eGospodarka.pl

Peugeot Onyx

2013-09-12 10:09

Peugeot Onyx

Peugeot Onyx © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Quasar, Proxima, Oxia, 907 supersamochody Peugeot zawsze rozpalały błysk w oczach. W 2012 r. Marka ponownie zaprojektowała auto marzeń – supersamochód na miarę XXI wieku - Onyx.

Przeczytaj także: Nowy Peugeot 308

Ten samochód o precyzyjnie „wyrzeźbionym” w cienkiej materii, atletycznym nadwoziu jest dziełem pasjonatów, których inspiracją był świat sportów samochodowych. Ryk jego silnika V8, umieszczonego centralnie z tyłu, można było usłyszeć na licznych torach Europy. Osiągane wysokie osiągi pozostawiły ślad, zwłaszcza na karbonowym nadwoziu, w pobliżu wylotu rury wydechowej.

Ale ten samochód nie tylko zapiera dech w piersiach swoim uderzającym pięknem, testuje również nowe materiały w ich surowej postaci, aby zapewnić dalszy postęp w zakresie sprawności działania. Miedziane płaty pokryły się w ciągu minionego roku patyną, świadczącą o sporej ilości kilometrów pokonanych przez ten concept car. A to jeszcze nie koniec – Onyx ponownie wróci na tor.

Niezwykłe nadwozie

fot. mat. prasowe

Peugeot Onyx

Z pionowym grillem i dwoma smukłymi reflektorami typu Full LED


Radykalny stylistycznie samochód to nieodparte wrażenie rodzi się już przy pierwszym spojrzeniu.

Niezwykłe nadwozie epatuje przejmującym kontrastem materii i kolorów. Błotniki i drzwi, ukształtowane ręcznie przez mistrza w swoim fachu, zostały wykonane z płatów czystej miedzi. Gładki jak lustro metal nie potrzebuje żadnych wybiegów ani zabezpieczeń. Jego wygląd zmienił się z upływem czasu, pokrywając patyną.

Miedziane elementy ostro kontrastują z niemal mineralnym kolorem nadwozia – grafitowo-czarnym jak onyks. Odnajdziemy go na pozostałych elementach nadwozia wykonanych z włókien węglowych.

Ostro tnący powietrze, a jednocześnie pełen finezji przód zwraca uwagę pionowym grillem i dwoma smukłymi reflektorami typu Full LED, o powierzchni ograniczonej do niezbędnego minimum. Strumień powietrza rozdziela się – część wpada do samego serca samochodu, przepływając przez wnętrze nadwozia, by doładować silnik. Druga część rozpływa się po bokach i dachu z charakterystycznym podwójnym wybrzuszeniem.

fot. mat. prasowe

Peugeot Onyx - tył

Tył Onyxa zdobią tylne światła z charakterystycznym dla Peugeot, potrójnym „śladem pazurów”


Piękny tył Onyxa zdobią tylne światła z charakterystycznym dla Peugeot, potrójnym „śladem pazurów”. Są też wyposażone w niewielkie listewki, które odpowiednio ukierunkowują strumień powietrza spływający z boków i dachu. Chodzi o to, aby połączyły się jak najdalej od nadwozia, aby zmniejszyć zawirowania. Dzięki współczynnikowi Cx wynoszącemu 0,30, ślad aerodynamiczny Onyxa jest odwrotnie proporcjonalny do jego imponującej sylwetki.

 

1 2 3

następna

oprac. : Moto Target

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: