eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC w czerwcu 2021 nieco wyższe

Ceny OC w czerwcu 2021 nieco wyższe

2021-07-22 11:08

Ceny OC w czerwcu 2021 nieco wyższe

Ceny OC w czerwcu nieco wyższe © Kautz15 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po trzech miesiącach, w których ceny OC prawie się nie zmieniły, w czerwcu 2021 składka nieco wzrosła - wynika z barometru cenowego Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ceny OC od marca prawie bez zmian

Średnia wartość szkody likwidowanej przy pomocy OC dla kierowców wzrosła w ubiegłym roku o około 5%. Zdaniem ekspertów Ubea.pl wysokość inflacji w I połowie 2021 sugeruje, że wydatki ubezpieczycieli związane z przeciętnym wypadkiem nadal będą rosły. Jak w takich warunkach zachowują się składki obowiązkowych polis OC dla kierowców?

Jak powstaje barometr OC?


W ramach barometru OC eksperci Ubea.pl porównują ceny z danego miesiąca do średniej składki obowiązkowej polisy w styczniu tego samego roku. Podstawę do barometru stanowi ponad 100 000 anonimowych kalkulacji internautów wykonywanych przy pomocy porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wynik dla danego miesiąca jest następnie odnoszony do analogicznej średniej ustalonej w styczniu tego samego roku - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poziom barometru cenowego z czerwca 2021 r. = 95↗ (wynik dla poprzedniego miesiąca: 94↔)Czerwcowe dane wskazują, że pod koniec II kw. 2021 r. średnia składka OC (1175 zł) była nieco wyższa niż miesiąc wcześniej (1170 zł). Po zaokrągleniu okazało się, że przeciętna cena obowiązkowej polisy OC w czerwcu 2021 r. stanowiła 95% średniej składki ze stycznia 2021 r. (1243 zł). To tłumaczy, dlaczego czerwcowy odczyt barometru Ubea.pl wynosi 95/95%.
Zmiana względem maja 2021 r. okazała się na tyle niewielka, że nadal można mówić o stabilizacji średniego kosztu polis OC na praktycznie tym samym poziomie - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wpływ na politykę cenową ubezpieczycieli w przyszłości na pewno będą miały dane dotyczące wyniku technicznego ze sprzedaży OC dla kierowców po pierwszym kwartale 2021 r. Niedawno opublikowane informacje Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zakłady ubezpieczeń zarobiły na sprzedaży OC dla kierowców 179 mln zł.
W analogicznym okresie 2020 r. zysk techniczny dotyczący OC wyniósł niecałe 55 mln zł - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - czerwiec 2021

Poziom barometru cenowego z czerwca 2021 r. = 95↗


porównywarka ubezpieczeń

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: