eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak rozumieć oznaczenia opon?

Jak rozumieć oznaczenia opon?

2017-06-30 10:12

Jak rozumieć oznaczenia opon?

Opona powinna mieć stosowną etykietę © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obowiązujące przepisy nakazują, aby każda nowa opona opatrzona była stosowną etykietą. W jej treści powinny znajdować się dane odnośnie efektywności paliwowej, klasy i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia oraz klasy przyczepności na mokrej nawierzchni. Dzięki tego rodzaju informacjom konsumenci mają możliwość dokonywania świadomego i optymalnego dla siebie wyboru. Jak rozumieć oznaczenia opon?

Przeczytaj także: Odszyfrujmy oznaczenia na oponach

Za sprawą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE od 1 listopada 2012 roku na producentów ogumienia samochodowego zostały nałożone obowiązki w zakresie oznakowania opon. Producenci oraz importerzy opon będą musieli zadbać o opatrzenie produktów stosownymi etykietami informującymi o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni.

Oznaczenia opon pod lupą


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uczestniczy właśnie w trwającym do 2018 roku monitoringu rynku ogumienia. W projekcie bierze udział 14 krajów członkowskich UE (Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Polska Rumunia, Szwecji) oraz Turcja.Uczestnicy wymieniają się informacjami i spostrzeżeniami odnośnie kontroli opon. Plany zakładają, że w trakcie trwania programu sprawdzona zostanie poprawność oznaczania 15 tysięcy partii opon oraz dokumentacja techniczna 1500 partii. Do badań laboratoryjnych, w których zostaną zweryfikowane informacje producentów o właściwościach produktów trafi 150 różnych ich modeli. Wyniki zostaną opublikowane w pierwszym półroczu 2018 r.

fot. mat. prasowe

Oznakowanie opon

Im mniejszy opór stawia opona, tym mniejsze jest zużycie paliwa.


Kupujemy opony - informacje dla konsumentów


  • Oznaczenie opon to stosowne naklejki lub etykiety – znajdziesz tam najważniejsze informacje o klasie efektywności paliwowej, klasie i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia i o klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Te same informacje powinny znaleźć się na stronie sklepu internetowego. Porównując etykiety, łatwiej dokonasz wyboru opon, uwzględniając poziom bezpieczeństwa i wpływ na środowisko.
  • Kupujesz przez internet? Masz prawo odstąpić od umowy i oddać opony w ciągu 14 dni od momentu ich odbioru. Sprzedawca zwróci ci pieniądze wraz z kosztami standardowej dostawy. Pamiętaj jednak, że musisz odesłać je na własny koszt. Zwrot opon w sklepie stacjonarnym zależy od dobrej woli sprzedawcy.
  • Opony wadliwe masz prawo reklamować przez 2 lata od zakupu. Pamiętaj, że do reklamacji potrzebny ci będzie paragon albo inny dowód zakupu (np. potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które towarzyszyły ci podczas zakupów).
  • Wszelkie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub oznakowania produktów zgłaszaj do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Inspekcji Handlowej w UOKiK.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: