eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Nawigacja samochodowa: 8 zaskakujących faktów

Nawigacja samochodowa: 8 zaskakujących faktów

2016-04-09 00:22

Nawigacja samochodowa: 8 zaskakujących faktów

Nawigacja samochodowa © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Na pierwsze samochodowe zestawy GPS trzeba było wydać dwie pensje. Aktualizacja map może trwać nawet cały dzień, a na dysku zajmują one tyle miejsca, że wystarczyłoby na muzykę nieprzerwanie słuchaną przez niemal dwa tygodnie. Czego jeszcze nie wiecie o nawigacjach?

Przeczytaj także: Nawigacja GPS – czym kierujemy się przy wyborze?

1. Najciekawsze punkty POI


Każda dobra nawigacja zawiera bogatą bazę adresową pogrupowaną według różnorodnych kategorii. Do najpopularniejszych należą stacje benzynowe, sklepy, kina czy parkingi. Czy wiecie, że w bazie punktów adresowych można jednak znaleźć coś więcej? Miłośnicy gastronomii docenią m.in. Beckera, który przygotował listę restauracji z uwzględnieniem ściśle określonych specjalizacji. Do wyboru jest ponad 40 kategorii kuchni, a wśród nich: afrykańska, amerykańska, bliskowschodnia, francuska, tajska, wschodnioeuropejska. Ta sama firma udostępniała swoim użytkownikom dane o miejscach niebezpiecznych. I nie chodzi o czarne punkty na drogach, a o lokalizacje, w których najczęściej popełniano przestępstwa. Ciekawe, czy ktokolwiek wybrał już jeden z adresów jako punkt wycieczki samochodowej? To samo pytanie można sobie zadawać w przypadku innej pomysłowej kategorii, jaką stworzono w polskim serwisie Miplo. Jego użytkownicy dość skrupulatnie aktualizowali bazę adresową nazwaną „Panie”, w której uwzględniono najpopularniejsze lokalizacje dam wyczekujących przy głównych drogach.

2. Aktualizacje map. Jak długo trzeba czekać na nowe dane?


Czas oczekiwania zależy od wielu czynników: firmy produkującej nawigację, dostawcy map, twórców oprogramowania, umów zawartych pomiędzy kontrahentami, a nawet logistyki.

W ciągu ostatnich lat utrwalił się zwyczaj aktualizowania map raz na kwartał przez największych dostawców danych (Here, TomTom). Mniejsze firmy działające lokalnie (np. Emapa, Geosystems) dostarczały nowe dane nawet częściej niż cztery razy w roku. To jednak wcale nie znaczy, że wszyscy użytkownicy nawigacji otrzymywali do nich dostęp. Dobrym przykładem są koncerny samochodowe, które swoim klientom (kierowcom korzystającym z nawigacji wbudowanej fabrycznie) zapewniały nowe wersje map zaledwie raz w roku. Szczególne miejsce w historii zajmuje jednak Sony, które zasłynęło wprowadzeniem na rynek nawigacji samochodowej, do której nie udostępniono jakiejkolwiek aktualizacji map. Nie jest w tym odosobnione. Wpadkę zaliczył Opel, który już niemal 3 lata pracuje nad nowymi danymi do kolejnej generacji nawigacji z serii Navi 650/950.

fot. Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

Nawigacja samochodowa

Każda dobra nawigacja zawiera bogatą bazę adresową pogrupowaną według różnorodnych kategorii. Do najpopularniejszych należą stacje benzynowe, sklepy, kina czy parkingi.


3. Ile waży aktualizacja map?


Rozmiar pliku aktualizacyjnego jest ściśle uzależniony od urządzenia nawigacyjnego, do którego jest przeznaczony. W popularnych aplikacjach mobilnych mapa Polski zajmuje ok. 50 MB, czyli tyle co 10 nagrań MP3 dobrej jakości. Na drugim końcu skali są zestawy danych dla całego kontynentu. Pakiet map Europy dla nawigacji instalowanej fabrycznie może zawierać ponad 20 GB danych. Przyjmując, że jest to równowartość ok. 5000 nagrań muzycznych, mamy do dyspozycji przeszło 300 godzin muzyki. Innymi słowy – niemal dwa tygodnie nieprzerwanego słuchania.

4. Ile adresów miejsc POI zawiera mapa Polski?


Punkty adresowe POI liczy się już w setkach tysięcy. W przypadku popularnej nawigacji NaviExpert, użytkownicy mają dostęp do ponad 400 tys. dokładnie opisanych miejsc. To oznacza gigantyczny postęp, szczególnie mając na uwadze pierwsze zestawy nawigacyjne z mapą Polski, jakie debiutowały na rynku ponad 10 lat temu. Wówczas mapy zawierały bazę zaledwie… kilkuset miejsc POI.
W porównaniu z pierwszymi wydaniami nawigacji MapaMap baza POI zwiększyła się kilkukrotnie. Dziś MapaMap oferuje ponad 460 tys. punktów POI. Przy każdym wydaniu MapyMap aktualizujemy obecną bazę POI, dodajemy kolejne punkty, a w miarę potrzeb także i nowe kategorie POI – mówi Anna Trzeskowska, dyrektor działu nawigacji w firmie Emapa.

5. Jaka jest długość dróg na mapach?


Teoretycznie im nowsza mapa, tym większe pokrycie i dłuższa sieć dróg. Od tej zasady bywają wyjątki, o czym przekonał się Navteq, aktualizując pierwsze mapy Polski: wraz z kolejnymi edycjami usuwano odcinki, które nie były dostępne dla ruchu samochodów.

Najnowszy pakiet danych TomTom datowany na pierwszy kwartał 2016 roku zawiera w przypadku mapy całej Europy sieć dróg o łącznej długości 11,5 mln km. Jeszcze więcej dróg zawiera mapa Kanady, Meksyku i USA: 12,8 mln km. Dla porównania mapa Azji Południowo-Wschodniej obejmuje ponad 1,5 mln km sieci drogowej. Czyli zaledwie dwa razy więcej niż w przypadku mapy sieci drogowej naszego kraju, jaką opracowała polska Emapa.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: