eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kiedy łańcuchy śniegowe?

Kiedy łańcuchy śniegowe?

2013-11-26 13:33

Kiedy łańcuchy śniegowe?

Kiedy stosować łańcuchy śniegowe? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon zimowy to dla wielu kierowców czas wyjazdów w góry. Grube warstwy śniegu i zamarznięte drogi stanowią często nie lada przeszkodę dla samochodów, które mogą sobie nie poradzić z oblodzoną nawierzchnią. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się łańcuchy śniegowe - radzą eksperci Bridgestone.

Przeczytaj także: Łańcuchy śniegowe: 5 kroków do idealnego wyboru

O czym pamiętać?

Łańcuchy śniegowe mają na celu wspomagać kierowców w czasie jazdy zimą. Najogólniej można je uznać za metalową siatkę, którą kierowca zakłada na oponę, aby zyskać dodatkową przyczepność na śliskiej nawierzchni. Nie każde auto jednak można wyposażyć w łańcuchy. Niekiedy wpływ na to ma niestandardowy lub niefabryczny rozmiar felgi, zmodyfikowane zawieszenie czy wręcz zalecenie producenta o niestosowaniu żadnych zimowych wspomagaczy. Różne modele łańcuchów, w zależności od pojazdu, na którym będą używane, mogą różnić się od siebie wzorami siatek lub średnicą oczek. Dlatego kupując łańcuchy należy wziąć pod uwagę nie tylko częstotliwość i warunki ich używania, ale także zasięgnąć opinii specjalisty.

„Prawidłowo dobrane łańcuchy śniegowe powinny skutecznie przenosić moment obrotowy na nawierzchnię i eliminować zjawisko uślizgu. Najważniejsze, aby dobrze trzymały tor jazdy i efektywnie hamowały. Niewłaściwy zakup lub montaż łańcuchów może prowadzić do ściągania auta lub uszkodzenia felgi, a w konsekwencji przynieść odwrotny efekt – utrudniać nam jazdę zimą” – mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. Technicznych Bridgestone.

fot. mat. prasowe

Kiedy stosować łańcuchy śniegowe?

Bezwzględny obowiązek wprowadza, spotykany na terenach górskich i podgórskich, znak nakazu z ikoną opony z naciągniętymi łańcuchami (znak C-18).


Jak stosować?

Jazda na łańcuchach śniegowych wprowadza do stylu jazdy kierowcy wiele ograniczeń. Przede wszystkim wymaga zdjęcia nogi z gazu (prędkość do 50 km/h) oraz unikania gwałtownych hamowań i przyśpieszeń. Samochód wyposażony w łańcuchy, kierowcy prowadzić powinni po śniegu, omijając żleby powstałe po innych autach. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zniszczenia nawierzchni, samych łańcuchów, a nawet opon. Jednocześnie samo założenie łańcuchów nie zapewni nam odpowiedniej przyczepności, ponieważ wymagają one odpowiedniej konserwacji. Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać ich stan, poziom zużycia oraz napięcie – także w przypadku łańcuchów samonapinających.

fot. mat. prasowe

Jak stosować łańcuchy śniegowe?

Samochód wyposażony w łańcuchy, kierowcy prowadzić powinni po śniegu, omijając żleby powstałe po innych autach. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zniszczenia nawierzchni, samych łańcuchów, a nawet opon.


„Pamiętajmy też, aby w sezonie zimowym nie stawiać wyłącznie na łańcuchy, zaopatrzmy się także we właściwe zimowe opony. Niezależnie od tego czy jeździmy sedanem, czy SUV-em, warto wyposażyć swój pojazd w zimowe modele opon Bridgestone Blizzak. Szeroka gama Blizzaków, takich jak LM-32, dla aut osobowych i LM-80 dedykowanych SUV-om, rekomendowanych w tegorocznych testach przez ADAC, TÜV SÜD czy Autobild, nada jeździe precyzji, a kierowcom odpowiedniego komfortu, niezależnie od warunków za oknem” – wylicza Michał Jan Twardowski.

Łańcuchy należy zakładać na koła osi napędowej, w autach o napędzie na 4 koła, możemy je stosować na obu osiach. W przypadku pojazdów z tylnym napędem, w celu zwiększenia przyczepności, zaleca się również zamontowanie łańcuchów na osi sterującej.

Kiedy stosować?

W Polsce stosowanie łańcuchów drogowych regulowane jest prawem Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w dalszym ciągu – zdrowym rozsądkiem samych kierowców. Na ogół, stosowanie łańcuchów dozwolone jest, gdy warunki drogowe wymagają ich użycia. Na drogach krajowych, na których spotkać możemy znaki ostrzegawcze z symbolem płatka śniegu (znak A-32) w przypadku wystąpienia śnieżnej pokrywy na drodze, może zaistnieć konieczność założenia łańcuchów. Jest to jednak komunikat, który jedynie dopuszcza ich stosowanie. Bezwzględny obowiązek natomiast wprowadza, spotykany na terenach górskich i podgórskich, znak nakazu z ikoną opony z naciągniętymi łańcuchami (znak C-18). Warto pamiętać, że złamanie tego przepisu podlega taryfikatorowi oraz mandatowi, dlatego warto się w takie łańcuchy zaopatrzeć i mieć je w bagażniku na wypadek śnieżycy na trasie. Szczególnie, gdy wyjeźdzamy za granicę. W wielu europejskich krajach m.in. we Francji, Włoszech czy Austrii, istnieje bezwględny nakaz – zarówno wobec obywateli, jak i turystów – jazdy na łańcuchach, gdy tylko spadnie śnieg.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • trzeba uważać

  kordekj / 2013-11-27 15:55:06

  i to jest powód dlaczego wykupiłem sobie pakiet assistance startera, jak zimą wpadne w rów albo akumulator siądzie to nie panikuje, telefon i są odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Hopman / 2013-12-14 20:32:18

  Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-12-14 20:34:09)

  Ja zeszłej zimy kupiłem tekstylne łańcuchy śniegowe i jestem z nich bardzo zadowolony.

  Jak to kogoś interesuje to kupiłem je tutaj

  http://www.e-autosklep.pl/?lancuchy-sniegowe,22 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: