naprawą auta.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: