eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › W 2021 roku ceny OC spadły tylko o 2%

W 2021 roku ceny OC spadły tylko o 2%

2022-01-20 12:14

W 2021 roku ceny OC spadły tylko o 2%

W 2021 roku ceny OC spadły tylko o 2% © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na przestrzeni roku 2021 ceny polis OC spadły tylko o 2% - wynika z barometru Ubea.pl. W grudniu 2021 średnia składka OC spadła w porównaniu do listopada o 1,1%.

Przeczytaj także: Ceny OC: dawno nie było taniej

Poziom barometru cenowego z grudnia 2021 r. = 98↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 99↘)Jak przez cały 2021 rok obliczano poziom barometru?


Barometr Ubea.pl powstaje w oparciu o ponad 100 000 rzeczywistych i anonimowych kalkulacji internautów. Po podsumowaniu wyników tych indywidualnych wyliczeń składek, eksperci Ubea.pl sprawdzają, jak zmieniła się średnia cena OC względem stycznia tego samego roku. Styczniowa przeciętna składka OC stanowi punkt odniesienia i jednocześnie wyznacza odczyt barometru równy 100.


Tym razem nie było dużych świątecznych promocji …


Po podsumowaniu grudniowych statystyk, eksperci Ubea.pl stwierdzili, że średnia składka OC oferowanego online przez współpracujące towarzystwa wynosiła 1218 zł. Taki wynik oznaczał spadek o 1,1% względem listopada 2021 r. Natomiast w porównaniu do przeciętnego kosztu OC notowanego w styczniu (1243 zł), obniżka średniej składki wyniosła około 2%. W konsekwencji 2021 rok zakończył się odczytem barometru Ubea.pl wynoszącym 98. Jest to poziom niższy od tego, którego można było się spodziewać chociażby po wyniku z września (102). Z drugiej strony, warto podkreślić, że tym razem nie była widoczna typowa dla końca roku spora obniżka średniej składki OC. Przykładowo, rok wcześniej poziom barometru Ubea.pl spadł z 97 (listopad 2020 r.) do 92 (grudzień 2020 r.). „Najnowsze dane sugerują, że ubezpieczyciele nie byli tak skłonni do oferowania świątecznych promocji, jak chociażby rok wcześniej” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - grudzień 2021

Poziom barometru cenowego z grudnia 2021 r. = 98↘ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 99↘)


Podwyżki składek OC w 2022 r. są bardzo możliwe


Nie tylko zachowanie zakładów ubezpieczeniowych z końca 2021 roku sugeruje, że składka OC niebawem może zacząć wzrastać. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na najnowsze dane Komisji Nadzoru Finansowego za I kw. - III kw. 2021 r. Te statystyki pokazują, że ubezpieczycielom udało się utrzymać rentowność sprzedaży OC dzięki spadkowi wartości wypłat z obowiązkowych polis (spowodowanemu głównie mniejszą liczbą poważnych wypadków). Gdy wypadkowość drogowa wróci do normy, ubezpieczyciele będą musieli podnieść składki OC. „Taka zmiana prawdopodobnie uwzględni wzrost średniej wartości szkody spowodowany inflacją, a także skutki wprowadzenia planowanych rekomendacji KNF-u odnośnie naprawy szkód komunikacyjnych” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: