eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów IV 2014

Sprzedaż nowych samochodów IV 2014

2014-05-20 14:04

Sprzedaż nowych samochodów IV 2014

Sprzedaż nowych samochodów IV 2014 © Kurhan - Fotolia.com

Pomimo, że okres przebiegający pod hasłem „auto z kratką”, który to spowodował gwałtowny wzrost liczby sprzedanych samochodów, dobiegł końca, w kwietniu na polskim rynku motoryzacyjnym nadal panowało ożywienie. Największym zainteresowaniem wśród polskich nabywców samochodów osobowych cieszyły się Skoda, Toyota oraz Ford. Pozycja lidera w Europie przypadła z kolei marce Volkswagen. Prognozy dla rynku motoryzacyjnego na Starym Kontynencie pozostają optymistyczne.
Nowe regulacje podatkowe, obowiązujące przedsiębiorców od kwietnia tego roku, nie są tak sprzyjające jak te z minionego okresu „kratek”, ale w odniesieniu do przepisów z 2013 roku wypadają korzystnie. Nastąpił więc przewidywany spadek sprzedaży, jednak nadal w salonach samochodowych obserwowalny był większy ruch, niż miało to miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak przedstawiają się dane dla Polski?

W kwietniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 28 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 17% więcej niż w tym samym miesiącu 2013 roku. Od początku roku z polskich salonów wyjechało 125 666 osobówek, co oznacza dynamikę na poziomie 26% rok do roku. Nabywcami w większej mierze były firmy, niż osoby indywidualne.

W kwietniu najlepszym wynikiem sprzedażowym w segmencie osobówek w Polsce pochwalić się mogła Skoda z ponad 3 300 sprzedanymi modelami. Za nią uplasowali się Toyota i Ford. Zmieniły się jedynie preferencje co do modeli – o ile w minionym kwartale najchętniej kupowana była Skoda Oktawia, o tyle obecnie miejsce to przypadło VW Golfowi, natomiast poprzedni lider spadł na pozycję trzecią.

Coraz większa pewność zatrudnienia klientów indywidualnych (w czasie kryzysu gospodarczego ludzie niechętnie decydowali się na większe wydatki) oraz korzystniejsze przepisy dla przedsiębiorców pozwalają przypuszczać, że cały rok 2014 będzie dla branży motoryzacyjnej w Polsce udany.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Sprzedaż nowych samochodów IV 2014

Od początku roku z polskich salonów wyjechało 125 666 osobówek, co oznacza dynamikę na poziomie 26% rok do roku.


Branża motoryzacyjna w Europie

Nie tylko Polska wychodzi z „dołka motoryzacyjnego”. Sytuacja przedstawia się optymistycznie również dla Hiszpanii (+29% r/r) i Włoch (+2% r/r). W całej Europie sprzedaż samochodów osobowych pozostaje na plusie już od ośmiu miesięcy. Ponad 1 mln nowych osobówek (+4,6% r/r) opuściło w kwietniu europejskie salony, a w sumie od początku roku liczba ta wyniosła 4,3 mln, czyli o ponad 7% więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (dane obejmują państwa Unii Europejskiej). Fenomenem pozostają Wyspy Brytyjskie (+8% r/r), gdzie sprzedaż rośnie nieprzerwanie od 26 miesięcy, przy czym coraz większą część nabywców stanowią klienci indywidualni. Nasi zachodni sąsiedzi odnotowali z kolei spadek na poziomie 4%.

W Europie nadal najlepiej radzi sobie marka Volkswagen, która w kwietniu sprzedała blisko 140 tys. aut.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Będą nowe fotoradary

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Sprzedaż nowych samochodów IV 2014

    press_3 / 2014-05-30 14:58:27

    czołówka marek sprzedających w Polsce samochody pozostaje niezmienna. Też mam slabość do toyoty, bo wychodzę z założenia, że jak kupować samochód (szczególnie wyższej klasy), to niech on służy bezproblemowo latami. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: