eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoTesty aut › Wyjątkowo udany Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna

Wyjątkowo udany Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna

2014-12-23 14:51

Wyjątkowo udany Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna

Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna - widok z przodu i boku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Pierwszy Qashqai nie posiadał wyglądu zewnętrznego! Nienawidziłem go za stylistyczną nijakość. W moim prywatnym rankingu „urodziwości” auto zajmowało poczesne miejsce gdzieś pomiędzy Pontiacem Aztekiem a Fiatem Multiplą. Ale byłem w zdecydowanej mniejszości. Polacy pokochali tamto auto. Qashqai sprzedawał się niczym przysłowiowe świeże bułeczki. Nie byłem w stanie zrozumieć tego fenomenu. Tak, jak nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego potencjalni klienci nie szturmują salonów Nissana po Qashqaia II generacji…

Przeczytaj także: Nissan Qashqai dCi 110 Tekna bije na głowę poprzednika

Z zewnątrz…


O ile poprzedni Qashqai w zasadzie nie posiadał wyglądu zewnętrznego, o tyle jego następca jest pod tym względem wyjątkowo udany. Auto wygląda tak, jakby styliści Nissana zmienili nagle filozofię tworzenia aut. Tępą mordkę Mopsa po nieudanej operacji plastycznej zastąpiły wyjątkowo udany grill i ciekawie narysowane reflektory. Także tył prezentuje się lepiej niż dobrze. Linia boczna auta, odmienna stylistycznie od poprzednika, przyciąga wzrok. Powiem szczerze, nareszcie nie mam do czego się przyczepić. Bo choć Qashqai to tzw. crossover, ma bardzo lekki, sportowy wygląd, co dodatkowo podkreślają schodząca lekko ku dołowi linia dachu i strzelające ostro do góry dolne krawędzie okien tylnych drzwi. Jest po prostu ładnie, finezyjnie i.. już. Z pozoru, wydaje się, że drugie wcielenie japońskiego samochodu jest mniejsze. Ale to tylko złudzenie. Auto jest naprawdę spore. Nowy Qashqai mierzy bowiem 4380 mm i jest dłuższy od poprzednika o 450 mm. Pozostałe wymiary to: 1900 mm szerokości i 1590 mm. Rozstaw osi wynosi natomiast 2646 mm.

fot. mat. prasowe

Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna - widok z tyłu i boku

O ile poprzedni Qashqai w zasadzie nie posiadał wyglądu zewnętrznego, o tyle jego następca jest pod tym względem wyjątkowo udany.


… i w środku


Wnętrze także przeszło metamorfozę. W poprzednim Qashqaiu kokpit nie sprawiał wrażenia brzydkiego lub nieergonomicznego, ale przytulnie tam na pewno nie było. Pod tym względem zmiana jest ogromna. Ergonomia, dobre materiały i wysoka jakość montażu pozostały, ale wszystko jest jakby bardziej homogenizowane.

fot. mat. prasowe

Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna - wnętrze

Ergonomia, dobre materiały i wysoka jakość montażu pozostały, ale wszystko jest jakby bardziej homogenizowane.


Deska i panel środkowy to jakby zupełnie inna filozofia budowy auta. Wszystko w przewidywalnym miejscu. A system komunikowania z pojazdem nie działa już na zasadzie rozmowy niemowy z głuchym. „Nowe” wyzwala czasem w projektantach ochotę na popuszczenie wodzy fantazji. Tu guziczek, tu klawisz, tam przycisk i dźwigienka. Wychodzi z tego niestrawny misz-masz. Na szczęście nie w Nissanie. Jest więc tylko to, co niezbędne i koniecznie, a to dobra informacja dla kierowcy.

fot. mat. prasowe

Nissan Qashqai dCi 130 4x4 Tekna - przednie i tylne fotele

Lekko nieprzytulne i średnio podtrzymujące ciało przednie fotele zastąpiły nowe, wygodniejsze i lepsze pod każdym względem. Tylna kanapa ma zdecydowanie bardziej komfortowe siedzisko i oparcie.


Lekko nieprzytulne i średnio podtrzymujące ciało przednie fotele zastąpiły nowe, wygodniejsze i lepsze pod każdym względem. Tylna kanapa ma zdecydowanie bardziej komfortowe siedzisko i oparcie. Jest też obszerniejsza i bardziej komfortowa.

 

1 2

następna

oprac. : Artur Balwisz / NaMasce.pl NaMasce.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: