eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Mały ZUS plus jako "dotacja" na samochód firmowy? Sprawdź, jak to możliwe

Mały ZUS plus jako "dotacja" na samochód firmowy? Sprawdź, jak to możliwe

2020-02-21 10:06

Mały ZUS plus jako "dotacja" na samochód firmowy? Sprawdź, jak to możliwe

Mały ZUS plus jako "dotacja" na samochód firmowy? © pekkic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Do 2 marca bieżącego roku przedsiębiorcy, których zeszłoroczne przychody nie przekroczyły poziomu 76 314,2 zł mogą przejść na tzw. mały ZUS plus. Jak dowodzi zespół Carsmile, skorzystanie z tego rozwiązania może stanowić swoistego rodzaju "dotację" przy abonamencie na samochód firmowy. Ile można zyskać? Oto wyniki kalkulacji ekspertów.

Przeczytaj także: Flota samochodowa: jak ją finansować?

Mały ZUS plus to propozycja dla przedsiębiorców, którzy w minionym roku osiągnęli przychody nie wyższe niż 120 000 zł oraz dochód na poziomie maksimum 76 314,2 zł. Obowiązuje już od tego miesiąca, a firmy, które chcą z niego skorzystać, muszą złożyć stosowne zgłoszenie do 2 marca br. Potem mogą liczyć na preferencyjne składki w okresie co najwyżej 36 miesięcy - pisze Carsmile.

Średnio 339 zł oszczędności na małym ZUS plus


Udział w programie obwarowany jest dodatkowymi warunkami, ale rząd szacuje, że może z niego skorzystać ok. 320 tys. przedsiębiorców. W uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej mały ZUS plus przyjęto, że koszt tego rozwiązania dla finansów publicznych wyniesie ok. 1,3 mld zł w 2020 r. Przyjmując, że w 2020 r. nowa ustawa umożliwi opłacanie obniżonych składek przez 11 miesięcy, dawałoby to średnią oszczędność na ZUS w kwocie 339 zł miesięcznie na przedsiębiorcę.

Rzeczywista wysokość oszczędności na składkach ZUS zależy jednak od sytuacji finansowej konkretnego przedsiębiorcy. Generalnie można jednak przyjąć, że im ma on większe koszty, tym mniejsze składki zapłaci w porównaniu ze standardowym modelem, w którym składki zależą od przychodu, a nie od dochodu.

Samochód firmowy - inwestycja numer jeden


Taka konstrukcja małego ZUS plus oznacza zachętę, aby mniejsze składki na ubezpieczenia połączyć z dodatkowym wydatkiem, np. na wynajem samochodu. Jest to spójne z założeniami twórców nowych przepisów, którzy w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy napisali, że środki, które firmy zaoszczędzą na ZUS mogą zostać zainwestowane w rozwój małych przedsiębiorstw, przez co więcej z nich będzie w stanie przetrwać na rynku. Z badań wynika natomiast, że najczęściej dokonywaną przez małych przedsiębiorców inwestycją jest zakup samochodu firmowego.

Taniej o połowę


Carsmile przeprowadził symulację, jakie byłyby rzeczywiste koszty wynajęcia najpopularniejszego w Polsce SUVa – Dacii Duster w połączeniu z przejściem na mały ZUS plus. Miesięczny abonament dla wersji 1.3 TCE FAP Essential to koszt 952 zł netto (wkład własny 5 tys. zł, umowa na 3 lata z ubezpieczeniem i pakietem assistance). Jeżeli przedsiębiorca połączyłby wynajęcie takiego auta z przejściem na mały ZUS plus, to koszt miesięcznego abonamentu wyniósłby go efektywnie od 434 zł netto do 732 zł netto dla przyjętych przez analityków Carsmile założeń. Oznacza to „obniżkę” odpowiednio o 54% i 23% względem ceny widocznej na fakturze.

Założenia:


Symulację przeprowadzono na przykładzie trzech przedsiębiorców rozliczających się wg 19-proc. liniowej stawki podatkowej:
  • Przedsiębiorca A ma średni miesięczny przychód na poziomie 10 000 zł netto i średnie miesięczne koszty wynikające z faktur na poziomie 3 000 zł netto
  • Przedsiębiorca B ma średni miesięczny przychód na poziomie 7 000 zł netto i średnie miesięczne koszty wynikające z faktur na poziomie 1500 zł netto
  • Przedsiębiorca C ma średni miesięczny przychód na poziomie 5 000 zł netto i średnie miesięczne koszty wynikające z faktur na poziomie 1000 zł netto


W pierwszym kroku wyliczono minimalny ZUS na dotychczasowych zasadach (bez składki chorobowej), który w każdym z tych przypadków (A, B i C) wynosi 1354,64 zł. Dochód przedsiębiorcy pomniejszono następnie o obowiązkowe składki ZUS, obliczając podstawę opodatkowania, a następnie dochód „na rękę”.

Mniejszy dochód, mniejszy ZUS


W kolejnym kroku założono, że każdy przedsiębiorca zwiększa swoje miesięczne koszty o kwotę 952 zł netto z tytułu wynajmu Dacii Duster. To spowodowało obniżenie dochodu każdego z nich. Następnie przyjęto, że przechodzą oni na mały ZUS plus, a więc od obniżonego dochodu płacą jeszcze dodatkowo mniejsze składki niż przedsiębiorcy niewynajmujący samochodów. W kolejnym kroku obliczono preferencyjny ZUS (bez składki chorobowej), podstawę opodatkowania oraz dochód „na rękę”.

Efektywnie niższy abonament


Porównując dochód „na rękę” przedsiębiorców wynajmujących i niewynajmujących Dacię Duster, obliczono, ile wynosi miesięczny efektywny koszt abonamentu. Okazuje się, że dla przedsiębiorcy A jest to 732 zł netto, dla przedsiębiorcy B – 498 zł netto,. A dla przedsiębiorcy C – 434 zł netto.

fot. mat. prasowe

Ile można zyskać łącząc przejście na mały ZUS plus z wynajęciem Dacii Duster?

Przejście na mały ZUS plus pozwala uzyskać quasi dotację na samochód firmowy.


Nie ma elektryka, a jest „dotacja”


Różnicę między tymi kwotami , a ceną abonamentu widoczną na fakturze można potraktować jako swego rodzaju „dotację”, jaką może uzyskać przedsiębiorca, który połączy przejście na mały ZUS plus z wynajęciem najpopularniejszego SUVa w Polsce. Wysokość tak oszacowanej „dotacji” wynosi dla przyjętych założeń od 220 zł u przedsiębiorcy A do 518 zł u przedsiębiorcy C. Nie trzeba mieć więc elektryka, aby uzyskać pomoc w wynajęciu firmowego samochodu. Oczywiście, sytuacja, w której przedsiębiorca płaci efektywnie mniej za auto niż wynikałoby to z kwoty widocznej na fakturze, jest standardowym efektem rozliczania kosztów i przychodów w firmie. Jednak połączenie tego zjawiska z przejściem na mały ZUS plus może dać dodatkowe korzyści.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: