eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Motocykliści, dbajcie o bezpieczeństwo na drodze

Motocykliści, dbajcie o bezpieczeństwo na drodze

2015-05-15 10:43

Przeczytaj także: Wypadki drogowe z udziałem motocykli, czyli mniej zdarzeń, więcej ofiar


Ubierz się odpowiednio


Podczas jazdy motocyklem jesteś narażony na wiatr, deszcz, grad. Ubieraj się stosownie do pogody. Pamiętaj, by ciało było osłonięte, nawet wtedy, gdy jest ciepło - uchroni cię to przed oparzeniami słonecznymi i otarciami w razie wypadku.

Sprawdź swój motocykl


Zanim ruszysz, sprawdź koniecznie sprzęgło i hamulce. Warto też ustawić za każdym razem lusterka. Jeśli wsiadasz na nieznany ci wcześniej motocykl (np. pożyczony od kolegi), zrób sobie krótką jazdę próbną, podczas której zapoznasz się z maszyną.

Niezwykle istotna jest sprawność mechaniczna motoru. Każdy nie działający element zwiększa ryzyko wypadku, a ze sterowaniem nie do końca sprawną maszyną nawet dobry, rozważny kierowca będzie miał problem. Nie zapominaj o dobrych oponach, które zapewnią nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jazdy.
- Motocykliści kupujący opony są bardzo świadomymi klientami - mówi Robert Uniżycki, Koordynator sprzedaży opon motocyklowych w Oponeo.pl. - Zazwyczaj doskonale wiedzą, jaki produkt najlepiej spełni ich oczekiwania, interesuje ich konkretny model opon. Zdając sobie sprawę z tego, że dobra przyczepność na drodze jest kluczem do bezpiecznej jazdy, zdecydowana większość decyduje się na produkty klasy High Performance - twierdzi ekspert.
Wśród najlepszych opon motocyklowych wymieniane są Metzeler Sportec M7 RR, Michelin Pilot Power 3, Pirelli Diablo Rosso Corsa czy Bridgestone S20 EVO. Ważne jest, by opony dobrać odpowiednio do swoich potrzeb - do dynamicznej, sportowej jazdy najbardziej się nadają opony miękkie, wieloskładnikowe, ukierunkowane typowo na zapewnienie najwyższego poziomu przyczepności, natomiast do spokojnej jazdy lepsze będą opony o zrównoważonych osiągach.

Przestrzegaj przepisów


Przede wszystkim nie przekraczaj linii ciągłej, używaj kierunkowskazów, zwłaszcza do sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Zachowuj bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu i minimum 1 m odstępu od wyprzedzanego rowerzysty lub pieszego.

Co z jazdą pomiędzy samochodami w czasie korku? Tutaj niestety przepisy nie są jasne. Co prawda jazda po linii nie jest zabroniona, ale też nie jest wprost dozwolona. Jest to kwestia interpretacji przepisów. Pamiętaj, że nie możesz dostać mandatu za przeciskanie się pomiędzy samochodami, ponieważ takiej pozycji nie ma w taryfikatorze. Jednakże nie oznacza to, że masz prawo bez żadnych ograniczeń jechać slalomem pomiędzy innymi pojazdami - możesz zostać zatrzymany za wszystko, co mieści się w kategorii 'spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym' (np. nieustąpienie pierwszeństwa, przekroczenie linii ciągłej, brak sygnalizowania zmiany kierunku jazdy itd).

Niewątpliwie najważniejszym dla bezpieczeństwa elementem jest zachowanie zdrowego rozsądku i bycie spokojnym. Zamiast kłócić się z innymi uczestnikami ruchu, odpuść - nawet jeśli masz rację. Pozwoli to ci uniknąć stresu i cieszyć się jazdą.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: