eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Nawigacja samochodowa: 8 zaskakujących faktów

Nawigacja samochodowa: 8 zaskakujących faktów

2016-04-09 00:22

Przeczytaj także: Nawigacja GPS – czym kierujemy się przy wyborze?


6. Ceny nawigacji kiedyś i dzisiaj


W Europie średnia szacowana cena nawigacji to ok. 100 euro, czyli nieco ponad 400 zł (w Polsce jest niższa o kilkanaście procent). Uwzględniając jednak stawkę godziny pracy ochroniarza (ok. 5 zł) pilnującego obiektu w centrum Warszawy, może się okazać, że musi bardzo długo pracować na zestaw nawigacyjny.

Jeszcze ponad 10 lat temu za przenośny sprzęt GPS trzeba było zapłacić ok. 5000 zł. Stanowiło to równowartość dwóch średnich pensji brutto operatora koparki, dyplomowanej nauczycielki czy inżyniera automatyki. Po miesiącu pracy na ówczesną nawigację mógł sobie pozwolić dobry architekt, znany radca prawny czy kierownik działu sprzedaży w dużej placówce zagranicznego banku.

7. Licencja lifetime, czyli...?


Oto hasło, które jest wyjątkowym magnesem dla klientów: lifetime, czyli dożywotnie, bezpłatne aktualizacje map. Odpowiednie zestawy oferują nie tylko znani zagraniczni producenci jak Becker czy TomTom, ale także wiele mniejszych firm. Wszystkie łączy jedno: podobny zakres zastrzeżeń prawnych dotyczących dostępności nowych map.

Producenci zgodnie informują, że oferta jest dostępna tak długo, jak zapewniane jest wsparcie dla danego urządzenia, eksploatowany jest produkt lub dostawca przygotowuje kolejne aktualizacje. W praktyce oznacza to tyle, że nikt nie wie, jak długo będzie otrzymywać nowe darmowe mapy. Być może przez najbliższe 10 lat, albo dłużej.

8. Kiedy i jak powstała pierwsza polska nawigacja on-line do telefonów komórkowych?


W 2005 r. na rynek wprowadzono NaviExperta. Dla porównania, w tym samym roku:
  • Korea Północna oficjalnie przyznała się do posiadania broni atomowej,
  • w USA uruchomiono popularny serwis internetowy YouTube,
  • w Polsce wyłączono ostatnią analogową centralę telefoniczną, a LOT wybrał nowe samoloty: Boeing Dreamliner.
  • TomTom zaprezentował pierwszą nawigację samochodową TomTom One.
  • we Francji powstał system wzajemnego ostrzegania kierowców Coyote

Za stworzenie NaviExperta odpowiedzialni są pracownicy naukowi Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jeden z twórców aplikacji, dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz, wspomina:
Jechałem wtedy samochodem do pewnej podpoznańskiej miejscowości, w której nigdy wcześniej nie byłem. Na siedzeniu obok leżała mapa, a w uchwycie miałem telefon komórkowy. Przyszło mi do głowy, że przecież w telefonie można by umieścić aplikację do nawigacji. Całą drogę analizowałem pomysł i pod koniec miałem już dość dokładny plan tego, co i jak chcę zrobić. Po miesiącu powstał działający prototyp. Po trzech miesiącach z dwoma kolegami rozpocząłem projekt NaviExpert.

Tomasz Okurowski,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: