eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Coraz więcej chętnych na kupno samochodu

Coraz więcej chętnych na kupno samochodu

2014-09-25 14:00

Coraz więcej chętnych na kupno samochodu

Coraz więcej chętnych na kupno samochodu © chaiyon021 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Przemysł samochodowy, rynek kredytu samochodowego i sytuacja w tych sektorach przez analityków często jest określana jako papierek lakmusowy całej gospodarki. Stąd tak pozytywnie odbierane są zmiany, zachodzące na rynku kredytu samochodowego, analizowane i opisywane przez EUROFINAS, europejską organizację samorządową przemysłu kredytowego, zrzeszającą podmioty z 17 krajów europejskich i północnej Afryki.

Przeczytaj także: Sprzedaż nowych samochodów I-VIII 2014

PLANY KUPNA SAMOCHODU W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH


Dlatego tak ważne dla weryfikacji opinii i prognoz odnośnie koniunktury w polskiej gospodarce mogą być analizy w tym obszarze. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i IRG SGH opisały prognozy koniunktury w polskiej gospodarce, poświęcając kilka pytań w ankiecie badawczej skierowanej do gospodarstw domowych opisowi sytuacji na rynku samochodowym. Analiza uzyskanych danych w obszarze samochodowych planów zakupowych nie daje podstaw do jednoznacznie pozytywnych opinii i wniosków co do rozwoju sytuacji w tym zakresie. Pomimo tego, polskie gospodarstwa domowe zgłaszają w III kwartale 2014 roku bardziej pozytywne niż dotąd deklaracje w kwestii możliwości zakupu samochodu w okresie najbliższego roku.

fot. mat. prasowe

Wartość udzielonych kredytów samochodowych przez instytucje członkowskie EUROFINAS (mld €)

W I kwartale bieżącego roku wartość kredytów samochodowych udzielonych przez instytucje członkowskie EUROFINAS okazała się wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

fot. mat. prasowe

Prawdopodobieństwo zakupu samochodu w okresie najbliższych 12 miesięcy (udział %)

Jesteśmy bardziej skłonni do zakupu samochodu. W III kwartale br. możliwości zakupu auta nie widziało nieco ponad 78 procent badanych i są to najlepsze wskazania w tym roku.


BARDZIEJ SKŁONNI DO ZAKUPU SAMOCHODU


Zmalała znacznie liczba tych, którzy zdecydowanie nie widzą możliwości dokonania takiego zakupu. W III kwartale udział takich gospodarstw to 78,1% i są to najlepsze wskazania w tym roku. Jednak porównanie z rokiem poprzednim pokazuje, iż jest to - jak na razie - podtrzymanie wskazań z tego samego kwartału roku poprzedniego (78,2%). Podobnie jak w roku bieżącym, kwartały I i II obu analizowanych lat 2014 i 2013 charakteryzowały się znacznie wyższym udziałem zdecydowanie negatywnie nastawionych do takiego zakupu gospodarstw domowych. W poszczególnych, I i II kwartałach lat 2013 i 2014 było to odpowiednio 80,7% i 84,2% oraz 81,1% i 82,6%.

Analiza łącznego udziału udzielonych przez gospodarstwa domowe pozytywnych odpowiedzi na pytanie o prawdopodobieństwo zakupu samochodu może budzić nieco optymizmu. W III kwartale w stosunku do poprzedniego silnie wzrósł udział gospodarstw pozytywnie nastawionych do zakupu samochodu w ciągu najbliższego roku (wskazujących na duże lub niewielkie prawdopodobieństwo) – był to wzrost o 4,5 pp. - z 17,4% do 21,9%, przy czym w głównej mierze przyczynił się do niego rosnący udział gospodarstw najmniej zdecydowanych na zakup (niewielkie prawdopodobieństwo).
- Wzrost udziału tej grupy jest nie tylko istotny, ale co nie mniej ważne, 21,9% to wynik najlepszy od 8 kwartałów. Już chociażby utrzymanie się tej charakterystyki rynku, nieznacznej - ale jednak - poprawy klimatu co do zakupu samochodu może skutkować wzmocnieniem koniunktury na rynku samochodowym w Polsce – podkreślił Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

PONAD 20 000 ZAREJESTROWANYCH W SIERPNIU AUT


Potwierdzeniem wniosków z analizy wskazań odnośnie planów zakupowych są twarde dane, dotyczące samochodów nowych. W grupie samochodów osobowych w sierpniu br. co prawda zarejestrowano 20.003 nowych aut, czyli więcej o 936 (+4,9%) niż w analogicznym miesiącu ub.r., ale jednocześnie zarejestrowano ich mniej o 5.563 (-21,8%) niż w lipcu br.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych samochodów osobowych

W sierpniu bieżącego roku zarejestrowano więcej osobówek niż przed rokiem, ale mniej niż w ubiegłym miesiącu.

- W Polsce, mimo wszystko, gospodarstwa domowe dużo częściej decydują się na zakup aut używanych, często starszych niż 5-7 lat. Spadek zaufania do instytucji bankowych oraz brak poczucia stabilizacji przyczyniają się do zmniejszenia popularności kredytów samochodowych. Tym bardziej, że nie możemy oczekiwać obniżenia stóp procentowych do poziomu, obowiązującego obecnie w Unii Europejskiej. Koszt kredytów dla aut używanych jest wyraźnie wyższy niż dla aut nowych, banki zazwyczaj odmawiają kredytów dla aut starszych niż 7-10 lat. Wszystko to sprawia, że stopień penetracji zakupu samochodów kredytem nadal jest niski. Poprawa wymaga czasu i, przede wszystkim, podjęcie przez Państwo odpowiednich działań wspierających, a nie ograniczających, rynek motoryzacyjny. Sytuację ratują zakupy dokonywane przez firmy – komentuje Grzegorz Kwiatkowski, prezes zarządu Autodirect S.A., firmy członkowskiej KPF, udzielającej m.in. kredytów samochodowych.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: