eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › NIK sprawdzi szkoły jazdy i WORD-y

NIK sprawdzi szkoły jazdy i WORD-y

2014-10-06 17:47

NIK sprawdzi szkoły jazdy i WORD-y

NIK sprawdzi proces kształcenia i egzaminowania kierowców © Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Mimo tego, że uzyskanie uprawnień kierowcy jest coraz trudniejsze, to młodzi wciąż popełniają najwięcej wypadków drogowych. Rodzi to podejrzenia co do jakości kształcenia w szkołach jazdy oraz procedur egzaminacyjnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Kontrolę procesu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców rozpoczęła Najwyższa Izba Kontroli.

Przeczytaj także: Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy jawne. Prezydent podpisał ustawę

W ciągu roku o prawo jazdy ubiega się ok. 400 tys. osób. Od jakości ich szkolenia zależy bezpieczeństwo na polskich drogach.

Zdaniem NIK, zdanie egzaminu na prawo jazdy nie gwarantuje jednak uzyskania umiejętności pozwalających na bezpieczne uczestniczenie w ruchu drogowym. Świadczą o tym policyjne statystyki - młodzi kierowcy (do 24 lat) z krótkim stażem (do 2 lat) są sprawcami ok. 20 procent wszystkich wypadków drogowych. Odsetek ten rośnie pomimo zaostrzenia reguł szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, w ciągu ostatnich 10 lat udział młodych kierowców w grupie sprawców wypadków wzrósł o 10 procent.

Dlatego też Najwyższa Izba Kontroli sprawdza czy obowiązujące od ubiegłego roku zmiany w procesie szkolenia i egzaminowania rzeczywiście wpłynęły pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego i poprawiły jakość szkolenia kandydatów na kierowców.

NIK już prowadzi kontrole w wybranych starostwach powiatowych, urzędach miast i urzędach marszałkowskich oraz Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Kontrolerzy sprawdzają między innymi jakość nadzoru nad wykonywaniem badań lekarskich, warunki lokalowe, wyposażenie oraz place manewrowe ośrodków szkolenia, rzetelność szkoleń i egzaminów, kwalifikacje egzaminatorów i warunki ich zatrudnienia czy wykorzystanie pieniędzy z egzaminów. Sprawdzony będzie również proces nadzorowania przez administrację publiczną szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz wydawania im stosownych uprawnień.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: