eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kolizja na drodze - jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Kolizja na drodze - jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

2017-10-15 00:46

Kolizja na drodze - jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Kolizja © Andrey Popov - Fotolia.com

Sprawna, rzetelna i przyjazna likwidacja szkody, a w efekcie szybka wypłata odszkodowania, leży bez wątpienia w interesie poszkodowanego. Na tym samym powinno zależeć również ubezpieczycielowi, a bezproblemowe załatwianie tego rodzaju spraw ma także swój cel społeczny. Jak postępować w razie kolizji na drodze? Jak zgłosić szkodę? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wszystko powinno stać się prostsze.

Przeczytaj także: Kolizja drogowa z obcokrajowcem - co robić?

Kupno ubezpieczenia to dla właściciela pojazdu kwestia wręcz kluczowa. Nie mniej ważne jest, aby miał on świadomość przysługujących mu praw i obowiązków, jak również tego, do czego zobligowany jest ubezpieczyciel. Taka wiedza przydaje się zwłaszcza w przypadku szkody komunikacyjnej. W zrozumieniu o co chodzi w naszym ubezpieczeniu może pomóc nam również likwidator szkód. Taka firma może też wyręczyć nas w formalnościach związanych ze staraniami o odszkodowanie, a nawet całkowicie odpowiadać za nasze kontakty z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Kolizja na drodze i co dalej?


Kolizja na drodze wymaga przede wszystkim sprawdzenia, czy żaden z jej uczestników nie doznał obrażeń. Jeżeli tak jest, mamy do czynienia nie z kolizją, a z wypadkiem, a to oznacza, że musimy niezwłocznie poinformować pogotowie oraz policję, pamiętając, aby nie przestawiać pojazdów z miejsca zdarzenia. Jeśli jednak w tłuczce nikt nie ucierpiał, to przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o takim usytuowaniu pojazdów, które nie będzie tamowało ruchu drogowego.

Jeśli stan pojazdów nie pozwala na ich uruchomienie i przestawienie w bezpieczne miejsce, powinniśmy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem w celu weryfikacji czy nasza polisa obejmuje holowanie pojazdu. Jeśli nie mamy zapewnionej takiej usługi, a także nie chcemy płacić z własnej kieszeni, warto sprawdzić, gdzie mamy dostęp do niej za darmo. Niektóre firmy zajmujące się likwidacją szkód oferują darmowe holowanie i samochód zastępczy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Kolizja

Gdy spiszemy oświadczenie, kolejnym krokiem jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji.


Gdy pojazdy są w bezpiecznym miejscu


Kiedy już pojazdy biorące udział w zdarzeniu zostały usunięte z jezdni, powinniśmy spisać oświadczenie. Pierwszym etapem jest ustalenie sprawcy kolizji. W niektórych przypadkach jest to jednoznaczne, bo wiąże się np. z naruszeniem zasad ruchu drogowego lub jedna ze stron bierze winę na siebie. Kiedy jednak żadna ze stron nie przyznaje się do winy, jedynym rozwiązaniem jest wezwanie policji, która rozsądzi spór. Wzywając policję musimy mieć świadomość, że oprócz orzeczenia sprawcy wypadku, może ona także wypisać mandat za wykroczenie.

Przykład orzeczenia sprawcy wypadku powinniśmy mieć zawsze w samochodzie, żeby w razie potrzeby móc z niego skorzystać i mieć pewność, że nie zapomnieliśmy o żadnym ważnym punkcie. Muszą się w nim znaleźć dane osobowe kierowców, wraz z numerem i datą ważności prawa jazdy oraz informacje o polisie OC i samochodzie. Musimy też opisać, w jaki sposób doszło do kolizji oraz uszkodzenia, jakich doznały pojazdy. W takiej sytuacji warto wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia, na których będą widoczne wyrządzone szkody.

Gdy spiszemy oświadczenie


Kolejnym krokiem jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Alternatywą dla kontaktu z ubezpieczycielem jest przekazanie sprawy do wyspecjalizowanej firmy, która przejmie kontakt z dostawcą polisy, skoordynuje wszelkie formalności i zorganizuje proces naprawy samochodu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, oszczędza nasz czas i pozwala uniknąć stresu związanego z ubieganiem się o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela.

Należy pamiętać, że cała procedura wymaga pilnowania terminów. Na zgłoszenie likwidacji z polisy OC mamy nawet 3 lata. Od złożenia zaświadczenia o zaistniałej kolizji i dostarczenia wszystkich dokumentów, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie należnych pieniędzy. Należy pamiętać, że zawsze mogą się pojawić prośby o dodatkowe wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, dlatego nie powinniśmy zwlekać z tak ważnymi sprawami. Znacznie krótszy czas ma się w przypadku polisy AC. Zależy on od firmy ubezpieczeniowej, ale maksymalnie wynosi 7 dni.

Na tym etapie wszystkie formalności można powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmuje się całościową likwidacją szkody komunikacyjnej.
Dobry partner zorganizuje holowanie pojazdu oraz warsztat naprawczy. Kolizje na drodze to sytuacje bardzo stresujące, dlatego warto oszczędzić sobie formalności, powierzając je firmie zewnętrznej. Po zgłoszeniu szkody zostanie nam przypisany numer, który później służy jako identyfikator na dalszych etapach kontaktu z ubezpieczycielem – mówi Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

W zależności od wielkości polisy mogą być potrzebne oględziny auta, które pozwolą na kalkulacje wyrządzonych strat. Będzie to podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, w niektórych przypadkach oględziny auta nie będą konieczne i zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia mogą pomóc w oszacowaniu strat oraz wartości pojazdu. Warto skontaktować się z niezależnym rzeczoznawcą, w którego interesie nie będzie pominięcie niektórych uszkodzeń. Jest to pomocne, kiedy ubezpieczyciel nie chce wypłacić nam należnego odszkodowania i informuje nas, że zaistniałe szkody mogły powstać przed kolizją na drodze oraz gdy zaniża wartość naszego pojazdu.

Gdy zgłosimy szkodę ubezpieczycielowi


Przez ubezpieczeniowców proponowane są dwa rozwiązania dotyczące naprawy samochodu. Jedną z dróg likwidacji szkody jest tradycyjna wypłata odszkodowania po oszacowaniu wartości szkody przez firmę ubezpieczeniową. Może to być kwota zaniżona, ponieważ ubezpieczycielom zależy, by odszkodowania były jak najmniejsze. Drugą opcją jest naprawa w warsztacie samochodowym, który sami wybieramy, a ubezpieczyciel płaci bezpośrednio. Jest to opcja bezgotówkowa i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych działań.
Firmy takie jak nasza wspierają klienta w kontakcie z ubezpieczycielem, pomagając mu wyegzekwować zapisy polisy. Jesteśmy moderatorem i pośrednikiem, który zajmie się wszelkimi formalnościami, poczynając od zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela – wyjaśnia Grzegorz Tomasiak z Unique Service Partner.

Znając nasze prawa i obowiązki względem ubezpieczyciela mamy wiedzę, dzięki której nie zostaniemy oszukani i dopełnimy wszystkich formalności. Takie sytuacje zdarzają się na drodze bardzo często, więc powinniśmy zachować spokój i po kolei podjąć wyżej wymienione kroki.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Kolizja na drodze - jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

    gosc90 / 2017-10-16 14:46:43

    likwidator szkód faktycznie bardzo usprawnia załatwianie tego typu przypadków, oczywiście o ile jest rzetelny odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: