eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nie tylko samochody z Niemiec. Motocykle też

Nie tylko samochody z Niemiec. Motocykle też

2015-05-24 00:45

Nie tylko samochody z Niemiec. Motocykle też

Motocykl © alexshot - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Amatorów jazdy na motocyklu przybywa z dnia na dzień. Z danych KPMG wynika, że pierwszym kwartale bieżącego roku rejestracja jednośladów zanotowała ponad dwukrotny wzrost (143% r/r). Dużym powodzeniem cieszą się pojazdy sprowadzane zza granicy. Statystyczny Kowalski najchętniej sprowadza motor z Niemiec, gustuje w ścigaczach, a jego ulubiona marka to Honda.

Przeczytaj także: Transport motocykla: kto zapłaci za szkodę?

Sprowadzany motocykl tylko z Niemiec?


Dokonana przez Clicktrans.pl analiza zleceń dotyczących transportu motocykli w latach 2011-2015 prowadzi do wniosku, że Polacy coraz chętniej sprowadzają motocykle do Polski lub wywożą swoje maszyny za granicę. Tylko w minionym roku zainteresowanie usługami sprowadzania motocykli z zagranicy podskoczyło o - bagatela - kilkadziesiąt procent r/r.

Statystyki pokazują, że najczęściej zlecamy transport motocykli między miastami w obrębie naszego kraju (60% wszystkich zleceń dotyczących transportu motocykli). Wśród krajów, z których Polacy w latach 2011-2015 najchętniej sprowadzali jednoślady prym wiodą oczywiście Niemcy (37,9%), a tuż za nimi Wielka Brytania (33,6%). Udział pozostałych krajów jest zdecydowanie skromniejszy - Włochy (6,8%), Francja (4,7%) oraz Holandia (4,6%).

Ilość motorów sprowadzanych zza Odry wzrasta z każdym rokiem. W 2011 było to 21% a w 2014 roku już 43%. Co ciekawe maleje natomiast udział motocykli sprowadzanych z Wielkiej Brytanii: w 2012 roku było to 48% a w 2014 roku już tylko 21%. Znaczny spadek zauważa się również w przypadku motocykli sprowadzanych z Włoch.
- Zauważyliśmy ciekawą zależność: są kraje, do których Polacy częściej wywożą motocykle niż je sprowadzają stamtąd np. Hiszpania, Irlandia, Norwegia, Dania, Szwecja czy Portugalia. Tu znaczenie ma nie tylko Polonia zamieszkująca te kraje, która sprowadza motocykle, aby mieć je na miejscu, ale również z roku na rok dynamicznie rozwijająca się turystyka motocyklowa i widoczny wzrost na tym tle popularności Hiszpanii - mówi Michał Brzeziński z serwisu Clicktrans.pl.

Motocykl przebywa średnią odległość 1376 kilometrów, aby dotrzeć od nadawcy do miejsca docelowego.

Dokąd sprowadza się najwięcej?


Najczęściej motocykle sprowadzają mieszkańcy województwa śląskiego (11%), dolnośląskiego (11%), małopolskiego (11%) oraz mazowieckiego (10%). Tylko 2% motocykli sprowadzanych jest przez mieszkańców województwa opolskiego czy lubuskiego.
W przypadku sprowadzania motocykli dominują mieszkańcy województw położonych bliżej granicy z Niemcami. Duży wpływ na to ma stosunkowo niski koszt transportu w związku z małą odległością oraz opinia o niemieckich właścicielach jako bardziej solidnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ceny za niemiecką granicą nie odbiegają znacznie od tych w Polsce a często wręcz można znaleźć ciekawy okaz w bardziej atrakcyjnej cenie niż w kraju – dodaje Michał Brzeziński z Clicktrans.pl

Głównymi miastami, do których odbywa się transport z zagranicy są Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań oraz Bydgoszcz.

fot. mat. prasowe

Skąd Polacy sprowadzają motocykle?

Podobnie jak samochody, motocykle najchętniej sprowadzamy zza zachodniej granicy.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: