eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Nowy Opel Corsa ecoFLEX

Nowy Opel Corsa ecoFLEX

2009-11-09 13:27

Nowy Opel Corsa ecoFLEX, wchodzący na rynek w styczniu 2010 roku to samochód bardziej niż kiedykolwiek przyjemny w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska. Jest zasilany przez zaawansowany technologicznie silnik diesla 1.3 CDTI o mocy 70 kW/95 KM wspomagany przez turbinę o zmiennej geometrii. Pomimo mniejszego zużycia paliwa i emisji CO2 niższej o ok. 10%, dysponuje mocą większą o 28% od Corsy ecoFLEX poprzedniej generacji.

Przeczytaj także: Opel Corsa OPC: ponad 200 KM w miejskim aucie

Nowa Corsa ecoFLEX z 190 Nm momentu obrotowego osiągalnego pomiędzy 1 750 a 3 250 obrotami na minutę, w wersji trzydrzwiowej, spala tylko 3,7 l/100 km i emituje jedynie 98 g CO2 na km. Corsa w wersji pięciodrzwiowej, emituje 99 g/km.

Obie wersje samochodu są wyposażone w standardowy filtr cząstek stałych, co znacznie ogranicza emisje najbardziej szkodliwych cząstek stałych. Dzięki temu modelowi Corsy kierowcy, zarówno prywatni, jak i podróżujący w celach służbowych, mogą korzystać w wielu europejskich krajach, ze specjalnych ekologicznych ulg podatkowych, ponieważ nie zanieczyszczają powietrza cząstkami stałymi.

Silnik nowej Corsy ecoFLEX łączy dwie zalety: niską emisję CO2 i wysokie osiągi, co zostało osiągnięte poprzez zastosowanie zmiennej geometrii ustawienia łopatek turbosprężarki, polepszającej w znaczny sposób jego sprawność. Aby zwiększyć ciśnienie turbosprężarki, inżynierowie nieco zmniejszyli stopień sprężania z 18:1 do 16,8: 1. Inżynierowie Opla zoptymalizowali sterowanie silnika, w efekcie zwiększyli moment obrotowy w najniższym zakresie prędkości obrotowej oraz zwiększyli moc szczytową. To pozwoliło na zastosowanie nowego zestrojenia skrzyni biegów. Nowy samochód o mocy 95 KM potrzebuje jedynie 12,3 sekundy do osiągnięcia 100 km/h i osiąga prędkość maksymalną 177 km/h. Tak dobrane przełożenia skrzyni biegów pozwoliły na osiągniecie emisji CO2 niższej niż 100g/100 km.

Poprawiono aerodynamikę samochodu przez obniżenie dachu o 20 mm i zoptymalizowanie opływu powietrza za pomocą wlotów powietrza. Na koła zaprojektowano efektywniejsze pod katem aerodynamicznym kołpaki. Corsa ecoFLEX jest wyposażona w specjalne opony 175/70 o zmniejszonych oporach toczenia i dopasowanych do lżejszych, kół stalowych 14" - a opcjonalnie także 15".

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Ceny Fiata Punto Evo w Polsce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: