eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking VII 2019

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking VII 2019

2019-08-21 10:03

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking VII 2019

Gdzie po najtańsze ubezpieczenie? © Artur Marciniec - Fotolia.com

Lipiec już za nami. Gdzie w siódmym miesiącu tego roku mogliśmy znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu? Odpowiedzi na to pytanie, jak co miesiąc, poszukiwała porównywarka ubezpieczeń Ubea. Pod lupę wzięto tysiące indywidualnych kalkulacji internautów. Ich analiza dowodzi, że ci, którzy chcieli oszczędzić, powinni byli skorzystać z oferty przygotowanej przez MTU24, Link4 lub Avivę. Pierwszy z ubezpieczycieli miał najlepsze propozycje OC, drugi wyróżniał się w zakresie OC + AC oraz OC + NNW, a trzeci oferował tani pakiet OC + AC + NNW.

Przeczytaj także: Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking VI 2019

Lipcowa analiza przyniosła spore przetasowania wśród ubezpieczycieli oferujących najtańsze ubezpieczenie, nie zmieniły się jednak zasady oceniania. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich opracowań, pod lupę wzięto cztery kategorie ubezpieczeń. Ocenie ekspertów podlegały ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także koszty oferowanych przez ubezpieczycieli pakietów: OC + NNW, OC + AC oraz OC + AC + NNW. Zestawienie stworzono, bazując na przeszło 100 000 indywidualnych kalkulacji internautów. W najnowszym rankingu, zgodnie z tradycją, analizowani ubezpieczyciele mogli uzyskać od 0,00 punktów do 5,00 punktów (skala ocen dla każdej kategorii).
„Najniższy wynik oznacza, że zakład ubezpieczeń we wszystkich pojedynczych porównaniach uwzględniających tę firmę ulokował się na ostatniej pozycji. Towarzystwo ubezpieczeniowe uzyskujące najwyższą liczbę punktów (5,00 pkt.), musiałoby natomiast zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji z jego udziałem. Lipcowy ranking po raz kolejny potwierdził, że skrajne wyniki zakładów ubezpieczeniowych nie zdarzają się w praktyce” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Lipiec przyniósł dobre wieści dla marki MTU24


Informacje o zwycięzcach lipcowego rankingu są szczególnie ciekawe, ponieważ w trzech kategoriach miały miejsce ważne zmiany. Dane porównywarki Ubea.pl wskazują, że od 1 do 31 lipca 2019 r. najwięcej punktów rankingowych zebrały następujące towarzystwa ubezpieczeń:
 • MTU24 - 4,00 pkt. w rankingu polis OC
 • Link4 - 3,85 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 4,26 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Aviva - 4,14 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Porównanie wyników lipcowego rankingu i analizy opublikowanej miesiąc wcześniej wskazuje, że powody do zadowolenia ma firma Ergo Hestia będąca właścicielem marki handlowej MTU24. Ta marka dzięki awansowi o trzy pozycje zajęła bowiem pierwsze miejsce w kategorii OC. Oznaczało to również niewielki spadek dotychczasowego lidera (You Can Drive) w klasyfikacji rankingowej. Marka MTU24 odnotowała również spory awans (o trzy miejsca) w kategorii OC + NNW.
„Pomimo tej wyraźnej poprawy dotyczącej wyniku MTU24, zwycięzcą drugiej kategorii rankingu został Link4. Warto odnotować, że przewaga wspomnianego ubezpieczyciela nad MTU24 była jednak minimalna i wyniosła zaledwie 0,01 punktu” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeżeli natomiast chodzi o kategorię OC + AC + NNW, to w lipcu również nie okazała się ona szczęśliwa dla dotychczasowego lidera. Mowa o marce Benefia, która musiała ustąpić miejsca Avivie (wcześniej zajmującej drugie miejsce).
„Prezentując inne ciekawe wnioski, warto również podkreślić obecność dwóch marek ubezpieczeniowych Ergo Hestii (MTU24 oraz You Can Drive) na czele rankingu polis OC. Z całą pewnością jest to nietypowa sytuacja. Może ona być tylko krótkookresowa i zmienić się już w kolejnym miesiącu. Różnice pomiędzy wiodącymi ubezpieczycielami są bowiem niewielkie” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Gdzie po najtańsze ubezpieczenie?


Podwyżki były widoczne we wszystkich firmach


Po zakończeniu pierwszego miesiąca wakacji, warto również nawiązać do barometru cenowego Ubea.pl i sprawdzić, jak zmieniały się średnie ceny OC u poszczególnych ubezpieczycieli. Takie miesięczne zmiany przeciętnej składki wyniosły:
 • Aviva - wzrost o 6,9% względem czerwca 2019 r.
 • Benefia - wzrost o 3,5% względem czerwca 2019 r.
 • Generali - wzrost o 2,9% względem czerwca 2019 r.
 • Link4 - wzrost o 7,3% względem czerwca 2019 r.
 • MTU24 - wzrost o 2,9% względem czerwca 2019 r.
 • Proama - wzrost o 2,0% względem czerwca 2019 r.
 • UNIQA - wzrost o 2,7% względem czerwca 2019 r.
 • You Can Drive - wzrost o 9,5% względem czerwca 2019 r.
 • Wiener (Gothaer) - wzrost o 1,6% względem czerwca 2019 r.

Powyższe dane potwierdzają, że w lipcu br. trend cenowy na rynku obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców był jednoznaczny. Rzadko się zdarza, że średnie składki OC u wszystkich ubezpieczycieli podążają w tym samym kierunku. Z właśnie taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lipcu 2019 r. W zależności od zakładu ubezpieczeń, przeciętna składka OC wzrosła o 1,6% (Wiener/dawny Gothaer) - 9,5% (You Can Drive).
„Zgodność wzrostowych zmian dotycząca wszystkich ubezpieczycieli sugeruje, że podwyżki składek mogą mieć charakter długookresowy. Na weryfikację tej hipotezy w kolejnych miesiącach trzeba będzie jednak poczekać” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

 • Komentarz usunięty

 • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: