eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Mandat za wideorejestrator?

Mandat za wideorejestrator?

2018-07-01 00:15

Mandat za wideorejestrator?

Kamerka internetowa © fot. mat. prasowe

Kamerki samochodowe święcą wśród polskich kierowców prawdziwe triumfy. I nie ma w tym nic dziwnego, skoro nagranie z wideorejestratora może służyć np. jako dowód podczas kolizji lub wypadku. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać je do rejestracji wakacyjnych wspomnień. Ci jednak, którzy zabierają je na zagraniczny urlop, powinni sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju. Może się bowiem okazać, że za posiadanie kamerki przyjdzie im słono zapłacić.

Wideorejestrator w Polsce za granicą i – czy to legalne?


Polskie przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o posiadanie wideorejestratora. Takie istnieją jedynie w przypadku publikacji nagranych materiałów - wówczas należy zadbać o zamazanie twarzy i numerów rejestracyjnych. W przeciwnym razie można spodziewać się pozwu o opublikowanie danych osobowych bez zgody zainteresowanego.

A jak kwestie związane z wideorejestratorem są uregulowane u naszych południowych sąsiadów, czyli tam, gdzie Polacy najczęściej udają się samochodem? W Czechach sytuacja wygląda analogicznie jak w Polsce, ale już w Austrii korzystanie z kamerki może zakończyć się mandatem karnym sięgającym nawet 10 000 euro i więcej. Na Słowacji korzystanie z wideorejestratora jest ograniczone przepisami zakazującymi umieszczania jakichkolwiek akcesoriów na przedniej szybie samochodu w polu widzenia kierowcy.

Wybierając się do Węgier, możemy korzystać z wideorejestratorów, ale nagrania muszą zostać usunięte po pięciu dniach od pierwszego zapisu materiału. W razie chęci publikacji filmu z kamerki samochodowej musimy zadbać o to, aby wszystkie widoczne na nim twarze były zamazane.

W krajach bałkańskich temat wideorejestratorów przeważnie nie jest regulowany prawnie. Malownicza Chorwacja nie dysponuje szczegółowymi przepisami dotyczącymi korzystania z kamerek samochodowych, a z relacji użytkowników tamtejszych dróg wynika, że ich użytek jest dozwolony.

Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii i Grecji. Należy jednak pamiętać, że brak konkretnych regulacji nie oznacza zupełnie swobodnego użytkowania zarejestrowanych nagrań.

Niezależnie od tego, w jakim kraju sporządzimy nagrania, pamiętajmy, że przed publikacją materiału najlepiej zamazać twarze osób, które nie wyraziły zgody na wykorzystanie swojego wizerunku i nie nagrywać funkcjonariuszy służb publicznych. W Polsce nagrywanie policjantów na służbie jest dozwolone, ale w innych krajach – niekoniecznie.

fot. mat. prasowe

Kamerka internetowa

W Austrii za korzystanie z kamerki można otrzymać mandat o wysokości nawet 10 000 euro i więcej


Wskazówki dotyczące korzystania z kamerki


Przy wyborze wideorejestratora przed podróżą należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam on potrzebny. Jeżeli planujemy poruszać się tylko w ciągu dnia, tryb nocnego nagrywania może okazać się zbędny, a taka funkcjonalność znacząco wpływa na cenę produktu. Dozór parkingowy (stosowany np. w urządzeniach firmy TRANSCEND) przyda się, jeśli częściej będziemy pozostawiać samochód w miejscach publicznych czy na parkingach podmiejskich, niż na strzeżonych parkingach czy w hotelowym garażu.

Gabaryty urządzenia nie pozostają bez wpływu na wygodę jazdy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego większy wyświetlacz niekoniecznie musi być praktyczny – konieczność jego poprawiania w czasie jazdy może rozpraszać uwagę i w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Kluczowymi parametrami poza jakością wideo jest szeroki kąt widzenia (im większy, tym lepszy) oraz łatwość zarządzania plikami. Dedykowane aplikacje, np. TRANSCEND DrivePro Toolbox, stanowią dobre wsparcie i najczęściej dołączane są do zestawów wraz z kamerkami samochodowymi. Podobnie sprawa wygląda z kartami pamięci, ale przed dłuższą podróżą najlepiej zaopatrzyć się w zapasowe nośniki danych. W razie braku miejsca na karcie SD pliki są zazwyczaj nadpisywane, dlatego warto się przed tym uchronić.

Podsumowanie


Wideorejestrator może zapewnić nam świetną pamiątkę w postaci filmu z podróży, podczas której przemierzamy malownicze drogi samochodem. Pozwoli nam również uchwycić momenty, kiedy kluczowe są sekundy, które tracimy zazwyczaj na wyciągnięcie aparatu lub telefonu. Niemniej, podróżując po sąsiednich krajach, pamiętajmy o lokalnych przepisach, by nie doświadczyć przykrej niespodzianki podczas spotkania z miejscową policją.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: