eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Zaskakujące spadki wypłat odszkodowania z OC. O co chodzi?

Zaskakujące spadki wypłat odszkodowania z OC. O co chodzi?

2019-10-10 13:31

Zaskakujące spadki wypłat odszkodowania z OC. O co chodzi?

Ubezpieczyciele zarobili aż 0,5 mld zł na OC © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dla ubezpieczycieli specjalizujących się w OC komunikacyjnym pierwszy kwartał tego roku nie okazał się zły. Okazuje się, że - w porównaniu do analogicznego kwartału 2018 - zakończyli oni go nie tylko wzrostem łącznej składki, ale również delikatną poprawą zysku technicznego. Trudno również pominąć milczeniem dość niespodziewany spadek wartości wypłacanych z OC zadośćuczynień i odszkodowań.

Przeczytaj także: Ubezpieczyciele zarobili na OC. Będą kolejne obniżki składek?

Niedawno KNF podała do wiadomości wyniki, jakie w I połowie br. udało się uzyskać ubezpieczycielom z tytułu sprzedaży OC komunikacyjnego. Już jeden rzut oka na te rezultaty wystarczy, aby stwierdzić, że tym razem zakłady ubezpieczeń nie mają powodów do narzekania na zysk techniczny. Pewnych wątpliwości przysparzać może jednak - kolejny już - spadek wartości wypłacanych z OC zadośćuczynień i odszkodowań.

Łączna wartość składki z ubezpieczeń OC znowu wyższa


Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował z kolei, że w ujęciu rocznym ponownie mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości składki przypisanej brutto z ubezpieczeń OC. Warto przy tym podkreślić, że informacje te są wysoce precyzyjne, ponieważ ubezpieczyciele zobowiązani są wpłacać do UFG kwoty, których wysokość uzależniona jest właśnie od przypisu składki brutto obowiązkowych polis komunikacyjnych.

Najnowsze dane Komisji Nadzoru Finansowego potwierdzają roczny spadek składki przypisanej brutto polis OC dla kierowców (z 7,69 mld zł w I poł. 2018 r. do 7,61 mld zł w I poł. 2019 r.). Po raz kolejny wzrosła natomiast łączna wartość składek OC zebranych przez ubezpieczycieli po uwzględnieniu udziału reasekuratorów.

„Taki wzrost pomiędzy pierwszą połową 2018 r. oraz 2019 r. (+0,11 mld zł) nie wydaje się duży. Bardzo dobrze odzwierciedla on stabilizację cenową, która jest widoczna np. po sprawdzeniu średniej składki OC od lutego do sierpnia bieżącego roku” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przez pół roku ubezpieczyciele zarobili 300 mln zł więcej


Warto przypomnieć, że w I kw. 2019 r. ubezpieczyciele odnotowali zysk techniczny ze sprzedaży polis OC dla kierowców na poziomie około 0,19 mld zł. Była to kwota nieco większa od analogicznego wyniku z okresu styczeń - marzec 2018 r. (0,12 mld).

Informacje prezentowane w załączonej tabeli wskazują, że cała pierwsza połowa 2019 r. pod względem zysków wygląda o wiele lepiej dla zakładów ubezpieczeń. Firmy oferujące OC dla kierowców, łącznie zarobiły bowiem 0,51 mld zł na sprzedaży takich polis. Oznacza to bardzo duży wzrost względem analogicznego wyniku z pierwszej połowy minionego roku (0,21 mld zł).

„Jeżeli trend dotyczący zyskowności OC się utrzyma, to nie można wykluczyć, że ubezpieczyciele oferujący obowiązkowe polisy komunikacyjne zamkną bieżący rok z zyskiem technicznym na poziomie ponad 1,00 mld zł. Z całą pewnością byłby to historyczny rekord” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Spadek wartości wypłat z OC wydaje się dość zaskakujący


Załączona tabela pozwala na dokładne wyjaśnienie, dlaczego zakłady ubezpieczeń w pierwszej połowie 2019 r. odnotowały o wiele lepszy wynik ze sprzedaży OC niż dwanaście miesięcy wcześniej. Na taką poprawę wpłynął nie tylko wzrost łącznej wartości składki z polis OC (+0,11 mld zł) oraz przychodów z lokat netto (+0,04 mld zł).

Kluczowe znaczenie miał spadek łącznej wartości wypłaconych zadośćuczynień i odszkodowań. W ujęciu rocznym takie wypłaty dla ofiar wypadków drogowych i osób poszkodowanych były mniejsze aż o 0,23 mld zł.

„Jeżeli chodzi o sam II kw. 2019 r. to wartość odszkodowań i zadośćuczynień względem poprzednich trzech miesięcy (I kw. 2019 r.) spadła o 0,06 mld zł (z 2,19 mld zł do 2,13 mld zł)” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Skąd te spadki wartości wypłat odszkodowania z OC


Na razie trudno wyrokować, jakie przyczyny ma spadek wartości wypłat odszkodowania z OC, który był widoczny w I oraz II kw. 2019 r. Być może jest to po prostu kwestia mniejszej wypadkowości.

fot. mat. prasowe

Czynniki wpływające na wynik ze sprzedaży OC

Dla lepszego wyniku ze sprzedaży OC kluczowe znaczenie miał spadek łącznej wartości wypłaconych zadośćuczynień i odszkodowań.


Informacje dotyczące liczby ofiar śmiertelnych, rannych i kolizji w I kw. 2019 roku, wydają się jednak przeczyć takiej hipotezie. Odnotowano bowiem wyraźny wzrost negatywnych statystyk względem początku minionego roku.

„Niezależnie od tego, jaka jest faktyczna przyczyna spadku wartości wypłat z OC, ważne aby taka zmiana nie skutkowała obniżeniem poziomu i jakości likwidacji szkód. Byłoby to bowiem niekorzystne dla osób poszkodowanych materialnie, a także ofiar kolizji drogowych oraz ich krewnych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: