eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoTesty aut › Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited idealny do miasta

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited idealny do miasta

2014-04-02 13:44

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited idealny do miasta

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Debiutował na salonie w Detroit w 2006 roku. Jego znakiem rozpoznawczym była kontrowersyjna uroda, ale także przystępna cena. Złośliwi twierdzą, że dobrze było jechać Compassem bo… nie trzeba było na niego patrzeć. Po face liftingu, który przeszedł w 2011 roku, nabrał wyrazu. I zaczął wreszcie wyglądać jak Jeep…

Przeczytaj także: MINI Cooper SD Paceman ALL4

Z zewnątrz…

Nie podoba mi się określenie kompaktowy crossover, bo to takie „niewiadomoco”. Ani kompakt, ani SUV. Ale jeżeli uprzemy się aby auto gdzieś zakwalifikować, to właśnie kompaktowy crossover pasuje do Compassa najbardziej. Auto proponuje podobną filozofię jak Nissan Qashqai. I podobnie kontrowersyjny design.

Prezentowany Jeep ma dwubryłową budowę. Jest dość wysoki i wygląda potężnie. Szczególnie, przez przeprojektowany grill nadający autu typowej dla aut tej marki drapieżności. Także reszta samochodu prezentuje się potężnej. Elementem dominującym w konstrukcji są poszerzone błotniki. To one nadają Compassowi wyglądu przyczajonego buldoga. Tył auta zmienił się najmniej, ale też w pierwszej odsłonie tego modelu był najmniej kontrowersyjny. Lekko obła tylna klapa, spore, wysoko umieszczone a więc mniej wrażliwe na uszkodzenie lampy i szeroki zderzak wyprofilowany tak, że pomaga w załadunku – w sumie standard, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

fot. mat. prasowe

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited - przód

Jeep ma grill nadający autu typowej dla aut tej marki drapieżności. Także reszta samochodu prezentuje się potężnej. Elementem dominującym w konstrukcji są poszerzone błotniki. To one nadają Compassowi wyglądu przyczajonego buldoga.


… i w środku

Wewnątrz auto zmieniło się zdecydowanie bardziej niż na zewnątrz. Największe zmiany to oczywiście materiały wykończeniowe, a także ich spasowanie. Na pochwałę zasługują także czytelne i miłe dla oka zegary – stylem przypominają te z bardzo udanego, i równie amerykańskiego Journeya/Freemonta.

fot. mat. prasowe

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited - wnętrze

Wewnątrz auto zmieniło się zdecydowanie bardziej niż na zewnątrz. Największe zmiany to oczywiście materiały wykończeniowe, a także ich spasowanie. Na pochwałę zasługują także czytelne i miłe dla oka zegary


Pomimo sporego prześwitu, Compass nie jest na szczęście dramatycznie wysoki. Z jednej strony można nim bez problemów szturmować wysokie krawężniki. Z drugiej, za kierownicę wsiadamy bez potrzeby przećwiczenia kroku „kankana”.

Niemiłym zaskoczeniem (i tu niestety nic się w porównaniu z poprzednikiem nie zmieniło) jest ilość miejsca na tylnej kanapie. Auto jest wprawdzie rejestrowane jako 5-osobowe, jednak nie gwarantuje komfortu podróżowania dla całej piątki pasażerów – na środkowym miejscu nie ma co zrobić z… nogami. Chyba, że ktoś lubi podróżować w pozycji zwanej kwiatem lotosu…

fot. mat. prasowe

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited - przednie i tylne fotele

Niemiłym zaskoczeniem jest ilość miejsca na tylnej kanapie.


Dwa łyki arytmetyki

Compass jest autem o sporych gabarytach. Mierzy 4448 mm długości, 1812 mm szerokości i 1718 mm szerokości. Rozstaw osi, 2635 mm, gwarantuje sporo miejsca w kabinie dla 4 osób. Kompaktowy Jeep gotowy do jazdy waży około 1600 kg i pozwala na zabranie ładunku o łącznej masie 470 kg. To mniej więcej tyle, co konkurencja. W aucie brakuje nie tylko miejsca dla piątej osoby. Nie imponuje również pojemność bagażnika – 458 litrów do linii okien to niestety mniej niż u konkurencji. Także po złożeniu tylnych foteli jest jedynie 1277 litrów, czyli niewiele więcej niż w niektórych autach segmentu B.

fot. mat. prasowe

Jeep Compass 2.2 CRD 4x4 Limited - bagażnik

Pojemność bagażnika to 458 litrów do linii okien to niestety mniej niż u konkurencji. Także po złożeniu tylnych foteli jest jedynie 1277 litrów, i pozwala na zabranie ładunku o łącznej masie 470 kg.


 

1 2

następna

oprac. : Artur Balwisz / NaMasce.pl NaMasce.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: