eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wyższe zarobki = więcej mandatów

Wyższe zarobki = więcej mandatów

2019-08-08 11:15

Wyższe zarobki = więcej mandatów

Kierowca © pixabay

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wyższe zarobki to także wyższa częstotliwość otrzymywania mandatów - wynika z badania zleconego przez rankomat.pl. Okazuje się, że najczęściej otrzymują je kierowcy zarabiający ponad 7 tys. złotych na rękę. Ci, którzy otrzymują wynagrodzenie do 3 tys. zł netto, kary płacą znacznie rzadziej.

Przeczytaj także: Polskie drogi. 8 największych grzechów kierujących

Zależność pomiędzy zarobkami polskich kierowców a częstotliwością otrzymywania mandatów nie była jedynym obszarem, który zbadano na zlecenie porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl. Autorzy badania przyjrzeli się również, kto kupuje droższe samochody, a także określili zależność występującą pomiędzy poziomem wykształcenia a wydatkami ponoszonymi w związku z zakupem paliwa.

Zarabiający więcej, częściej dostają mandaty


Badania zrealizowane dla rankomat.pl dowodzą, że kierowcy, którzy zarabiają poniżej 7 tys. zł rzadziej płacą mandaty niż osoby dysponujące grubszym portfelem.

fot. mat. prasowe

Ile osób przyznaje się do zapłacenia mandatu - wg dochodu netto gospodarstwa domowego

Z deklaracji wynika, że mandaty częściej płacą lepiej zarabiający kierowcy


- Choć w teorii trudno znaleźć powiązanie między zarobkami, a częstotliwością otrzymywania mandatów, to w praktyce częściej płacą je zamożniejsi kierowcy. Niemal co piąta osoba, która deklarowała wyższe zarobki niż 7 tys. zł netto dla swojego gospodarstwa domowego przyznała, że w 2018 roku zapłaciła mandat – mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

Analogiczną zależność widać w przypadku wykształcenie kierowców - im jest ono wyższe, tym większa jest częstotliwość płacenia mandatów drogowych. Do zapłacenia mandatu w 2018 r. przyznało się tylko 5% kierowców, posiadających wykształcenie podstawowe. W pozostałych grupach odsetek był wyraźnie wyższy:
  • średnie ogólne, zawodowe – 16%,
  • policealne, maturalne, niepełne wyższe – 11%,
  • wyższe – 15%.

fot. mat. prasowe

Ile osób wydaje mniej niż 200 zł na paliwo miesięcznie - wg wykształcenia

Najmniejsze wydatki na paliw ponoszą osoby legitymujące się najniższym wynagrodzeniem


Kobiety jeżdżą tańszymi autami


Respondenci zostali także zapytani o cenę posiadanego auta. Wśród osób, których samochód wart jest mniej niż 10 tys. zł znalazło się 41% kobiet i tylko 30% mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Ile osób posiada samochód tańszy niż 10 tys. zł

Kobiety częściej jeżdżą starszymi samochodami


Wykształcenie a wydatki na paliwo


Okazuje się, że istnieje także zależność między poziomem wykształcenia, a kwotą przeznaczaną miesięcznie na paliwo. Najmniej wydają na nie kierowcy, posiadający wykształcenie podstawowe. Mniej niż 200 zł przeznacza na tankowanie auta aż 39% respondentów z tej grupy badanych. Taką samą kwotę wśród osób z wykształceniem wyższym wydaje już tylko 23% ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez Wavemaker metodą CAWI na próbie N=507 w dwóch falach 28.01-03.02.2019 i 25.02-03.03.2019. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-64 lata posiadające prawo jazdy oraz samochód. Badanie zlecił Rankomat.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kierowcy, mandaty, wydatki na paliwo

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: