eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Czy jesteśmy gotowi na tak dużą ilość samochodów w Polsce?

Czy jesteśmy gotowi na tak dużą ilość samochodów w Polsce?

2017-04-29 00:40

Czy jesteśmy gotowi na tak dużą ilość samochodów w Polsce?

Korek © janifest - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ilość samochodów w Polsce może przyprawiać o lekki zawrót głowy. Z wyliczeń porównywarki Ubea.pl wynika, że na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada ich więcej niż we Francji czy Wielkiej Brytanii. Więcej samochodów na ulicach to więcej wypadków i pytania o to, czy nasza infrastruktura jest na taki tłok przygotowana.

Przeczytaj także: Coraz więcej chętnych na kupno samochodu

Odnoszące się do pojazdów silnikowych dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają to, co już od dłuższego czasu widoczne jest na polskich drogach - ilość samochodów w Polsce rośnie w bardzo dynamicznym tempie. Nie tylko zresztą samochodów. Od 2006 do 2015 roku przybyło w naszym kraju aż 9,37 mln samochodów osobowych, samochodów ciężarowych oraz motocykli i motorowerów.

Przyglądając się danym GUS bardziej szczegółowo, widzimy m.in.:
  • wzrost liczby samochodów osobowych o 7,34 mln (55%)
  • wzrost liczby samochodów ciężarowych o 0,85 mln (38%)
  • wzrost liczby motocykli o 0,49 mln (62%)

Dane GUS-u potwierdzają, że to właśnie rosnąca ilość samochodów w Polsce (z 13,38 mln w 2006 r. do 20,72 mln w 2015 r.) w znacznej mierze ponosiła odpowiedzialność za tłok na polskich drogach oraz parkingach.
„Nie dysponujemy jeszcze informacjami na temat liczby pojazdów silnikowych w 2016 r. Można jednak spodziewać się, że ilość samochodów w Polsce po raz kolejny odnotowała wzrosty” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Motoryzacyjna ofensywa w Polsce sprawiła, że nasz kraj wyrósł na lidera Europy Środkowo - Wschodniej. Świadczą o tym między innymi dane Europejskiej Komisji Gospodarczej (UNECE). Wspomniana instytucja podaje np. liczbę samochodów osobowych na 1000 mieszkańców z różnych krajów Europy. Taki wskaźnik obliczony dla Polski w 1995 roku, wynosił zaledwie 196 i był jednym z niższych na kontynencie. Dwadzieścia lat później, na 1000 naszych rodaków przypadało już 539 samochodów osobowych. To oznacza, że pod względem relacji liczby aut i mieszkańców, Polska dogoniła Niemcy i wyprzedziła takie państwa Zachodniej Europy jak na przykład Francja, Szwecja, Belgia, Irlandia i Wielka Brytania. Warto również zwrócić uwagę na dystans, który dzieli Polskę (539 aut/1000 osób w 2015 r.) oraz Słowację (375), Węgry (325) i Czechy (450 według danych Eurostatu z 2013 r.).

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby samochodów osobowych na 1000 osób w latach 1995-2015

W ciągu 20 lat wzrost liczby samochodów osobowych w Polsce osiągnął 175%.


Poziom analizowanego wskaźnika wskazuje również, że Polska jest jednym z krajów Europy, w których przez 20 lat (1995 r. - 2015 r.) liczba aut na 1000 osób wzrosła najbardziej (+175%).
„Wśród porównywanych państw Starego Kontynentu, większy wzrost odnotowano tylko dla Rosji” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W nawiązaniu do wzrostów, jakie notuje ilość samochodów w Polsce, warto zadać sobie pytanie, czy infrastruktura nadążyła za tymi zmianami. Niestety wydaje się, że poprawa jakości infrastruktury drogowej i parkingowej, nie była adekwatna do wymagań związanych z przyrostem liczby samochodów oraz jednośladów. Taka dysproporcja pomiędzy zmianami liczby pojazdów oraz rozwojem infrastruktury (dróg, parkingów), musiała odbić się na bezpieczeństwie użytkowników dróg i koszcie obowiązkowych ubezpieczeń OC.
„Statystyki Policji z ostatnich 10 lat lub 20 lat przedstawiają się optymistycznie z uwagi na spadek liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w warunkach mniejszego zatłoczenia dróg, postęp dotyczący bezpieczeństwa prawdopodobnie byłby większy” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • remik100 / 2017-05-21 14:33:01

    jasne, ze jesteśmy, czemu by miało być inaczej. W Polsce wcale jednak nie będzie tłoku. Zmienia się nieco rynek, na przy,ład wielu ludzi dziś przekonało się do wynajmu samochodu co pewien czas zamiast jego posiadana. Sam tak robię i korzystam z wypożyczalni Panek. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: