eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Hulajnoga elektryczna. Lepsza własna czy z wypożyczalni?

Hulajnoga elektryczna. Lepsza własna czy z wypożyczalni?

2019-11-15 10:21

Hulajnoga elektryczna. Lepsza własna czy z wypożyczalni?

Hulajnoga elektryczna © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Hulajnoga elektryczna powoli staje się standardem wielkomiejskich ulic. Pomimo doniesień o wypadkach z jej udziałem oraz licznych pytań o bezpieczeństwo, amatorów tego środka lokomocji wcale nie ubywa. Wręcz przeciwnie - rzesza przemierzających nimi miasta rośnie i to właśnie oni często zastanawiają się: wypożyczać czy kupić? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali eksperci hapipożyczek. Oto wnioski z ich analizy.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?


Jeśli przyjrzeć się ofertom sklepów proponujących nam hulajnogi, to okazuje się, że przeznaczony dla dorosłych sprzęt to wydatek rzędu minimum 1400 zł, a najpopularniejsze na rynku modele kosztują około 1800-2200 zł. Jako że hulajnoga elektryczna napędzana jest prądem, do kosztów jej codziennej eksploatacji należy doliczyć również wydatki związane z ładowaniem. Producenci zapewniają, że jeden jego pełny cykl generuje zużycie prądu na poziomie 300-400 Wh, co oznacza koszt rzędu 0,2 zł. Jeśli założyć, że hulajnogę ładujemy codziennie, to miesięcznie wychodzi nam koszt 6 zł.

A jak mają się sprawy z wypożyczeniem hulajnogi elektrycznej?


Obecnie hulajnogę elektryczną można wypożyczać na ulicach m.in. Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Trójmiasta. Do jej wypożyczenia niezbędna jest aplikacja w smartfonie, z podpiętą kartą płatniczą. Średni koszt wypożyczenia hulajnogi – w zależności od firmy – to ok. 50 groszy za minutę, plus 3 złote za odblokowanie sprzętu. Przejechanie 10 kilometrów zajmuje ok. 30 minut, czyli kosztuje ok. 18 złotych.

Hulajnoga elektryczna - kupić czy wypożyczyć?


Eksperci hapipożyczek założyli w analizie dwie sytuacje: codzienny dojazd do pracy 5 km i 10 km.
- Osoby pokonujące dwa razy dziennie krótszą trasę wydadzą na wypożyczoną hulajnogę 21 złotych. Z kolei osoby dojeżdżające 10 km w jedną stronę muszą liczyć się z dziennym wydatkiem na poziomie aż 36 złotych. Z naszych obliczeń wynika, że w pierwszym przypadku zakup hulajnogi elektrycznej zwróci się po nieco ponad 4 miesiącach, a tym którzy do pracy mają 10 km już nawet po 2,5 - informuje Monika Dzieniak-Kwiatkowska, ekspert w hapipożyczkach.

Idea czasowego wypożyczania pojazdów może kojarzyć się ze sporymi oszczędnościami. Jednak jak wynika z analizy kosztów, przy regularnym użytkowaniu e-hulajnogi warto kupić taki sprzęt na własność. Hulajnogi elektryczne są zresztą nie tylko bardzo wygodnym środkiem transportu w zakorkowanej przestrzeni miejskiej, ale też bardziej ekologicznym niż pojazdy spalinowe.

fot. mat. prasowe

Hulajnoga elektryczna. Zakup vs wypożyczenie

Przejechanie 10 kilometrów zajmuje ok. 30 minut, czyli kosztuje ok. 18 złotych.


Hulajnoga elektryczna to również sporo dobrej zabawy, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów. Warto obserwować też sytuację prawną związaną z poruszaniem się przy pomocy elektrycznych hulajnóg – bardzo prawdopodobne, że wkrótce w życie wejdą nowe, bardziej restrykcyjne, przepisy dotyczące takich pojazdów.

Hulajnoga elektryczna teraz jeszcze taniej


Koniec sezonu letniego to czas wielkich wyprzedaży i czyszczenia magazynów. Na przełomie jesieni i zimy niewiele osób myśli o kupowaniu rzeczy, z których zwykle korzysta się wiosną i latem, a to duży błąd. Hulajnogę elektryczną możemy obecnie kupić w przecenie sięgającej nawet 30 procent. Z tego też względu warto przemyśleć jej zakup i skorzystać z okazji przed wiosennymi podwyżkami cen.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Hulajnoga elektryczna. Lepsza własna czy z wypożyczalni?

    Konraderro123 / 2019-11-15 22:33:51

    Lepiej we własną zainwestować. Ja swoją kugoo s1 pro za 1390 zł z polskiego geekbuying zamówiłem, bo mają szybką dostawę a sprzęt dobry. Rozpędza się do 30km na godzinę i ma zasięg 30 km więc jest super. Na dojazd do pracy się sprawdza dzięki szerszemu tylnemu kołu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: