eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Czy wiodący ubezpieczyciele właśnie tracą rynek OC?

Czy wiodący ubezpieczyciele właśnie tracą rynek OC?

2019-08-01 13:21

Czy wiodący ubezpieczyciele właśnie tracą rynek OC?

Ubezpieczenie samochodu © xb100 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W porównaniu z resztą państw należących do Unii Europejskiej, nasz rynek charakteryzuje się stosunkowo niewielką liczbą ubezpieczycieli specjalizujących się w polisach komunikacyjnych. Osoby zorientowane w tym temacie właściwie przyzwyczaiły się już, że zdecydowanymi liderami w zakresie sprzedaży OC i AC są PZU SA oraz TUiR Warta. Czy ich pozycja rzeczywiście jest tak silna?
Zeszłoroczne dane Komisji Nadzoru Finansowego potwierdzają wprawdzie, że prym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych wiodą ciągle dwaj, wspomniani we wstępie ubezpieczyciele, ale - jak zaznacza Ubea.pl - już wkrótce może się okazać, że Warta straci swoją pozycję pod względem wartości przypisanej składki z ubezpieczeń OC i AC. Spore prawdopodobieństwo tej zmiany to nie jedyna z interesujących kwestii, jakie można dostrzec, analizując statystyki KNF.

Czołówka rynku komunikacyjnego jest dobrze widoczna


Dane opublikowane niedawno przez KNF pozwalają na wyraźne wskazanie ubezpieczycieli, którzy w I kwartale br. posiadali największy rynkowy udział w zakresie OC i AC. Eksperci Ubea.pl postanowili jednak wziąć pod uwagę nieco starsze wyniki dla całego 2018 r. Te dane porównano z informacjami dotyczącymi 2017 roku oraz 2016 roku. Poniższa tabela prezentuje porównanie, dzięki któremu można sprawdzić, jak przez trzy ostatnie lata zmieniały się wyniki towarzystw posiadających największy udział w sprzedaży OC komunikacyjnego oraz wszystkich polis komunikacyjnych (OC i AC).
„Co ważne, wyniki prezentowane poniżej odnoszą się do udziału zakładów ubezpieczeń w składce przypisanej brutto, a nie na przykład do liczby sprzedanych polis OC oraz AC” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zestawienie przygotowane przez analityków porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdza, że czołówka na rynku polis komunikacyjnych jest bardzo dobrze widoczna. W 2018 r. poza zasięgiem konkurentów pozostawała firma PZU SA. Jej udział w składce przypisanej brutto wyniósł odpowiednio 30,8% (OC) oraz 33,6% (OC + AC).

Dwa kolejne miejsca zajęły firmy Warta oraz Ergo Hestia cechujące się bardzo podobnymi wynikami. Nie można wykluczyć, że już niebawem to Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia stanie się ubezpieczycielem numer 2 na rynku polis komunikacyjnych. Jego udział w składce OC i AC z 2018 r. (15,9%) niewiele różnił się od analogicznego wyniku Warty (16,5%).

Na uwagę zasługuje również wzrostowy trend dotyczący Ergo Hestii. Ten ubezpieczyciel zwiększył swój łączny udział w rynku komunikacyjnym z 13,9% (2016 r.) do 15,9% (2018 r.).
„Na pewno było to związane z wykorzystaniem marek handlowych You Can Drive oraz MTU24, które są konkurencyjne pod względem cenowym” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Grupa PZU nie ma na razie powodów do dużych obaw


W nawiązaniu do wyników z poniższej tabeli warto również szerzej omówić sytuację PZU SA. Przez trzy analizowane lata największy ubezpieczyciel majątkowy utrzymał praktycznie niezmienny udział w rynku obowiązkowego OC (30,8% - 30,9%).

fot. mat. prasowe

Zmiany udziału wiodących ubezpieczycieli w sprzedaży polis komunikacyjnych

Czołówka na rynku polis komunikacyjnych jest bardzo dobrze widoczna


Zmniejszył się natomiast wynik PZU dotyczący wszystkich polis komunikacyjnych. Mowa o spadku udziału w składce przypisanej brutto ubezpieczeń komunikacyjnych wynoszącym 1,2 punktu procentowego (zmiana z 34,8% w 2016 r. do 33,6% w 2018 r.).

Nie wydaje się jednak, że opisywana zmiana może szczególnie martwić władze rynkowego lidera. Ten wniosek wynika z dwóch okoliczności. Po pierwsze, przez dwa lata zwiększyła się łączna wartość krajowego rynku polis komunikacyjnych. Po drugie, do Grupy PZU należy również firma Link4. Obecnie kwalifikuje się ona w czołowej piątce największych ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Link4 zwiększa udziały


W 2018 r. firmę Link4 poza czołową trójką ubezpieczycieli (PZU, Warta i Ergo Hestia) wyprzedziła tylko AXA Ubezpieczenia (zobacz poniższa tabela). Warto również zwrócić uwagę, że od 2016 r. do 2018 r. Link4 odnotowało wzrost udziału w rynku OC komunikacyjnego (z 4,8% do 5,1%), a także w całym rynku polis komunikacyjnych (wzrost z 3,7% do 4,0%).
„Jeżeli chodzi o zmiany z poniższej tabeli, to warto również wspomnieć, że w 2017 r. oraz 2018 r. do czołowej piątki nie zakwalifikowała się już firma Generali. Miejsce tego ubezpieczyciela zajęła natomiast AXA” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, AC, polisy komunikacyjne, ubezpieczyciele

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: