eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Przeciętna polisa OC podrożała w maju o prawie 4% r/r

Przeciętna polisa OC podrożała w maju o prawie 4% r/r

2022-06-14 10:51

Przeciętna polisa OC podrożała w maju o prawie 4% r/r

Przeciętna polisa OC podrożała w maju o prawie 4% r/r © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W maju 2022 ceny OC spadły o 2,8% względem kwietnia, ale w porównaniu do maja 2021 wzrosły o prawie 4%. Oto najnowszy barometr cenowy porównywarki Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ceny OC w kwietniu 2022 r. znów w górę. Czy to początek podwyżek?

Kierowcy w ostatnim czasie mogą odczuwać pewne zdziwienie, bo mimo wysokiej inflacji ubezpieczenia OC nie drożeją szybko. Najnowszy, nieco zmodyfikowany barometr cenowy Ubea.pl pokazuje, że w skali roku przeciętna polisa OC oferowana przez Internet podrożała o około 4%. Był to wzrost znacznie mniejszy od poziomu inflacji. Ciekawe informacje dotyczą również miesięcznej zmiany średniego kosztu OC (względem kwietnia 2022 r.). Warto sprawdzić dokładne dane na temat ostatnich wahań składek OC.

Poziom barometru cenowego z maja 2022 r. = spadek o 2,8% względem kwietnia 2022 roku i wzrost o 3,9% względem maja 2021 r.

Zmienił się tylko i wyłącznie sposób prezentacji danych


W pierwszej kolejności, warto jednoznacznie wyjaśnić, że nowa odsłona barometru Ubea.pl wiąże się jedynie ze zmianami w sposobie prezentacji danych. Mowa o zamianie wskazań barometru przeliczonych względem stycznia br. jako podstawy (barometr = 100) na średnie kwotowe wartości składki OC. Konkretne kwoty wyrażające przeciętny koszt zakupu OC przez Internet wydają się bowiem łatwiejsze do zrozumienia dla czytelników. „W kontekście tych wyników warto pamiętać, że Ubea.pl prezentuje średnią ze wszystkich ofert ubezpieczycieli, a nie tylko najniższą składkę OC” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wspomniana średnia miesięczna składka OC jest dość wysoka, ponieważ wiele osób korzystających z kalkulatora OC i AC na Ubea.pl to młodzi kierowcy. Warto przypomnieć, że wskazania barometru Ubea.pl (podobnie jak poprzednio) bazują na ponad 100 000 anonimowych kalkulacji online, które rzeczywiście przeprowadzili właściciele samochodów osobowych w danym miesiącu. „Duża liczba uwzględnianych co miesiąc kalkulacji sprawia, że możemy łatwo śledzić trendy widoczne na rynku OC” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poszczególni ubezpieczyciele zachowywali się różnie …


Po podsumowaniu wyników kalkulacji składek OC z maja okazało się, że piąty miesiąc bieżącego roku był kolejnym, który przyniósł dość zaskakujący wynik. Mowa o trzyprocentowym średnim spadku ceny OC (z 1270 zł do 1234 zł). Jednocześnie na poniższym wykresie widzimy, że przeciętny koszt OC był w maju nadal o cztery procent wyższy niż przed rokiem. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwunastomiesięczną inflację, to roczna różnica będzie nieco mniejsza” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto dodać, że dość nieoczekiwany majowy spadek był głównie wynikiem decyzji jednego z ubezpieczycieli, który mocno obniżył składki OC. Co ważne, chodzi o „tani” dla kierowców zakład ubezpieczeń. Można jednak przypuszczać, że większość konkurentów nie będzie skłonna do podążania podobną ścieżką cenową. Byłoby to niebezpieczne w obecnych warunkach związanych z wysoką inflacją. „Warto też pamiętać o spodziewanym wzroście intensywności ruchu na polskich drogach w czasie wakacji i zapowiadanej rekomendacji KNF-u w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Barometr OC - maj 2022

Poziom barometru cenowego z maja 2022 r. = spadek o 2,8% względem kwietnia 2022 roku i wzrost o 3,9% względem maja 2021 r.


porównywarka ubezpieczeń

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Citroen C5 X 2022

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Warto testować porównywarki

    olenkaw / 2022-06-16 22:41:10

    Agent niestety przeważnie nie ma najlepszej umowy... Ja swoje obecne OC znalazłem za pośrednictwem mPay bo jeżdże tam na etoll - sprawdziłem i warto było :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: