eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 rzeczy, które możesz dostać z OC

5 rzeczy, które możesz dostać z OC

2015-10-18 00:59

5 rzeczy, które możesz dostać z OC

Polisa OC to najczęściej kupowane ubezpieczenie © Sychugina Elena - Fotolia.com

O tym, że ubezpieczenie OC jest koniecznością nie trzeba chyba przypominać już żadnemu kierowcy. Warto jednak pamiętać, że wraz z obowiązkową polisą ubezpieczyciele proponują również suplementarne usługi. Oto lista pięciu dodatków, które można dostać jako uzupełnienie OC.

Przeczytaj także: Zielona Karta - ważne zmiany od 1 czerwca

Polisa OC to najczęściej kupowane ubezpieczenie. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy absolutnie wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. To właśnie dzięki niemu kierowca, który spowodował wypadek lub kolizję na drodze nie musi przejmować się kosztami odszkodowania. Zakres ochrony gwarantowanej przez OC statuuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, której przepisy muszą respektować wszyscy ubezpieczycie. W praktyce oznacza to, że oferowane przez nich polisy muszą zapewniać kierującym identyczną ochronę.

Brak możliwości konkurowania podstawowym zakresem polisy OC sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe walczą o klienta ceną.
– Każdy kierowca porównując ceny w kilkunastu towarzystwach znajdzie dla siebie zarówno tanie, jak i bardzo drogie ubezpieczenie. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe usługi i wybrać ubezpieczyciela, który zaoferuje więcej za jak najmniej – mówi Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl

Co ubezpieczyciele dodają do polisy?


Wielu kierowców zwyczajnie zapomina o dodawanych do podstawowego pakietu OC usługach lub postrzega je jako zbędny wydatek. Nie zawsze jednak tak jest. Poniżej prezentujemy listę 5 najczęściej proponowanych uzupełnień polisy, które mogą się okazać nieocenioną pomocą.

Ubezpieczenie typu Mini Casco

To opcja dla osób, które sądzą, że standardowe pakiety AC zwierają zbyt szeroki zakres ochrony lub po porostu są zbyt drogie. W pomniejszonym wariancie ubezpieczeniem objęte są szkody całkowite, czyli takie, w których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu. Mini Casco refunduje uszkodzenia auta zaistniałe w wyniku pożaru (rzadziej wynikające z innych żywiołów) i w przypadku kradzieży. Dzięki czemu kierowcy zyskują może niepełną, ale na pewno przydatną ochronę.

NNW

Polisa NNW, zależnie od wybranego wariantu, chroni tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów ubezpieczonego pojazdu, którzy ucierpią w spowodowanym przez kierowcę wypadku. Ubezpieczenie zapewnia świadczenia, których wysokość uzależniona jest od doznanych w nieszczęśliwym wypadku obrażeń. NNW jest szczególnie przydatne, kiedy do wypadku dojdzie z naszej winy, wtedy nie możemy liczyć na odszkodowanie z OC. Możemy je jednak uzyskać z NNW.

fot. Sychugina Elena - Fotolia.com

Polisa OC to najczęściej kupowane ubezpieczenie

Wielu kierowców zwyczajnie zapomina o dodawanych do podstawowego pakietu OC usługach lub postrzega je jako zbędny wydatek.


Assistance

Assistance komunikacyjne to najpowszechniejszy dodatek, często do obowiązkowego OC dołączany w formie gratisu. Pakiet ubezpieczeń pomocowych assistance zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem w zakresie pomocy technicznej, informacyjnej i medycznej. Pomoc udzielana jest w razie wypadku lub awarii pojazdu.

Zielona Karta

OC wykupione w Polsce obowiązuje w 32 krajach, w których zawarto Porozumienie Wielostronne. Są to kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Natomiast w krajach, takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina oprócz ważnego ubezpieczenia OC, potrzebny będzie także Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli tzw. Zielona Karta. Zapewni ona niezbędną ochronę, a także skróci realizowanie formalności i wyeliminuje ewentualne utrudnienia na granicy.

Ubezpieczenie Bagażu

Ubezpieczenie bagażu refundje koszty związane z uszkodzeniem, zniszczeniem i utratą bagażu podróżnego znajdującego się w ubezpieczonym pojeździe lub w bagażniku zewnętrznym zamontowanym na tym pojeździe.
Tego typu dodatki dołączane do podstawowego zakresu OC mogą okazać się nie tylko prostym, lecz także odpowiadającym na potrzeby kierowców rozwiązaniem.
– Nawet tanie OC wcale nie musi być „gołe”. Dlatego warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z ofertą, bo zdarza się, że z przyzwyczajenia odrzucamy rozwiązanie, które pozwoliłoby nam zaoszczędzić w przyszłości – dodaje ekspert Superpolisa.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: