eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów I 2018

Sprzedaż nowych samochodów I 2018

2018-02-21 11:38

Sprzedaż nowych samochodów I 2018

Salon samochodowy © Kurhan - Fotolia.com

Dane udostępnione przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA pokazują, że pierwszy miesiąc bieżącego roku okazało się dla europejskich salonów samochodowych kolejnym okresem wzmożonej pracy - wzrost sprzedaży sięgnął 7%. Jeszcze lepiej było w Polsce, gdzie sprzedaż względem analogicznego okresu poprzedniego roku podskoczyła aż o 21%. Mamy zatem do czynienia z 34 wzrostem z rzędu. Eksperci zwracają uwagę na rosnącą liczbę sprzedaży aut ekologicznych oraz spadek liczby chętnych na diesle.

Rekordowy styczeń w Polsce


W pierwszym miesiącu tego roku baza Centralnej Ewidencji Pojazdów powiększyła się 46 081 sztuk nowych samochodów osobowych, co względem stycznia 2017 roku oznacza wzrost na poziomie 21%. Na podkreślenie zasługuje, że jest to najlepszy styczniowy wynik, z jakim mieliśmy do czynienia na przestrzeni całego XXI wieku. Główną siłą napędową sprzedaży pozostają firmy, które kupują 6 na 10 sprzedawanych osobówek.

Ulubionymi markami nabywców okazały się - i nie jest to żadnym zaskoczeniem - Skoda, Toyota oraz Volkswagen. Jeśli przyjrzeć się uważniej bieżącemu zestawieniu, to wyraźnie wyłaniają się z niego dwa trendy. Po pierwsze, dostrzegalna jest umacniająca się pozycja Skody, która odnotowała najbardziej solidny wzrost (o niemal 1/3) spośród wszystkich aut z pierwszej piątki. Po drugie, na uwagę zasługuje ponadrynkowa, i to kilkakrotnie, dynamika sprzedaży marek premium. Mercedesowi udało się osiągnąć wzrost na poziomie 80 proc. rdr, Volvo wypracowało 77%, a Audi ponad 50%.
- W 2017 roku Polacy przekroczyli kolejną granicę sprzedaży nowych aut osobowych i tak jak prognozowaliśmy, nie powiedzieli ostatniego słowa. Nowy rok zaczynamy od bardzo dobrego wyniku. Co prawda, pierwszy miesiąc najczęściej wiąże się ze zwiększonym ruchem w salonach z uwagi na wyprzedaże, to jednak widać po wolumenie, że w tym roku było zdecydowanie lepiej niż rok czy kilka lat temu. Jednak optymistycznych wniosków z lektury danych sprzedażowych jest więcej. Po pierwsze, konsekwentnie rośnie sprzedaż hybryd, których w styczniu kupiliśmy o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu. Po drugie, pięciokrotnie wzrosła sprzedaż aut elektrycznych – wolumenowo to tylko 121 sztuk – ale cieszy nas pozytywny trend. I po trzecie, ekomoda nie sprzyja dieslom. Ich udział w łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych spada. Jestem przekonany, że powyższe trendy motoryzacyjne utrzymają się w dalszej części roku – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Salon samochodowy

Ruch w salonach samochodowych na początku roku. Polscy kierowcy zrywają z dieslem, a zaręczają się z autami ekologicznymi.


Europejski rynek również ma się dobrze


Dobra passa trwa w najlepsze także w Europie. Z danych ACEA wynika, że w styczniu br. Europejczycy kupili ponad 1 253 877 nowych osobówek (+7,1% r/r). W pierwszym miesiącu tego roku na zielono możemy zaznaczyć największe rynki europejskie takie jak Niemcy (+11,6 r/r), Francja (+2,5 r/r) czy Włochy (+3,4r/r). Kolejny miesiąc pod kreską zakończyła Wielka Brytania (-6,3% r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 4% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

W 2018 roku 500+


Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.
- Spodziewamy się coraz szybszego wzrostu sprzedaży pojazdów z napędem hybrydowym oraz elektrycznym przy jednoczesnym zmniejszającym się udziale diesli. Na wysokie wolumeny aut ekologicznych będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać – przynajmniej do pełnego wdrożenia rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Bez udogodnień dla właścicieli, zarówno finansowych jak i infrastrukturalnych, ciężko bowiem o „rozbujanie” tego segmentu – mówi Paweł Gos z Exact Systems.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: