eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

Leasing samochodu a kradzież czy wypadek

2014-01-08 00:20

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC i AC floty. Nie kierujmy się tylko ceną


Warto pamiętać, że w leasingu, gdzie właścicielem leasingowanego auta w okresie obowiązywania umowy jest leasingodawca, standard działania warsztatów naprawczych często zostaje określany w umowie. Mogą to być na przykład wyłącznie autoryzowane stacje obsługi lub też w niektórych przypadkach warsztaty niezależne. Po poinformowaniu ubezpieczyciela, należy także wypełnić formularz zgłoszenia szkody, trafiający do leasingodawcy. Na tej podstawie udzielano zostaje „dyspozycja do wypłaty odszkodowania”, która może być wystawiona na przedsiębiorcę, w sytuacji, gdy to on płaci za naprawę, lub na warsztat, jeśli naprawa zostanie przeprowadzona bezgotówkowo.

Koniec leasingu

Jeżeli z leasingowanego auta skradziono radio lub inne elementy wyposażenia, bądź też nastąpiła kradzież samego samochodu, czyli szkoda całkowita, najpóźniej w ciągu 12 godzin od odkrycia tego faktu – poza policją – należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe. Numery infolinii ubezpieczycieli przeważnie są dostępne przez całą dobę, również z zagranicy. Dokumenty z policji, świadczące o przyjęciu zgłoszenia kradzieży oraz potwierdzenie zgłoszenia szkody od ubezpieczyciela powinny następnie zostać przekazane leasingodawcy wraz z odpowiednim formularzem.

Szkoda całkowita albo kradzież pojazdu są podstawą do wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu. Określają to przepisy Kodeksu cywilnego. W przypadku utraty rzeczy oddanej do korzystania w ramach leasingu, z powodów, za które firma leasingowa nie ponosi odpowiedzialności – umowa kończy się – nie może bowiem dotyczyć przedmiotu, gdy go nie ma. W ogólnych warunkach porozumienia powinny zostać zapisane kwestie dotyczące kosztów, z jakimi jest to związane.

GAP-a pomoże

Najczęściej na skutek zakończenia umowy leasingu, leasingobiorca jest zobowiązany do jednorazowej zapłaty sumy wszystkich pozostałych czynszów leasingowych, przewidzianych w umowie, z uwzględnieniem ewentualnego odszkodowania z polisy autocasco lub równowartości pozostałości czy też wraku samochodu, pochodzącej z jego sprzedaży przez leasingodawcę. To jedna z najtrudniejszych sytuacji dla przedsiębiorcy w przebiegu umowy leasingu. Po spłacie umowy z ubezpieczenia może nie być go bowiem stać na zakup nowego auta.

Jedno z rozwiązań zapobiegających takiej sytuacji stanowi wspomniane ubezpieczenie GAP. W połączeniu z autocasco, gwarantuje ono uzyskanie do 100 procent wartości początkowej pojazdu, w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej. Właśnie dlatego już 75 procent nowych umów leasingowych podpisujemy w pakiecie z GAP. W przypadku maszyn, zakres ubezpieczenia obejmuje zarówno wartość sprzętu jak i dodatkowe wydatki wynikające ze zdarzenia, dając przedsiębiorcy pewność, że nawet szkoda całkowita nie uniemożliwi mu prowadzenia działalności.

(Bez)cenny doradca

Uważna lektura umowy leasingowej i wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z jej przedterminowym zakończeniem czy skutkami formalno-prawnymi zdarzeń losowych już na etapie zakupu pojazdu jest więc dla przedsiębiorcy sprawą kluczową. Decyduje bowiem o tym, czy leasing, dzięki swoim zaletom podatkowym i inwestycyjnym, będzie realnym wsparciem dla działalności przedsiębiorcy. Pierwszym źródłem informacji, niezależnie od rodzaju problemu jaki może się pojawić w trakcie trwania umowy leasingowej, powinien być zawsze doświadczony i służący fachową pomocą doradca firmy leasingowej.

Tomasz Sęba, dyrektor Ubezpieczeń i Produktów Komplementarnych BZ WBK Leasing

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: