eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Od 1 stycznia wyższe kary za brak OC. Zobacz, ile zapłacisz

Od 1 stycznia wyższe kary za brak OC. Zobacz, ile zapłacisz

2020-10-07 14:37

Od 1 stycznia wyższe kary za brak OC. Zobacz, ile zapłacisz

O ile wzrośnie kara za brak OC w 2021 r.? © trashthelens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 stycznia 2021 roku najniższa krajowa wynosić będzie 2800 złotych, a więc o 200 złotych więcej niż obecnie. To, co może cieszyć pracowników, nie jest najlepszą wiadomością dla kierowców, zwłaszcza tych, którzy nie przywiązują zbyt dużej wagi to terminowego opłacania składek OC. Warto bowiem pamiętać, że podstawą wyliczeń wysokości kar za brak OC jest wysokość obowiązującego w danym roku najniższego wynagrodzenia.

Przeczytaj także: 8000 zł kary za brak OC?

Jazda bez obowiązkowego ubezpieczenia, to nie tylko ryzyko, ale także wysokie sankcje finansowe. Te ostatnie, jak już wspomniano we wstępie, uzależnione są od wysokości najniższego wynagrodzenia. Jest już zatem pewne, że od przyszłego roku będą one dotkliwsze niż obecnie. Porównywarka Ubea.pl przeanalizowała ich skalę i skutki, podkreślając jednocześnie, że nawet wysokie kary za brak OC nie dają dużych szans na nagły spadek poruszających się po drogach kierowców bez OC.

Jak ustala się wysokość kary za brak OC?


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2021 r. płaca minimalna wzrośnie z 2600 zł brutto do 2800 zł brutto. To, jak już wiadomo, przełoży się na wyższe kary za brak OC.

Wysokość kary za brak OC jest bowiem określana jako:
  • 200% minimalnego wynagrodzenia (stawka dotycząca posiadaczy samochodów osobowych)
  • 300% minimalnego wynagrodzenia (stawka dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych)
  • 1/3 minimalnego wynagrodzenia (stawka dotycząca posiadaczy innych pojazdów - np. motocykli i motorowerów)

Ile wyniosą kary za brak OC w 2021 r.?


Dokładna wysokość kary za brak OC zależy od długości przerwy w polisie oraz rodzaju nieubezpieczonego pojazdu. Stawki na 2021 r. prezentuje poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Wzrost kar za brak OC

Wysokość kary za brak OC zależy od długości przerwy w polisie oraz rodzaju nieubezpieczonego pojazdu.


Mimo kar Polacy nadal jeżdżą bez OC


Jak nietrudno obliczyć, wszystkie kary za brak OC na początku 2021 r. wzrosną o około 8%. Jest to całkiem spora zmiana, która znacząco przewyższa oficjalnie podawany poziom rocznej inflacji. W przyszłym roku kary dla nieubezpieczonych kierowców będą bardziej dotkliwe również ze względu na pogorszenie się sytuacji dotyczącej rynku pracy.

„Mimo tego trudno jednak przypuszczać, że kolejny wzrost stawek karnych przyczyni się do znaczącego ograniczenia liczby kierowców bez obowiązkowego OC” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego potwierdzają, że wzrost kar dla nieubezpieczonych kierowców wcale nie skutkuje spadkiem liczby ukaranych. UFG przez ostatnie lata wystawił następującą liczbę wezwań do zapłacenia kary za brak OC:
  • 2013 rok - 49 771 wezwań
  • 2014 rok - 56 146 wezwań
  • 2015 rok - 67 455 wezwań
  • 2016 rok - 71 120 wezwań
  • 2017 rok - 79 935 wezwań
  • 2018 rok - 93 061 wezwań
  • 2019 rok - 125 992 wezwania

Powyższe statystyki wyglądają niepokojąco, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost skuteczności wykrywania nieubezpieczonych kierowców.

„Natomiast wynik dotyczący I kwartału 2020 r. (aż 40 093 wystawione wezwania karne) na pewno nie wróży zbyt dobrze w perspektywie całego roku. Być może nieskuteczność obecnego systemu kar zmotywuje ustawodawcę do wprowadzenia innych rozwiązań” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: