eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Ubezpieczenie OC to za mało. Poznaj korzyści AC

Ubezpieczenie OC to za mało. Poznaj korzyści AC

2019-08-06 00:01

Ubezpieczenie OC to za mało. Poznaj korzyści AC

Ubezpieczenie OC to za mało. Poznaj korzyści AC © vrd - fotolia.com

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za wyrządzone osobom trzecim szkody osobowe i materialne. To jednak za mało, aby czuć się bezpiecznie na drodze. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nieobowiązkowe, dodatkowe ubezpieczenia, w tym AC.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie auta ciężarowego: sukces tkwi w szczegółach

Wielu kierowców uważa, że ubezpieczenie autocasco (AC) opłaca się właścicielom wyłącznie nowych samochodów. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły produkty o różnym zakresie ochrony (w tym tzw. mini AC), dzięki czemu właściciele nawet kilkunastoletnich pojazdów znajdą polisę AC w przystępnej cenie. Specjaliści internetowej porównywarki ubezpieczeń podpowiadają, jakie korzyści wynikają z zakupu polisy AC.

1. Ochrona pojazdu lub jego części przed kradzieżą


Kradzież pojazdu jest dotkliwa nie tylko finansowo – może powodować np. poważne trudności z dojazdem do pracy. Kierowcy, którzy wykupią ubezpieczenie AC, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia AC rekompensuje także kradzież części samochodowych.

Z próbą kradzieży pojazdu łączą się zniszczenia, np. porysowana karoseria. Za naprawę takich uszkodzeń również zapłaci ubezpieczyciel. Inaczej mówiąc, kierowca nie musi obawiać się, że w razie kradzieży czy jej próby zostanie bez samochodu i odszkodowania.

2. Ochrona przed uszkodzeniem pojazdu


Do uszkodzenia pojazdu dojść może nie tylko podczas jego użytkowania. Posiadając ubezpieczenie AC, kierowca może liczyć np. na naprawę karoserii pojazdu, gdy spadnie na nią dron lub naprawę kabli, które zostały uszkodzone przez gryzonie. Niezależnie od tego gdzie pojazd jest parkowany i jak często jest używany, ubezpieczyciel pokryje koszty jego naprawy.

Informacje o zakresie ochrony towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). W przypadku AC w formule all risks (czyli od wszystkich ryzyk) dokument nie uwzględnia wszystkich sytuacji, w których ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale wskazuje wyłączenia od odpowiedzialności. Za wszystkie uszkodzenia, które nie zostały wyszczególnione, zapłaci ubezpieczyciel.

3. Odszkodowanie dla sprawcy wypadku


Z ubezpieczenia OC odszkodowanie wypłacane jest osobie poszkodowanej. Posiadanie polisy AC chroni także sprawcę kolizji czy wypadku, co oznacza, że może on liczyć na wypłatę odszkodowania, dzięki któremu pokryje szkody.

Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje szkód – szkodę częściową i szkodę całkowitą. W ramach podstawowej lub rozszerzonej wersji ubezpieczenia AC, kierowca może liczyć na wypłatę odszkodowania zarówno wówczas, gdy uszkodzenia nie przekraczają, jak i wówczas, gdy przekraczają 70 proc. wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody (odpowiednio szkoda częściowa i całkowita).

Dla ubezpieczenia AC w wersji okrojonej (tzw. mini AC) charakterystyczne jest to, że zazwyczaj ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie jedynie w razie szkody całkowitej. Ubezpieczenie AC o zmniejszonym zakresie ochrony można zakupić m.in. w PZU i You Can Drive.

4. Ochrona przed działaniem sił przyrody


Ochrona przed działaniem sił przyrody przyda się szczególnie tym kierowcom, którzy na co dzień nie korzystają z garażu. Pozostawiając samochód na świeżym powietrzu, warto posiadać ubezpieczenie AC obejmujące zakresem szkody spowodowane przez choćby wichury, grad, uderzenie pioruna czy osunięcie się ziemi.

W ramach tego punktu umowy u wielu ubezpieczycieli (np. mtu24 czy Link4) można liczyć także na pokrycie szkód powstałych w wyniku pożaru, wybuchu czy nagłego działania termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu. Każde takie zdarzenie może uszkodzić karoserię, a posiadanie ubezpieczenia pozwoli pokryć koszty szkód.

5. Pomoc w razie wypadku


Zarówno kolizja, jak i wypadek często wiążą z unieruchomieniem pojazdu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają klientom dodatkowe wsparcie w takich sytuacjach. Przykładowo Link4 w ramach odszkodowania zwraca również koszty holowania pojazdu do warsztatu naprawczego lub pod adres wskazany przez kierowcę. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów wykonania obowiązkowego badania technicznego pojazdu.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia AC proponują klientom pojazd zastępczy na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Tak jest choćby w Generali. Jeżeli naprawa pojazdu będzie odbywać się w Warsztacie Generali, to ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty jego transportu zarówno do warsztatu, jak i pod adres, z którego został on zabrany.

6. Ochrona wyposażenia pojazdu i bagażu


Wypadek czy kolizja mogą spowodować uszkodzenie nie tylko karoserii, ale również wyposażenia znajdującego się wewnątrz pojazdu oraz przewożonego bagażu. Ubezpieczenie AC może obejmować swoją ochroną także takie szkody. Przykładowo Link4 obejmuje ochroną ubezpieczeniową bagaż podręczny i foteliki do przewozu dzieci. Również AXA w OWU przewiduje ochronę ubezpieczeniową bagażu znajdującego się w momencie wypadku w samochodzie.

Za dopłatą właściciele pojazdów mogą ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe. Taką możliwość daje klientom m.in. towarzystwo ubezpieczeniowe AXA. Wszystkie elementy wyposażenia muszą jednak zostać wymienione w treści umowy oraz zamontowane w pojeździe na stałe (ich demontaż musi wymagać użycia narzędzi mechanicznych).

7. Możliwość skorzystania z programów rabatowych


Zawierając umowę ubezpieczenia AC, w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych klient może liczyć na szereg dodatkowych korzyści. Przykładowo Link4 kusi kierowców darmową nawigacją NaviExpert, a po przystąpieniu do programu Kasa Wraca również zniżkami za bezpieczną jazdę.

Atrakcyjną ofertę dla swoich klientów przygotowała firma Generali. Klienci korzystający z ubezpieczenia komunikacyjnego mogą liczyć na zniżki na wybranych stacjach paliw i w sklepach internetowych. Oszczędzać można tankując paliwo na stacjach Circle K (do 15 gr na każdym litrze) czy wykonując naprawy i przeglądy techniczne w warsztatach rekomendowanych przez Inter Cars (do 10 proc. rabatu).

Artykuł przygotowany przy współpracy z rankomat.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: