eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jazda po alkoholu: wakacyjna rozrywka Polaków

Jazda po alkoholu: wakacyjna rozrywka Polaków

2020-10-10 00:33

Jazda po alkoholu: wakacyjna rozrywka Polaków

W wakacje kierowcy chętniej sięgają po alkohol © diamant24 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jazda po alkoholu to jedno z najczęstszych przewinień polskich kierowców. I wprawdzie w minionym roku zatrzymań nietrzeźwych kierujących było znacznie mniej niż 5 lat temu, to jednak cyfra 110 971 to nadal zdecydowanie za dużo. Okazuje się również, że prowadzenie na podwójnym gazie to zdecydowanie letnia "rozrywka". Z danych zebranych przez Rankomat.pl wynika, że w lipcu i sierpniu policjanci kontrolowali o 1/3 więcej nietrzeźwych kierowców niż w pozostałych miesiącach roku.

Przeczytaj także: Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. UE powinna ujednolić przepisy

Jak już wspomniano powyżej wakacje to najwyraźniej czas, w którym wśród kierowców panuje dość spory luz. Policyjne statystyki potwierdzają, że w czasie letnich miesięcy funkcjonariusze zatrzymują średnio o 38% więcej nietrzeźwych kierowców niż w pozostałych miesiącach. Tylko od początku lipca do końca sierpnia polska drogówka zatrzymała aż 15 293 nietrzeźwych kierowców. Oto, jak prezentują się szczegółowe statystyki dla minionych lat.

Wakacyjny luz


Od 2015 do 2018 roku liczba zatrzymanych w czasie wakacji kierowców pod wpływem alkoholu zmniejszała się z 17 768 takich przypadków do 14 214. Jednak w zeszłym roku liczba nietrzeźwych osób za kierownicą wzrosła do 14 924, a w tym roku do 15 293 zatrzymanych.

fot. mat. prasowe

Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w czasie wakacji w latach 2015 - 2020

Od 2018 roku liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców cały czas rośnie.


Kolejnym niepokojącym faktem jest proporcja zatrzymań. Kierujący pod wpływem alkoholu zatrzymani w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy 2020 roku stanowili prawie 30% wszystkich kierowców dopuszczających się tego czynu w tym roku. W lipcu i sierpniu codziennie policjanci kontrolowali średnio ponad ⅓ więcej nietrzeźwych kierowców niż w pozostałych dniach.

Pandemia daje szansę na poprawę


Biorąc pod uwagę sytuację w skali całego roku, obserwujemy podobną tendencję. W 2015 policja zatrzymała 128 996 kierowców, którzy dopuścili się jazdy po alkoholu . Do 2018 roku liczba ta spadła do 104 600 zatrzymanych. Jednak w zeszłym roku wzrosła do 110 971.

fot. mat. prasowe

Liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w latach 2015 - 2019

W 2019 roku zatrzymano blisko 111 tys. nietrzeźwych kierowców.


Ten negatywny trend ma szansę odwrócić pandemia. Zmniejszone natężenie ruchu, wywołane ograniczeniem w przemieszczaniu się na początku tego roku, wpłynęło na statystki. Policjanci od początku marca do końca maja zatrzymali o 5 tys. mniej nietrzeźwych kierowców niż rok wcześniej. Jednak porównując wszystkie dni od początku tego roku do analogicznego okresu 2019 roku, widzimy, że zatrzymanych za jazdę po alkoholu jest już tylko 4 tys. mniej.

fot. mat. prasowe

Statystyki wypadkowe na polskich drogach w latach 2015 - 2019

W 2020 roku odnotowano mniej wypadków i mniej rannych oraz zabitych.


Bezpieczniej na drogach


Policjanci w 2020 roku odnotowali także mniej wypadków i mniej rannych oraz zabitych w nich osób. Ten trend utrzymuje się od 2016 roku. Niestety wyłamuje się z niego liczba zgonów, która w latach 2017 - 2019 była coraz większa.

fot. mat. prasowe

Liczba zatrzymany nietrzeźwych kierowców w poszczególnych miesiącach 2019 i 2020 roku

Statystyki dot. zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wyraźnie rosną w miesiącach letnich.


Statystyki wypadkowe wpływają na cenę OC. Z reguły tam, gdzie jest wyższe natężenie ruchu i dochodzi do większej liczby wypadków oraz kolizji, obowiązkowa polisa jest droższa. M.in. dlatego w Opolu za OC kierowcy zapłacą średnio 615 zł, a we Wrocławiu 300 zł więcej. Każdy ubezpieczyciel inaczej analizuje ryzyko i nie są to jedyne czynniki wpływające na cenę, dlatego zawsze warto porównać wszystkie oferty – mówi Tomasz Kroplewski Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: