eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 7 porad przed wyjazdem na wakacje samochodem

7 porad przed wyjazdem na wakacje samochodem

2024-07-07 00:17

7 porad przed wyjazdem na wakacje samochodem

Skontroluj stan opon przed wyjazdem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wyjeżdżasz na wakacje samochodem? Pamiętaj o oponach, bo latem są one narażone na duże obciążenia, ścieranie i odkształcenia, a ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Eksperci Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego podpowiadają, na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby podróż samochodem była bezpieczna.

Przeczytaj także: 5 zasad bezpiecznej podróży samochodem na ferie zimowe

Nawet niewielkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak nacięcia stopki opony powstałe przy niedbałym montażu na feldze, pęknięcia na boku opony czy ubytki bieżnika, znacząco zwiększają ryzyko wypadku – zwłaszcza przy autostradowych prędkościach, gdzie koło może obracać się nawet ponad 1000 razy na minutę. Uszkodzenia opon mogą prowadzić do poważnych wypadków. Przed dłuższą podróżą trzeba je bezwzględnie obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń i dopompować po zapakowaniu bagażami i pasażerami – tłumaczy Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

1. Wizualna kontrola opon i felg


Pierwszym krokiem powinna być wnikliwa ocena wizualna opon. Zwróćmy uwagę na ewentualne uszkodzenia takie jak:
 • Spękania – mogące pojawić się na bokach opony lub rowkach bieżnika.
 • Przecięcia – najczęściej powstające w wyniku uderzenia w krawężnik lub inne przeszkody.
 • Wybrzuszenia – sygnalizujące miejscowe uszkodzenie struktury nośnej opony.

Pamiętajmy, że nawet drobne uszkodzenia mogą mieć poważne konsekwencje podczas jazdy z dużą prędkością. Uszkodzoną oponę należy jak najszybciej wymienić, aby uniknąć ryzyka rozerwania podczas jazdy.

fot. mat. prasowe

Pamiętajmy o odpoczynku w czasie podróży

Eksperci radzą, aby w trasie robić przerwy co 2-3 godziny – nawet wtedy, gdy kierowca nie odczuwa zmęczenia.


2. Właściwe ciśnienie w oponach


Odpowiednie ciśnienie w oponach to nie tylko oszczędność paliwa, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Zapewnia ono:
 • Dobrą przyczepność – co jest kluczowe dla stabilnego prowadzenia auta, zwłaszcza na mokrej nawierzchni i w zakrętach.
 • Krótszą drogę hamowania – co może uratować życie w przypadku awaryjnego hamowania.
 • Mniejsze zużycie opon – co przekłada się na oszczędność paliwa i pieniędzy.
 • Ochronę felg i opon przed zniszczeniem przy najechaniu na wyrwę w jezdni lub krawężnik.

Prawidłowe wartości ciśnienia dla swojego auta znajdziemy w instrukcji obsługi lub na naklejce na środkowym słupku albo pod klapką wlewu paliwa. Pamiętajmy, aby pomiaru ciśnienia dokonywać przed wyjazdem w trasę na zimnych oponach maksymalnie po przejechaniu 2-3 km, lub po postoju w cieniu trwającym co najmniej 2 godziny.

3. Koło zapasowe – bądźmy przygotowani na nieprzewidziane sytuacje


Wiele współczesnych aut nie posiada koła zapasowego, które zastąpiono zestawem naprawczym. Jednak w przypadku poważnego uszkodzenia opony taki zestaw może okazać się niewystarczający. Dlatego warto sprawdzić, czy Wasze auto posiada koło zapasowe i upewnić się, że jest ono w dobrym stanie oraz ma odpowiednie ciśnienie. W razie awarii, sprawny „zapas” pozwoli szybko wrócić do domu i uniknąć stresu związanego z holowaniem auta.

fot. mat. prasowe

Skontroluj stan opon przed wyjazdem

Pamiętajmy, że nawet drobne uszkodzenia mogą mieć poważne konsekwencje podczas jazdy z dużą prędkością. Uszkodzoną oponę należy jak najszybciej wymienić, aby uniknąć ryzyka rozerwania podczas jazdy.


4. Opony letnie lub całoroczne – dostosujmy je do warunków


Jazda na oponach zimowych latem jest niebezpieczna i nieekonomiczna – zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20-30%, a droga hamowania „zimowek” przy 100 km/h może być o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich. Ponadto, ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji wypadku na nieodpowiednich oponach. Opony letnie zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania w wysokich temperaturach. Opony całoroczne mogą być dobrym kompromisem, jeśli jeździsz głównie po mieście i na krótkich dystansach. Przy wyższych temperaturach opony całoroczne szybciej się zużywają, bo mają bardziej miękką mieszankę bieżnika niż opony letnie – choć oczywiście nie tak miękką, jak opony typowo zimowe.

5. Przegląd przed wyjazdem


Wizyta w profesjonalnym warsztacie i dokładny przegląd auta przed wyjazdem to ważny element przygotowań do wyjazdu. Mechanicy sprawdzą stan opon, zawieszenia, hamulców, układu kierowniczego i innych ważnych elementów. Wczesne wykrycie i usunięcie drobnych usterek może uchronić przed poważną awarią na trasie.

6. Ważne ubezpieczenie


Upewnijmy się, że ubezpieczenie OC i Assistance jest ważne. W razie nieprzewidzianej awarii lub stłuczki ubezpieczenie pokryje koszty naprawy lub holowania auta. Warto też sprawdzić zakres ochrony ubezpieczenia i w razie potrzeby rozszerzyć go o dodatkowe opcje, takie jak np. ubezpieczenie szyb.

7. Pamiętajmy o odpoczynku i bezpieczeństwie na drodze


Dobra kondycja i skupienie to podstawa bezpiecznej jazdy. Przed wyjazdem wysypiajmy się, aby uniknąć zmęczenia za kierownicą. Eksperci radzą, aby w trasie robić przerwy co 2-3 godziny – nawet wtedy, gdy kierowca nie odczuwa zmęczenia. Zachowajmy bezpieczną odległość od innych pojazdów i stosujmy się do przepisów ruchu drogowego. Unikajmy brawurowej jazdy i nie ryzykujmy. Pamiętajmy, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu.
Opony są jedynym elementem łączącym pojazd z drogą i jednym z najszybciej obracających się elementów mechanicznych. Tu nie ma miejsca na błędy. Zachęcam kierowców do regularnego kontrolowania stanu opon i korzystania z profesjonalnych usług serwisowych. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także komfortu i oszczędności podczas wakacyjnych podróży. Stosując się do powyższych porad, zapewnisz sobie i bliskim bezpieczny i komfortowy urlop. Niech wakacje będą czasem relaksu i beztroskiej zabawy, a nie stresu i nieprzewidzianych awarii! – apeluje Piotr Sarnecki z PZPO.

Dodatkowe rady:
 • Korzystajmy z nawigacji GPS, aby uniknąć błądzenia na trasie. Warto mieć też awaryjnie papierowy atlas drogowy.
 • Poinformujmy bliskich o trasie przejazdu i planowanym czasie powrotu.
 • Regularnie róbmy przerwy w podróży, aby rozprostować nogi i odpocząć.
 • Podczas jazdy nie korzystajmy z telefonu komórkowego – rozmawiaj przez zestaw głośnomówiący lub poproś pasażera o odebranie połączenia.
 • Pamiętajmy o obowiązkowym wyposażeniu auta, takim jak trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: