eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC w lutym 2022 minimalnie w górę

Ceny OC w lutym 2022 minimalnie w górę

2022-03-23 11:22

Ceny OC w lutym 2022 minimalnie w górę

Ceny OC w lutym minimalnie w górę © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po stabilnej końcówce roku 2021, ceny OC w lutym poszły minimalnie w górę. Czy to prognostyk dalszych podwyżek? Oto wyniki najnowszego barometru cenowego porównywarki Ubea.pl.

Przeczytaj także: W 2021 roku ceny OC spadły tylko o 2%

Eksperci ostrzegają, że galopująca inflacja zmusi ubezpieczycieli do podniesienia składek OC dla kierowców. Nadzór finansowy również sygnalizuje, że będzie dbał o rentowność rynku OC, by nie dopuścić do kolejnego cyklu bolesnych wzrostów składek. Wbrew pozorom, to dobra wiadomość dla kierowców pamiętających gwałtowne podwyżki kosztów OC z lat 2015 - 2017. Najnowszy barometr cenowy Ubea.pl z lutego pokazuje jednak, że podwyżka jest symboliczna.

Poziom barometru cenowego z lutego 2022 r. = 101↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 100↔)

W 2022 r. barometr nadal będzie obliczany tak samo


Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl podobnie jak co roku, dopiero w marcu opublikowali pierwsze informacje na temat średniego miesięcznego kosztu ubezpieczeń OC dla kierowców. Takie postępowanie wynika z faktu, że styczniowy odczyt barometru jest zawsze identyczny i wynosi 100. Średnia składka OC ze stycznia obliczona na podstawie ponad 100 000 kalkulacji internautów, stanowi bowiem punkt wyjściowy dla wskazań barometru cenowego z kolejnych miesięcy. „Jeżeli zatem w jakimś miesiącu 2022 r. średni poziom składki OC (z ponad 100 000 indywidualnych wyliczeń) będzie o 3% większy od styczniowego wyniku, to barometr wskaże poziom 103” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na rynku widzimy powolne wzrosty kosztów polis OC


Przed zaprezentowaniem lutowych danych warto wspomnieć, że średnia składka OC z grudnia 2021 r. (1218 zł) oraz stycznia 2022 r. (1219 zł) była praktycznie taka sama. To sugeruje brak poważnych zmian cenowych na przełomie roku. Lutowe wyniki potwierdzają, że później sytuacja zaczęła się nieco zmieniać. W lutym eksperci Ubea.pl zaobserwowali bowiem wzrost średniej składki OC o 1,0% (z 1219 zł do 1231 zł). „Na razie trudno wyrokować, czy ten jednomiesięczny kierunek zmian zostanie podtrzymany. Wskazuje na to jednak kilka czynników o charakterze zewnętrznym dla rynku ubezpieczeń OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Prognozy inflacyjne są coraz bardziej niepokojące …


Na politykę zakładów ubezpieczeniowych w kwestii cen OC, na pewno może wpływać ogólny poziom inflacji. Od pewnego czasu widzimy, że prognozy inflacyjne stają się coraz bardziej niepokojące. W świetle oczekiwań analityków, prawdopodobna wydaje się inflacja na poziomie 9% - 11% zarówno w bieżącym, jak i następnym roku. Podwyżki stóp procentowych NBP będące odpowiedzią na ryzyko inflacyjne zapewniają ubezpieczycielom coraz wyższe zyski z lokat. Trzeba jednak pamiętać, że inflacja oznacza też wyższe koszty naprawy pojazdów. „Co więcej, od połowy 2022 r. ubezpieczyciele będą musieli likwidować szkody zgodnie z nowymi rekomendacjami KNF” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - luty 2022

Poziom barometru cenowego z lutego 2022 r. = 101↗


Eksperci Ubea.pl podkreślają również, że większa liczba pojazdów na polskich drogach (związana z napływem obywateli Ukrainy) prawdopodobnie przełoży się na wzrost liczby wypadków drogowych i stłuczek. W kontekście wypadkowości, znaczenie może mieć też malejące ryzyko epidemiczne, które zwiększy mobilność naszych rodaków. „Wszystkie wymienione czynniki podwyższają prawdopodobieństwo systematycznych wzrostów składek OC” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

porównywarka ubezpieczeń

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: