eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Mamy niemal najwyższy wskaźnik motoryzacji w Europie. Czy to powód do dumy?

Mamy niemal najwyższy wskaźnik motoryzacji w Europie. Czy to powód do dumy?

2020-09-04 09:47

Mamy niemal najwyższy wskaźnik motoryzacji w Europie. Czy to powód do dumy?

Ile jest w Polsce aut? © Marco2811 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Liczba samochodów w Polsce rośnie z każdym rokiem, czego dobitnym dowodem jest chociażby walka o wolne miejsce do zaparkowania. Eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile samochodów posiadają Polacy i jak wypadają pod tym względem na tle innych Europejczyków.

Które kraje mają więcej aut na 1000 osób?


Eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak przedstawia się wskaźnik motoryzacji dla naszego kraju i jak wypadamy pod tym względem na tle innych. Warto podkreślić, że analiza objęła wyłącznie samochody osobowe.
Wskaźnik motoryzacji WM to wartość wyrażająca stosunek liczby pojazdów do liczby mieszkańców danego regionu i jest miarą określającą jego poziom motoryzacji. W 2008 wskaźnik motoryzacji (ilość pojazdów/1 tys. mieszkańców) wynosił przykładowo : od 6 w Bangladeszu, poprzez 70 w Indiach i Chinach do 546 w Polsce, 852 w USA i 1006 w Nowej Zelandii. To wyraźny dowód na to, jak bardzo zróżnicowane pod względem motoryzacji są poszczególne kraje.

Okazuje się, że według danych podawanych przez Eurostat i Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) u schyłku 2018 roku wskaźnik motoryzacji w Polsce wyniósł 617.
„To wynik znacznie wyższy od tego, który odnotowano między innymi w przypadku Czech (540), Francji (478), Niemiec (567), Słowacji (426), Węgier (373) oraz Wielkiej Brytanii (473)” - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co więcej, dwa lata temu wyższym wskaźnikiem motoryzacji niż Polska wyróżniały się tylko cztery analizowane kraje:
 • Cypr: 629 samochodów osobowych / 1000 osób
 • Finlandia: 629
 • Włochy: 646
 • Luksemburg: 676

Ile aut jest w Polsce?


Eksperci Ubea.pl zwracają uwagę, że Polska wyróżnia się także pod względem ogólnej liczby samochodów osobowych. Zgodnie z danymi ACEA pod koniec 2018 r. lista krajów z największą liczbą samochodów osobowych w Europie wyglądała następująco:
 1. Niemcy - 47,1 mln aut
 2. Rosja - 43,5 mln aut
 3. Włochy - 39,0 mln aut
 4. Wielka Brytania - 34,9 mln aut
 5. Francja - 33,0 mln aut
 6. Hiszpania - 24,1 mln aut
 7. Polska - 23,4 mln aut

fot. mat. prasowe

Liczba aut osobowych na 1000 osób

Wskaźnik motoryzacji w Polsce pod koniec 2018 r. wyniósł 617.


„Polska zapewne niebawem wyprzedzi Hiszpanię i awansuje do grona sześciu europejskich krajów z największą liczbą samochodów osobowych” - przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wysoki wskaźnik motoryzacji to problem, czy powód do zadowolenia?


Niestety, szybki wzrost liczby samochodów osobowych w Polsce oznacza nie tylko korzyści związane z większą mobilnością naszych rodaków. To także problemy powiązane m.in. z zanieczyszczeniem powietrza i kosztami utylizacji samochodów. Dodatkowo w większych miastach polskim kierowcom coraz bardziej doskwiera brak miejsc parkingowych.

fot. mat. prasowe

Zmiany wskaźnika motoryzacji

W latach 2010-2018 liczba samochodów w naszym kraju wzrosła o 36%


„Innym ważnym aspektem wydają się kłopoty dotyczące coraz większego zatłoczenia polskich dróg. Nie można wykluczyć, że wzrost liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2018 r. oraz 2019 r. był związany również z tą kwestią” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: