eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Opony wielosezonowe zyskują popularność

Opony wielosezonowe zyskują popularność

2017-04-18 11:29

Opony wielosezonowe zyskują popularność

Opony © industrieblick - Fotolia.com

Miniony rok był dla branży oponiarskiej okresem dość udanym. Ceny opon dla aut o dopuszczalnej macie całkowitej do 3,5 t utrzymały się na stabilnym poziomie, a sprzedaż okazała się o 8 proc. wyższa niż przed rokiem. Szczególną przychylność kupujących zaskarbiły sobie opony wielosezonowe.
Opony wielosezonowe cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze w 2013 roku praktycznie nie figurowały w statystykach, a dziś odpowiadają już za 6 proc. całego rynku. Może się wydawać, że jest to ciągle niewiele, ale - biorąc pod uwagę kilkudziesięcioprocentową dynamikę ich sprzedaży - należy się spodziewać dalszego wzrostu ich znaczenia.

Opony wielosezonowe zyskują kosztem ogumienia letniego. Sprzedaż opon zimowych pozostaje z kolei na stabilnym poziomie. To może sugerować, że polscy kierowcy wybierają opony wielosezonowe zamiast letnich, podczas gdy odsetek kupujących ogumienie na zimę nie ulega zmianie. Uprawnione jest zatem założenie, że opony wielosezonowe kupują przy wymianie opon ci, którzy dotychczas jeździli zimą na oponach letnich. Jeżeli tak faktycznie jest, to mamy szanse na większe bezpieczeństwo ruchu na polskich drogach.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Opony

Opony wielosezonowe zyskują kosztem ogumienia letniego.


Inną charakterystyczną tendencją jest przesuwanie się sprzedaży opon w kierunku większych średnic osadzenia. Trend ten jest wyznaczany przez producentów samochodów, którzy systematycznie zwiększają średnice obręczy kół w oferowanych modelach aut. W roku 2016 ta tendencja dotknęła także dwóch najpopularniejszych rozmiarów opon (205/55 R16 oraz 195/65 R15), które co prawda zachowały dominującą pozycje na rynku, ale ich udział w sprzedaży spadł z 40 na 35 proc. na rzecz opon o większych średnicach osadzenia.

Można oczekiwać, że w 2017 roku przedstawione powyżej trendy utrzymają się.

O badaniu
Powyższe analizy powstały w oparciu o dane pochodzące z prowadzonego od 25 lat przez GfK badania panelowego sklepów detalicznych, którego próbę stanowi około 6500 sklepów różnej wielkości, usytuowanych w całej Polsce, zarówno tradycyjnych jak i internetowych, specjalizujących się w różnych branżach (AGD, RTV, IT, optyce, książkach, motoryzacji i innych), a także hipermarkety i hipermarkety budowlane. Na podstawie raportowanych danych, instytut GfK opracowuje analizy strukturalne – zagregowane dla całych kanałów dystrybucji i rynków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • zmieniam na letnie

    janusz.z / 2017-04-20 15:07:38

    Uważam, że pogoda w Polsce jest na tyle kapryśna, że lepiej zmieniać opony. Teraz śmigam na letnich Tomketach i jestem zadowolony, bo mają dobrą przyczepność i jeździ się na nich całkiem inaczej niż na zimówkach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: