eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoTesty aut › Nissan Juke 1,6 DIG-T - żabi książę

Nissan Juke 1,6 DIG-T - żabi książę

2014-11-12 13:25

Nissan Juke 1,6 DIG-T - żabi książę

Nissan Juke 1,6 DIG-T - widok z przodu i boku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (22)

Nie uwierzycie ale długo czekałem na test Nissana Juke. Robiłem to z przekory, ponieważ ten jakby nie patrzeć hit sprzedaży nigdy nie zainteresował mnie pod względem motoryzacyjnym. Sprawdźmy w takim razie czy coś się zmieniło po tygodniu spędzonym z tą żabą.

Przeczytaj także: Nissan Note 1.2 DIG-S Tekna także dla sceptyków

Model Juke jest bardzo odważnym dzieckiem japońskiego producenta. Ten mały crossover został przekiopowany prawie bez zmian z konceptu Qazan, który mogliśmy obejrzeć w 2009 roku. Nie wiem czy wówczas funkcjonowało już określenie crossovera, aczkolwiek Nissan Juke miał być wizją nowoczesnego auta miejskiego, który szokuje wyglądem zaspokojając jednocześnie wszystkie potrzeby.

fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - widok z boku

Nissan Juke jest na pewno samochodem nietypowym.


Co do pierwszego jak najabardziej się zgadzam, aczkolwiek niestety w negatywny sposób. Może jestem za stary, ale ścięty dach, podwyższone nadwozie z szerokimi nadkolami i dziwnym ułożeniem przednich reflektorów przypomina mi po prostu żabę. Nawet bardziej niż VW Scirocco, który też zazwyczaj jest tak określany. Odważne kształty i nowoczesne efekty wizualne miały do salonów przyciągnąć młodych klientów. O dziwo do kupna bardziej skłaniają się starsi i to tłumnie. Mimo osobistej niechęci nie mogę kłócić się z ilościami sprzedaży - Nissan Juke po prostu się ludziom podoba.

fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - widok z tyłu i boku


fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - przód

Podwyższone nadwozie z szerokimi nadkolami i dziwnym ułożeniem przednich reflektorów przypomina żabę.


To że auto jest finezyjne i ładne negatywnie wpływa na jego praktyczność. Najlepiej widać to we wnętrzu, które nie jest tak szokujące jak karoseria, aczkolwiek również ma swoje smaczki. Wystarczy spojrzeć na tunel środkowy, który pokryty lakierem jest inspirowany bakiem motocykla. Konsola centralna i deska rozdzielcza znana jest z reszty gama producenta. Niestety wnętrze zdradza też negatywne tajemnice samochodu. Jako, że Juke miał być samochodem dla ludu oszczędności widać w spasowaniu elementów oraz jakość materiałów użytych w środku auta. Jak na razie nadal nie jestem zainteresowany...

fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - wnętrze

Niestety wnętrze zdradza też negatywne tajemnice samochodu. Jako, że Juke miał być samochodem dla ludu oszczędności widać w spasowaniu elementów oraz jakość materiałów użytych w środku auta.


Barierą wynikającą z karoserri jest także ilość miejsca, które Juke może nam zaoferować. O ile pasażerowie spokojnie mogą podróżować zarówno z przodu, jak i z tyłu (tu akurat niespodzianka), to problem napotkamy, jeśli zechcemy coś ze sobą zabrać. Oczywiście możemy chować wszystko do kabiny pasażerskiej lub do kieszeni, lecz o bagażniku lepiej zapomnieć. 251 litrów to mała objętość i raczej nie wystarczy na podróż za miasto lub na wakacje. Chyba, że jedziecie w romantyczną podróż we dwójkę i macie "gdzieś" resztę rodziny lub znajomych.

fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - przednie fotel

Pasażerowie mogą spokojnie podróżować zarówno z przodu, jak i z tyłu.


Przejdę w końcu do rzeczy, które są bardziej interesujące w tym aucie. Testowany przez nas egzemplarz był wyposażony w dieslowy silnik o mocy 190 KM. Biorąc pod uwagę rozmiar samochodu oraz jego wagę można by powiedzieć, że to nawet za dużo. Do setki ten 1,6-lirowy silnik rozpędza Juke'a w 8 sekund. Przyznacie, że to naprawdę niezły wynik. Niestety tak jest tylko w teorii. Turbosprężarka zaczyna swoją pracę bardzo późno (duża turbodziura), przy około 3000 tys. obrotów na minutę czuć dopiero dynamikę samochodu.

fot. mat. prasowe

Nissan Juke 1,6 DIG-T - bagażnik

Bagażnik posiada 251 litrów to mała objętość i raczej nie wystarczy na podróż za miasto lub na wakacje.


 

1 2

następna

oprac. : Konrad Stopa / Auto-strefa.pl Auto-strefa.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: