eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Które modele samochodów ubezpieczamy najczęściej?

Które modele samochodów ubezpieczamy najczęściej?

2019-10-11 00:50

Które modele samochodów ubezpieczamy najczęściej?

Które modele samochodów ubezpieczamy najczęściej? © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rankomat.pl postanowił przyjrzeć się, które modele samochodów ubezpieczane są w naszym kraju najczęściej. Okazuje się, że zdecydowanymi zwycięzcami są pod tym względem Opel Astra, VW Passat, Audi A4 i VW Golf. Różnice w oferowanych ich właścicielom stawkach OC są jednak całkiem pokaźne.

Przeczytaj także: Jakie składki OC płaciliśmy w sierpniu 2019?

VW Golf to zdecydowany faworyt kierowców z zachodniej części naszego kraju, a konkretnie Dolnego Śląska, Pomorza, Wielkopolski i województwa lubuskiego. Opel Astra okazuje się być ulubieńcem mieszkańców Mazowsza, Łodzi i okolic, Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Z kolei Audi A4 największą popularnością cieszy się na terenie Lubelszczyzny, Podlasia, Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. Na uwagę zasługuje VW Passat, który jako jedyny cieszył się powodzeniem na dwóch biegunach kraju – na Opolszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Regularność, z jaką konkretne modele samochodów wybierają mieszkańcy poszczególnych województw widoczna jest na poniższej mapie.
- Niższe stawki za OC dla wschodniej części kraju sprawiają, że ubezpieczenie Audi A4 jest akceptowalnym obciążeniem dla domowego budżetu - mimo mocnego silnika o dużej pojemności pod maską auta. Podobnie jest w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie najczęściej ubezpieczano Volkswageny Passaty. W centrum i na południu Polski kierowcy uważniej przyglądają się kosztom utrzymania pojazdów, wybierając modele z mniejszymi silnikami – np. Opla Astrę. Podobnie wygląda sytuacja w zachodniej części kraju, tam popularny jest Golf - komentuje Łukasz Szewczyk z magazynu “Motor”.

fot. mat. prasowe

Najczęściej ubezpieczane w Polsce modele samochodów

Opel Astra zdominował Centralną Polskę, szczególnie województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko – pomorskie, śląskie i małopolskie.


Różne miasta, te same modele samochodów, różna cena


Mieszkańcy różnych miast wojewódzkich inaczej zapłacą za ubezpieczenie tego samego modelu samochodu. Najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia, średnio 935 zł. Na drugim miejscu był Gdańsk (890 zł) i na trzecim Warszawa (872 zł). Najmniej zaś zapłacili rzeszowianie (608 zł), opolanie (633 zł) i kielczanie (644 zł). Różnica w średniej składce OC pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wyniosła aż 53,8%. W tych samych miastach widać również największe odchylenia od średniej krajowej w III kwartale, która wyniosła 686 zł.

W stolicy Dolnego Śląska wyniosło one aż 36,3%, zaś w Rzeszowie -11,4%.

fot. mat. prasowe

Ceny OC w miastach wojewódzkich

Mieszkańcy różnych miast wojewódzkich inaczej zapłacą za ubezpieczenie tego samego modelu samochodu.


Najtańsze i najdroższe modele samochodów


- Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę nie tylko dane właściciela samochodu, jego miejsce zamieszkania, ale również specyfikę samego pojazdu. Właściciel pojazdu, względem którego zostanie określone najmniejsze ryzyko wystąpienia kolizji, może zapłacić bardzo niską składkę za ubezpieczenie – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży Rankomat. - w III kwartale 2019 r., za pośrednictwem naszej porównywarki, tanie OC znaleźli zarówno właściciele tzw. oldtimerów, jak i najnowszych modeli samochodów.

fot. mat. prasowe

Najtańsze do ubezpieczenia modele

Analizując auta wyprodukowane po 1999 r., najtańszy okazał się Smart za 250 zł.


Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, najtańsze wyniosło 142 zł za Trabanta P601 (średnio 379 zł). Analizując auta wyprodukowane po 1999 r., najtańszy okazał się Smart za 250 zł (średnio 503 zł). Zaś wśród pojazdów wyprodukowanych po 2009 roku najtańszy był Nissan Note za 350 zł (średnio 479 zł).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: