eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czy ubezpieczenie AC obejmuje kradzież części samochodowych?

Czy ubezpieczenie AC obejmuje kradzież części samochodowych?

2021-07-07 13:39

Czy ubezpieczenie AC obejmuje kradzież części samochodowych?

Autocasco receptą na kradzież kół? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnimi czasy hitem wśród złodziei jest kradzież katalizatorów i kół samochodowych. Czy ubezpieczenie autocasco obejmuje tego typu szkody? Na to pytanie odpowiadają eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC i AC można rozbudować. 5 przykładów

Czy ochrona AC obejmuje kradzież części pojazdów?


Aby sprawdzić, czy ubezpieczenie zapewni odszkodowanie po kradzieży kół lub katalizatora, najlepiej zajrzeć do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Eksperci Ubea.pl przeanalizowali zapisy dotyczące AC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Wyniki tej analizy prezentujemy w poniższej tabeli.
Podczas lektury OWU warto zwracać uwagę na fakt, że ubezpieczyciele w różny sposób definiują np. części samochodu lub jego wyposażenie - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenia autocasco

Większość ubezpieczycieli wypłaca odszkodowanie po kradzieży kół.


Franszyza integralna i udział własny - na co trzeba uważać?


W przypadku kradzieży kół lub katalizatora trzeba pamiętać o dwóch pojęciach związanych z AC: franszyza integralna oraz udział własny.

Franszyza integralna oznacza, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody o wartości niższej niż określona we franszyzie. Na szczęście, franszyza integralna na standardowym poziomie (np. 500 zł) nie stanowi raczej problemu. Odszkodowanie za kradzież kół czy katalizatora jest bowiem zazwyczaj wyższe niż taka franszyza.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku udziału własnego, który zmusza kierowcę do pokrycia części szkody (np. 5% - 10%). Warto zadać sobie pytanie, czy oszczędność składki AC związana z zastosowaniem wyższego udziału własnego jest opłacalna.
Szczególnie w przypadku szkód o stosunkowo małej wartości (jak właśnie kradzież kół czy katalizatora) i jednocześnie dość dużym prawdopodobieństwie wystąpienia udział własny może mocno utrudnić życie - zwraca uwagę Paweł Kuczyński z Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: