eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nowy Land Rover Discovery Sport

Nowy Land Rover Discovery Sport

2014-09-04 10:54

Nowy Land Rover Discovery Sport

Land Rover Discovery Sport © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Land Rover zaprezentował nowego Discovery Sport – samochód przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla podróżujących. Nowy Land Rover ma do zaoferowania opcjonalny układ miejsc 5+2, zestaw systemów ułatwiających jazdę terenową, liczne technologie dbające o komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, a także debiutujący w tym modelu wyświetlacz przezierny HUD.

Przeczytaj także: Nowy Land Rover Discovery Sport

W nowym modelu debiutują liczne innowacje Land Rovera, takie jak wielowahaczowa tylna oś nowej generacji, zaawansowana poduszka powietrzna chroniąca pieszych, zupełnie nowy system multimedialny z ekranem dotykowym oraz nowoczesna, wykonana z wysokowytrzymałej stali i lekkiego aluminium konstrukcja nadwozia, zapewniająca znakomite osiągi, bezpieczeństwo i wydajność.

Discovery Sport został zaprojektowany jako samochód przyjazny dla środowiska i oszczędny w eksploatacji: emisja CO2 na poziomie 119 g/km jest porównywalna z wartościami charakterystycznymi dla mniejszych i mniej uniwersalnych rodzinnych hatchbacków, a klienci mają do wyboru kilka mocnych i oszczędnych czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych, wersje z napędem na jedną lub dwie osie oraz zaawansowaną 9 biegową przekładnię automatyczną lub 6 biegową przekładnię manualną.

fot. mat. prasowe

Nowy Land Rover Discovery Sport

W nowym modelu debiutują liczne innowacje Land Rovera, takie jak wielowahaczowa tylna oś nowej generacji czy poduszka powietrzna chroniąca pieszych w razie wypadku


Ponadczasowa stylistyka i układ miejsc 5+2


Discovery Sport jest łatwo rozpoznawalny jako model Land Rovera, ale wprowadzono w nim nowe rozwiązania stylistyczne służące wyraźniejszemu rozróżnieniu pomiędzy rodzinami modeli w ramach marki Land Rover, reprezentującymi poszczególne segmenty: luksusowy (Range Rover), rekreacyjny (Discovery) i wielozadaniowy (Defender).

Mierzący 4590 mm kompaktowy Discovery Sport jest o 239 mm krótszy od 7 miejscowego Land Rovera Discovery – który wciąż pozostaje w ofercie marki – a imponujący rozstaw osi (2741 mm) zapewnia wyjątkowo dużo miejsca na nogi. Przy takich wymiarach zewnętrznych koła z aluminiowymi obręczami zostały maksymalnie wysunięte w stronę narożników pojazdu. Uzyskano w ten sposób masywną, kompaktową sylwetkę z nisko osadzonym środkiem ciężkości, obiecującą zwrotność i stabilność. Smukłe, opływowe narożniki zmniejszają wrażenie ciężkości przedniego zwisu.

fot. mat. prasowe

Land Rover Discovery Sport

W modelu wprowadzono nowe rozwiązania stylistyczne służące wyraźniejszemu rozróżnieniu pomiędzy rodzinami modeli w ramach marki Land Rover: luksusowym (Range Rover), rekreacyjnym (Discovery) i wielozadaniowym (Defender).


Linia pokrywy silnika kończy się uskokiem, za którym biegnie wznosząca się dolna krawędź szyb, podkreślająca kompaktowe nadwozie, które nie zapowiada aż tak przestronnego wnętrza z opcjonalnym układem miejsc 5+2.

Oszczędne zespoły napędowe


Samochód będzie oferowany z kilkoma czterocylindrowymi turbodoładowanymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Wszystkie są wyposażone w system Start/Stop, wysokociśnieniowy układ bezpośredniego wtrysku paliwa i układ odzysku energii. Rozwiązania te, wraz z obniżonym tarciem między ruchomymi elementami silnika, zapewniają znakomite osiągi i oszczędną eksploatację.

Silniki benzynowe są oparte na dwulitrowej jednostce Si4 o mocy 240 KM z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silnik ten oferuje osiągi na poziomie jednostki sześciocylindrowej, ale dzięki kompaktowym wymiarom jest lżejszy i emituje nawet o 20 procent mniej CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami o większej pojemności i podobnej mocy.

Turbodiesle o pojemności 2,2 litra rozwijają moc 150 KM (TD4) lub 190 KM (SD4). Zarówno TD4, jak i SD4 generują 420 Nm momentu obrotowego i charakteryzują się zużyciem paliwa na poziomie niespełna 5,7 l/100 km oraz bardzo dobrą elastycznością przy wyprzedzaniu.

Nieco później, w 2015 roku w Discovery Sport zadebiutuje bardzo oszczędny 2-litrowy turbodiesel ED4, charakteryzujący się emisją CO2 na poziomie zaledwie 119 g/km i obniżonym zużyciem paliwa.

fot. mat. prasowe

LR Discovery Sport - widok z tyłu

Linia pokrywy silnika kończy się uskokiem, za którym biegnie wznosząca się dolna krawędź szyb, podkreślająca kompaktowe nadwozie


Wszystkie odmiany silnikowe można zamówić z zaawansowaną 9 biegową skrzynią automatyczną ZF 9HP48. Pojazdy z silnikami Diesla będą dostępne także z 6 biegową skrzynią manualną M66.

Niezrównane właściwości jezdne w terenie


Maksymalną wszechstronność i możliwość wyboru zapewniają trzy wersje napędu: na jedną oś, stały napęd na 4 koła oraz napęd Active Driveline. System Active Driveline przełącza napęd na jedną lub dwie osie zapewniając połączenie zwrotności na drodze i dzielności w terenie z oszczędną eksploatacją w każdych warunkach.

System Terrain Response® Land Rovera dostępny we wszystkich wersjach z napędem na 4 koła umożliwia kierowcy dostosowanie reakcji Discovery Sport do warunków jazdy. Dostępnych jest pięć ustawień: ogólne (General), trawa/szuter/śnieg (Grass/Gravel/Snow), błoto i koleiny (Mud and Ruts) oraz piasek (Sand). Opcjonalny tryb Dynamic poprawia osiągi na drodze i zapewnia bardziej bezpośrednie wrażenia z panowania nad pojazdem.

Pełny zestaw systemów ułatwiających jazdę terenową Discovery Sport obejmuje:
  • Hill Descent Control® (HDC) – system ułatwiający zjazd ze wzniesienia
  • Gradient Release Control® (GRC) – kontrola prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia
  • Wade SensingTM – czujnik poziomu lustra wody
  • Roll Stability Control (RSC) – system zapobiegający dachowaniu
  • Dynamic Stability Control (DSC) – elektroniczna stabilizacja toru jazdy
  • Electronic Traction Control (ETC) – elektroniczna kontrola trakcji
  • Engine Drag torque Control (EDC) – kontrola momentu obrotowego silnika

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: