eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wynajem długoterminowy auta dostępny dla seniora?

Wynajem długoterminowy auta dostępny dla seniora?

2022-04-28 13:18

Wynajem długoterminowy auta dostępny dla seniora?

Wynajem długoterminowy auta dostępny dla seniora? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Usługa abonamentu na samochód jest dostępna dla Seniorów, ale muszą się oni liczyć z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów, jeśli chcą korzystać z nowoczesnych i wygodnych rozwiązań. Seniorom będzie zdecydowanie łatwiej wynająć auto, jeśli prowadzą własną firmę.

Przeczytaj także: Czy wynajem auta na 6 miesięcy się opłaca?

Na skutek wydłużania się ludzkiego życia, postępu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia, na świecie systematycznie rośnie odsetek ludzi w wieku poprodukcyjnym. Ten trend jest widoczny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych –czytamy w raporcie PARP „Starzenie się społeczeństw – wyzwania dla rynku pracy (…)”. Prawie co piąta osoba (19,4%) w Unii Europejskiej, czyli blisko 100 mln ludzi, ma 65 lat i więcej. Z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w 2050 r. osoby mające ponad 65 lat, będą stanowiły jedną trzecią społeczeństwa, a nasz kraj będzie miał jeden z najwyższych „współczynników starości” w Europie (obecnie wynosi on ok. 17%).

Seniorzy chętnie korzystają z nowoczesnych usług


Rosnąca liczba seniorów w społeczeństwie skutkuje nie tylko zmianami na rynku pracy, ale też dostosowywaniem różnego typu usług do potrzeb tej grupy.
Wielu seniorów jest aktywnych zawodowo, uczestnicy w różnych kursach i wykładach, dba o zdrowie i kondycję psycho-fizyczną, podróżuje. Do tych aktywności potrzebny jest samochód. Widzimy rosnące zainteresowanie wynajem auta w grupie osób w wieku emerytalnym. Seniorzy bez problemu przeglądają ofertę samochodów online i chętnie korzystają z nowoczesnych usług finansowych. Zwykle nie mają też problemu ze spełnieniem kryterium dochodowego, bo często łączą świadczenia emerytalne z dodatkowym źródłem dochodów, a ponadto racjonalnie podchodzą do wyboru auta w granicach swoich możliwości finansowych – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Usługa dla seniora


Wynajem długoterminowy umożliwia wymianę samochodu na nowy co kilka lat, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, a także eliminuje ryzyko niespodziewanych napraw i związanych z tym kosztów. Zdejmuje też z użytkownika obowiązek sprzedaży samochodu. Zawarcie umowy abonamentu jest jednak formą zobowiązania, wymaga więc posiadania zdolności kredytowej. Analitycy Carsmile sprawdzili, jakie praktyki stosują firmy zajmujące się wynajem długoterminowym i jakie wymogi stawiają aktywnym seniorom chcącym korzystać z abonamentu na samochód.

Punkt pierwszy – wiek


Niektóre firmy wynajmujące mogą określać górną granicę wieku klienta, a standardy stosowane na rynku są różne i są następstwem tego, czy dana firma obsługuje wyłącznie klientów firmowych, czy również indywidualnych. Przykładowo, wiek nie jest brany pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej w Alphabecie i Athlonie (te firmy wymagają jednak, aby wynajmujący samochód był aktywnym przedsiębiorcą). Arval wymaga z kolei, aby w chwili zakończenia umowy wynajmu klient miał nie więcej niż 75 lat, a Masterlease – 80 lat (nie jest za to wymagane prowadzenie własnej firmy).

Punkt drugi – świadczenia emerytalne


Emerytura z ZUS czy KRUS może być uznana za dochód wystarczający do tego, aby zawrzeć umowę abonamentu na samochód. Tak będzie np. w Arvalu czy Masterlease. Część firm będzie jednak wymagać innego dochodu, a inne w ogóle nie wezmą pod uwagę świadczeń emerytalnych (np. Athlon czy Alphabet – bo tu jest wymaga działalność gospodarcza). Oczywiście czynsz za samochód musi być dostosowany do wysokości pobieranej emerytury i uwzględniać inne stałe wydatki w gospodarstwie domowym. Można to policzyć na specjalnym kalkulatorze.

fot. mat. prasowe

Auto dla seniora

Emerytura z ZUS czy KRUS może być uznana za dochód wystarczający do tego, aby zawrzeć umowę abonamentu na samochód.


Punkt trzeci – klient indywidualny czy firmowy?


Rodzaj dochodów wymaganych do zawarcia umowy abonamentu samochodowego to pokłosie tego, czy dana firma wynajmująca obsługuje klientów indywidualnych, firmowych, czy obie grupy. Niestety część usług związanych z finansowaniem zakupu samochodów jest w Polsce dostępnych tylko dla firm i nie ma tu znaczenia, w jakim wieku jest klient – liczy się to, czy prowadzi on własną firmę.

Przykładowo, Athlon i Alphabet obsługują tylko klientów prowadzących działalność gospodarczą i ta polityka dotyczy również seniorów. Dlatego kluczowe jest czy senior prowadzi własną firmę i jaka jest kondycja tego biznesu. Wiek klienta, podobnie, jak wysokość emerytury, nie ma znaczenia.

Arval czy Masterlease honorują zarówno świadczenia emerytalne, jak też inne dochody – z pracy, umów cywilno-prawnych oraz działalności gospodarczej.

Punkt czwarty – dodatkowe opłaty


Żadna z firm przebadanych przez Carsmile nie zadeklarowała nakładania dodatkowych opłat na klientów będących w wieku emerytalnym, które mogłyby wynikać z innego podejścia do ryzyka czy też innych stawek ubezpieczeniowych. Pod tym względem oferta dla seniora nie różni się niczym w stosunku do oferty dla osób w wieku produkcyjnym. Na rynku nie ma też obecnie specjalnych ofert wynajmu dedykowanych seniorom.

Wynajęcie samochodu miejskiego to obecnie koszt ok. 800-1200 zł netto miesięcznie, więc dodatkowe dochody z pracy czy działalności gospodarczej są tu jak najbardziej pomocne. Jest to spowodowane dużymi podwyżkami cen aut, a także wzrostem stóp procentowych. Przykładowo, koszt wynajęcia Toyoty Aygo na 12 miesięcy z ubezpieczeniem, serwisem i oponami wynosi 885 zł netto miesięcznie (wkład własny 5500 zł), Hyundaia i10 na 3 lata – 1179 zł netto miesięcznie, Forda Fiesty – 1129 zł netto, a Volkswagena Up – 1183 zł netto.

Katarzyna Siwek,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: