eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › ITD kontroluje szkolne autobusy. Najgorzej w kujawsko-pomorskim i na Dolnym Śląsku

ITD kontroluje szkolne autobusy. Najgorzej w kujawsko-pomorskim i na Dolnym Śląsku

2014-10-06 21:34

ITD kontroluje szkolne autobusy. Najgorzej w kujawsko-pomorskim i na Dolnym Śląsku

Nawet co trzeci szkolny autobus jest niesprawny technicznie © st-fotograf - Fotolia.com

W co ósmym skontrolowanym we wrześniu przez Inspekcję Transportu Drogowego autobusie szkolnym zatrzymano dowód rejestracyjny ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Najwięcej niesprawnych autobusów przewożących dzieci inspektorzy ITD wykryli w województwach kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim.

Przeczytaj także: Niesprawne warszawskie autobusy. Tragiczny stan techniczny

Inspekcja Transportu Drogowego wzmożone kontrole gimbusów i autobusów szkolnych prowadzi od początku roku szkolnego. We wrześniu inspektorzy ITD sprawdzili około 1180 takich pojazdów. Inspektorzy sprawdzają przede wszystkim stan techniczny autobusów oraz uprawnienia i trzeźwość kierowców.

Kontrole wskazują na zły stan techniczny autobusów wożących dzieci i młodzież. Spośród wspomnianych 1180 kontroli aż 140 zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów z uwagi na zły stan techniczny, z czego w 23 przypadkach inspektorzy zakazali dalszej jazdy.

Najwięcej szkolnych autobusów skontrolowano w województwach podlaskim, lubelskim, śląskim i dolnośląskim. Najgorzej było w województwie kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. W pierwszym z wymienionych województw dowód rejestracyjny stracił co trzeci kontrolowany autobus, w drugim zaś co czwarty.

Najczęstsze niedomagania techniczne autobusów które stwierdzali kontrolerzy ITD to nieszczelności w układach hamulcowych, wycieki płynów eksploatacyjnych, luzy w układzie kierowniczym, zbyt zużyty bieżnik opon, niesprawne oświetlenie. Autobusy nie miały też wymaganej liczby oznakowanych wyjść awaryjnych, brakowało również aktualnych badań technicznych.

Według ITD, gimbusy i autobusy szkolne są w gorszym stanie technicznym niż autokary przewożące dzieci na wypoczynek zimowy oraz letni. W przypadku autokarów inspektorzy zatrzymują dowody rejestracyjne średnio podczas co dwudziestej kontroli, a w przypadku gimbusów i autobusów szkolnych średnio podczas co ósmej kontroli.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ITD, autobus, gimbus, pojazd, kontrola drogowa, szkoła, gimnazjum

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: