eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Po najtańsze OC do Link4

Po najtańsze OC do Link4

2015-02-12 11:18

Po najtańsze OC do Link4

Które OC dla kierowców było najtańsze w styczniu? © shashamaru - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czasach dużej konkurencji nikogo nie dziwi fakt, że właściciele pojazdów przed wybraniem ubezpieczyciela z uwagą porównują oferty - z porównywarki Ubea korzysta miesięcznie ponad 150 tysięcy użytkowników. Tak duża liczba pojedynczych obliczeń pozwala na stworzenie rankingu najlepszych polis ubezpieczeniowych. Podsumowanie styczniowych obliczeń prowadzi do wniosku, że zwycięzca jest właściwie tylko jeden.

Przeczytaj także: Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking V 2020

Wśród 16 ubezpieczycieli zdecydowanie wygrał Link4


Najnowszy ranking Ubea został podzielony na cztery kategorie (patrz poniżej). Prócz informacji dotyczących ubezpieczeń OC dla kierowców, można porównać także koszt większych pakietów (OC + Autocasco, OC + Autocasco + NNW i OC + NNW). W każdej kategorii cenową atrakcyjność oferty ubezpieczyciela oceniono od 0 punktów do 5 punktów. Pięć punktów może otrzymać towarzystwo, które zawsze znajdzie się na pierwszej pozycji w wynikach kalkulacji przeprowadzanych przez internautów. Towarzystwo będące „najdroższe” dla każdego użytkownika, uzyskałoby zero punktów.

Towarzystwa zajmujące czołowe pozycje musiały zdobyć więcej niż 4 punkty. Firmy, których polisy są „najdroższe” uzyskały ocenę niższą nawet o połowę. Wyniki osiągnięte przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynoszą od 1,63 punktu do 4,72 punktu. Tak duża różnica punktowa przekłada się na sytuację klientów. Dość często kierowca wybierający „najdroższą” ofertę musi dopłacić nawet 80% - 100%.

Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl zwraca uwagę, że w grupie szesnastu porównywanych ubezpieczycieli zdecydowanie przoduje Link4. Polisy tej firmy okazały się „najtańsze” w każdej z czterech kategorii. Koszt porównywanych ubezpieczeń obliczano dla tysięcy różnych założeń. Wyniki kalkulacji wykonywanych przez pojedynczych internautów były różne. Jednak ze statystycznego punktu widzenia, to ubezpieczenia oferowane przez Link4 najczęściej zajmowały pierwsze miejsce pod względem kosztu.

fot. shashamaru - Fotolia.com

Które OC dla kierowców było najtańsze w styczniu?

W grupie szesnastu porównywanych ubezpieczycieli zdecydowanie przoduje Link4.


Wśród innych ubezpieczycieli pozytywnie wyróżniają się firmy Liberty Ubezpieczenia, Proama oraz AXA Direct (patrz poniższe zestawienie).
„W styczniowym rankingu wysoką pozycję zajęły też polisy, które Grupa Ergo Hestia sprzedaje pod marką You Can Drive. Na drugim końcu stawki można znaleźć ubezpieczenia OC z oferty Compensy, UNIQA, PZU oraz InterRisk” – mówi Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl.

Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie punktowe w poszczególnych kategoriach. To zjawisko było najmniej widoczne przy porównywaniu samodzielnych ubezpieczeń OC dla kierowców i pakietów OC + NNW. Największe rozbieżności obliczanych składek występowały wśród ubezpieczeń OC, które są sprzedawane razem z Autocasco. Nina Kuczyńska twierdzi, że osoby zainteresowane takimi pakietami powinny najdokładniej sprawdzać rynkową ofertę.

fot. mat. prasowe

Ranking OC oraz OC+AC

W obu kategoriach niekwestionowanym zwycięzcą rankingu jest Link4

fot. mat. prasowe

Ranking OC + AC + NNW oraz OC + NNW

Metodologia tworzenia rankingu: Wynik punktowy jest ustalany na podstawie kalkulacji składek, które użytkownicy serwisu ipolisa.pl i ubea.pl wykonali w ostatnich 30 dniach. Najlepszy możliwy wynik to 5,00 punktów, a najgorszy to 0,00 punktów.


Wysokość składki to nie jedyne kryterium oceny …


Prezentowany ranking dotyczy tylko kosztu polis OC dla kierowców. Jest to ważne, lecz nie jedyne kryterium, które trzeba brać pod uwagę przy wyborze ubezpieczyciela. Dotychczas zdecydowana większość kierowców uwzględniała tylko cenę obowiązkowej polisy. Ta sytuacja zmieni się już niebawem. Pozacenowe aspekty oferty (np. jakość obsługi) będą miały większe znaczenie od przyszłego kwartału. Wówczas praktycznie wszyscy ubezpieczyciele wdrożą system bezpośredniej likwidacji szkód (BLS).

Nina Kuczyńska podkreśla, że po całkowitym wdrożeniu systemu BLS większość kierowców będzie likwidować szkody u ubezpieczyciela, który wcześniej sprzedał im polisę. Późniejsze rozliczenia z zakładem ubezpieczeniowym sprawcy nie będą już interesowały poszkodowanej osoby. Z punktu widzenia klienta firm ubezpieczeniowych największe zalety systemu bezpośredniej likwidacji szkód to wygoda i szybkość naprawy.

Opisywane zmiany sprawią, że kierowca będzie musiał sprawdzić również opinie na temat danego ubezpieczyciela. W obecnych warunkach nie jest to duży problem.
„Wypowiedzi dotyczące firm ubezpieczeniowych często pojawiają się na blogach i forach (np. forum Ubea). Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w Internecie swoją opinię wyrażają głównie niezadowoleni klienci ubezpieczycieli” – podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: