eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Straciłeś bliskiego w wypadku? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie

Straciłeś bliskiego w wypadku? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie

2016-03-29 10:23

Straciłeś bliskiego w wypadku? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie

Wypadek © benjaminnolte - Fotolia.com

Według statystyk Komendy Głównej Policji od początku roku na polskich drogach doszło do 3 913 wypadków, w wyniku których zginęło 309 osób, a 4 590 zostało rannych. W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie po utracie bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym?

Przeczytaj także: Wypadek drogowy: odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta dla poszkodowanego

Śmierć najbliższej osoby to wielka trauma dla rodziny zmarłego. Do cierpienia psychicznego związanego z utratą kogoś ważnego, często dochodzą również obawy o przyszłość związane ze zmianą sytuacji finansowej. W takich chwilach warto jest starać się o wypłatę odszkodowania. Pozyskane w ten sposób fundusze nie zrekompensują utraty najbliższej osoby, ale pomogą nam w zabezpieczeniu jutra.

Komu i jakie świadczenia przysługują


W przypadku dochodzenia swoich praw do odszkodowania za śmierć bliskiej osoby musimy pamiętać, że odszkodowanie przysługuje również osobom, które nie były rodziną zmarłego w powszechnym rozumieniu. Oznacza to, że o wypłatę takiego odszkodowania mogą również ubiegać się osoby, które żyły ze zmarłym na przykład w konkubinacie.

W przypadku dochodzenia odszkodowania po śmierci osoby bliskiej, przede wszystkim musimy wykazać pogorszenie się naszej sytuacji majątkowej na skutek śmierci osoby bliskiej w wypadku. Jeśli prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe i zarobki zmarłego przyczyniały się do jego utrzymania, są podstawy do dochodzenia odszkodowania.

fot. benjaminnolte - Fotolia.com

Wypadek

Odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, o które możemy się ubiegać w związku ze śmiercią osoby bliskiej.


Możemy dochodzić także stosownego odszkodowania po śmierci osoby bliskiej, jeżeli wskutek śmierci członka rodziny nastąpiło znaczne pogorszenie naszej sytuacji życiowej, które rozpatrywać należy w szerszym aspekcie niż sama strata finansowa. Przy określeniu „znaczne pogorszenie sytuacji życiowej”, które ma wpływ na wypłatę stosownego odszkodowania, należy uwzględnić także przesłanki pozaekonomiczne. Są to m.in.: wsparcie członka rodziny w wychowaniu dzieci czy domowych pracach, które byłyby jego udziałem, gdyby nie zginął w wypadku itp. Wziąć należy także pod uwagę, związane z przeżywaniem traumy po śmierci osoby bliskiej, osłabienie motywacji do działania i przezwyciężania trudności roszczącego, co często ma bezpośredni wpływ na sytuację materialną osoby, która rości po zmarłym.

Podkreślić należy, że odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, o które możemy się ubiegać w związku ze śmiercią osoby bliskiej.
– Zgodnie z art. 446 Kodeksu Cywilnego na sprawcy wypadku spoczywa odpowiedzialność naprawienia szkody jaką wyrządził. Oznacza to, że jest on zobowiązany do zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu osobie, która takie koszty poniosła. Dodatkowo dochodzić można renty zwanej alimentacyjną oraz wypłaty odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za krzywdę jakiej bliscy zmarłego doznali na skutek jego śmierci – wyjaśnia Bartosz Kozak, Radca prawny Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w dochodzeniu ich praw.

Co wpływa na wysokość wypłaconego odszkodowania


Na kwotę przyznanego odszkodowania główny wpływ ma sytuacja życiowa osób, które roszczą o takie świadczenia. W przypadku dochodzenia odszkodowania wskazać należy przede wszystkim różnicę pomiędzy życiem przed i po wypadku. Materialne pogorszenie jakości życia, jak i gorsze perspektywy na przyszłość osoby, której bliski zginął w wypadku, będą wpływały na wysokość przyznanego odszkodowania.

Duże znaczenie będzie miała kwestia zarobków zmarłego w wypadku. Im wyższe dochody i większy wkład w utrzymanie gospodarstw domowego i rodziny, tym wyższe może być odszkodowanie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: