eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kupno samochodu: sprawdź czy kupiłeś także assistance

Kupno samochodu: sprawdź czy kupiłeś także assistance

2015-10-12 11:52

Kupno samochodu: sprawdź czy kupiłeś także assistance

Kupując auto z drugiej ręki możemy zaoszczędzić na assistance © storm - Fotolia.com

Koszty zakupu samochodu to niestety nie tylko jego cena. Kupujący musi jeszcze zapłacić podatek, uiścić opłatę rejestracyjną, zadbać o przegląd i wymienić, jeśli to konieczne, wyeksploatowane części. Jest jednak i dobra wiadomość - kupując auto z drugiej ręki możemy zaoszczędzić na assistance, które często otrzymujemy wraz z czterema kółkami.

Przeczytaj także: Car assistance na zagraniczny wyjazd

Praktyka pokazuje, że spora rzesza nabywców używanych samochodów nie zdaje sobie sprawy, że do zakupu, wraz z polisą OC, dostaje również pakiet assistance. Warto to sprawdzić, bo tego rodzaju ubezpieczenie może się przydać, a nowy nabywca może korzystać z niego bez ograniczeń.

Jak wyjaśnia Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance, często towarzyszące OC i AC assistance jest przypisane do danego samochodu, a zmiana jego właściciela w żaden sposób nie wpływa ani na dostęp do świadczeń przynależnych do posiadanej polisy, ani też na ich zakres.

Przy używanym aucie nawet rok


Jeżeli kupujemy kilkuletni, używany samochód, to czas, przez jaki możemy korzystać z assistance poprzedniego właściciela zależny jest od tego, kiedy poprzednik dokona wypowiedzenia polisy OC. Takie prawo daje mu fakt zbycia pojazdu. Może to być miesiąc, ale często pół roku czy nawet blisko roku, jeśli sprzedawany samochód został ubezpieczony na krótko przed transakcją. W wydruku polisy nie zawsze są informacje, czy dany pojazd posiada assistance, warto więc zapytać o to sprzedającego, dowiedzieć się czy i kiedy zamierza wypowiedzieć OC, ewentualnie zapytać o nr tel. do assistance. Sprzedający nie powinien wzbraniać się przed udzieleniem takich informacji, bo ewentualne skorzystanie z „jego” assistance przez nowego właściciela auta, w żaden sposób nie wpływa na jego relacje z ubezpieczycielem, nie podnosi też kosztów przyszłego ubezpieczenia.

fot. storm - Fotolia.com

Kupując auto z drugiej ręki możemy zaoszczędzić na assistance

Często towarzyszące OC i AC assistance jest przypisane do danego samochodu, a zmiana jego właściciela w żaden sposób nie wpływa ani na dostęp do świadczeń przynależnych do posiadanej polisy, ani też na ich zakres.


Jeszcze dłużej przy „nowym używanym”


Jeszcze korzystniejsza sytuacja może mieć miejsce w przypadku zakupu młodego samochodu – dwu, trzyletniego. Niemal wszystkie takie pojazdy mają tzw. gwarancyjne assistance, a jego czas obowiązywania zazwyczaj powiązany jest z gwarancją, jaka na dane auto jest udzielana. Obecnie to minimum dwa lata, ale może też wynosić nawet 7.
- Nowe, salonowe samochody zazwyczaj objęte są gwarancją w przedziale od 2 do 5 lat. W większości przypadków towarzyszy temu assistance, więc kupując np. dwuletnie auto z assistance na 5 lat, sporo czasu można z takich przejętych usług pomocowych korzystać. My, jako firma asystencka nie sprawdzamy, czy to osoba, która samodzielnie nabyła assistance, czy przejęła do niej prawa wraz z zakupem samochodu. Naczelną zasadą jest po prostu udzielanie pomocy zawsze, kiedy to tylko możliwe, a jej zakres dla nowego kierowcy jest dokładnie taki sam jak dla początkowego. – dodaje Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

Pomimo oczywistych korzyści taka praktyka nie jest zbyt częsta. Przede wszystkim, z powodu niewiedzy kierowców o takiej możliwości. Przy zakupie samochodu jest wiele rzeczy do dopilnowania, czasem w grę wchodzą też emocje związane z nabywaniem nowego pojazdu, zazwyczaj więc nie pamiętamy o tym, żeby zapytać, czy samochód ma assistance. Myślimy za to o tym bardzo często później, kiedy pojazd psuje się, szczególnie, gdy taki zawód spotyka nas na krótko po zakupie…

Brak możliwości korzystania z przejętego assistance może mieć miejsce wtedy, gdy pakiet usług pomocowych zawierał ograniczenia ilości interwencji, a pierwszy kierowca ten limit już wcześniej wykorzystał.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: